ראש הממשלה נתניהו

נתניהו לאיפא"ק: "מוכנים לעשות מה שצריך כדי להגן על עצמנו"

אחרי שהקדים את חזרתו לארץ בעקבות ההסלמה בדרום, נאומו של ראש הממשלה הועבר בוועידה בשידור חי מתל אביב: "ב-24 השעות האחרונות חמאס ספג מכה קשה". על ההכרה האמריקנית בריבונות ישראל בגולן אמר: "מודים לטראמפ על כל ההחלטות ההיסטוריות שביצע"
עמיחי שטיין
26 במרץ 2019
15:19
עודכן ב 15:24

אחרי שהקדים את חזרתו מוושינגטון לישראל בעקבות ההסלמה בדרום, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם היום (שלישי) מרחוק בפני ועידת איפא"ק. נאומו של נתניהו הועבר בשידור חי מהקריה בתל אביב לאולם הוועידה. ראש הממשלה התייחס להסלמה בדרום ואמר כי התקיפה הישראלית האחרונה בעזה היתה בהיקף שלא היה כמותו ארבע שנים: "ב-24 השעות האחרונות חמאס ספג מכה קשה. אנחנו מוכנים לעשות הרבה יותר. אנחנו נעשה את מה שנחוץ כדי להגן על אנשינו ומדינתנו".

נתניהו הודה בנאומו פעם נוספת לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על ההכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן: "ישראל לעולם לא תוותר על הגולן, זה חלק מישראל. אנחנו מודים לטראמפ על כל ההחלטות ההיסטוריות שביצעת.


"יש כוחות שמנסים להפריד בין ישראל לארצות הברית - הם לא יצליחו. הערכים המשותפים שלנו משמעותיים ועמוקים. אסור לנו לקחת כלום כמובן מאיליו. הדרך הטובה ביותר להגיב לאנטישמיות היא לעמוד מולה. היהודים לא נכנעים לאנטישמיות".

עוד אמר ראש הממשלה בפני ועידת איפא"ק: "אף אזרח בישראל הוא לא אזרח דרג ב' - כולם אזרחים שווים. למוסלמים וליהודים יש אותן זכויות".


עם נחיתתו של ראש הממשלה בישראל, גורם מדיני התבטא בנוגע לפגישה שקיים עם טראמפ, וההכרה האמריקנית בריבונות הישראלית ברמת הגולן. לדברי הגורם, נתניהו הציג לטראמפ עקרונות לפתרון המלחמה בסוריה, שאותם הציג גם בפגישה קודמת עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. ראש הממשלה מקווה כי וושינגטון ומוסקווה יוכלו לאמץ את הקווים שהציג, כולל הוצאת הכוחות האיראניים מסוריה. "זה מצא חן בעיניו של טראמפ, וקבענו שנמשיך לעשות מאמץ משותף", ציין הגורם.

בנוגע להכרה בגולן אמר הגורם כי המהלך של טראמפ חשוב "מבחינה היסטורית וגם מבחינה מדינית. לדבריו, אנחנו בעימות עם איראן וזה משדר מסר עצום לאיראן - שארצות הברית נותנת גיבוי. כל מעצמה מבינה מה זה גיבוי כזה. טראמפ אומר שישראל כן יכולה להחזיק בשטח כבוש, שהושגה במלחמה צודקת וזה שלנו".


נתניהו עצמו התבטא בנושא כשנחת בישראל, ונזף בכלי התקשורת על כך שההכרה האמריקנית לא סוקרה בעיניו בהרחבה מספקת. "אני חוזר מביקור היסטורי בוושינגטון. זה דבר שייזכר לדורות", אמר נתניהו. "זה לקח לנו יובל שנים להשיג את זה".