פרופסור אמנון בן תור

פרופ' אמנון בן-תור הוא חתן פרס ישראל לחקר הגיאוגרפיה, ידע ארץ ישראל וארכיאולוגיה

פרופסור בן תור, בן 84, יליד ירושלים, היה מרצה בחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי הוא נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל, בעל מעמד בולט ומוניטין בינלאומיים ונמנה על החוקרים המובילים את המחקר הארכיאולוגי של ארץ ישראל
לירן כוג'הינוף
27 במרץ 2019
17:04

פרס ישראל בתחום חקר הגאוגרפיה, חקר ידע ארץ ישראל, חקר הארכיאולוגיה יוענק השנה לפרופסר אמנון בן-תור. כך הודיע היום (רביעי) שר החינוך נפתלי בנט. פרופסור בן תור, בן 84, יליד ירושלים, היה מרצה בחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, כיהן שנים רבות במועצה הארכיאולוגית ובוועד המנהל של החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה, וכן בהנהלה המדעית של מוזיאון ארצות המקרא.

בנימוקיה ציינה ועדת הפרס כי: "פרופסור אמנון בן-תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל, בעל מעמד בולט ומוניטין בינלאומיים ונמנה על החוקרים המובילים את המחקר הארכיאולוגי של ארץ ישראל. שמו הולך לפניו בזכות חפירותיו הרבות והמגוונות ופרסומיו המדעיים, שרבים מהם הפכו לנכסי צאן ברזל לחוקרים בארץ ובעולם. במשך כחמישה עשורים, הוא עסק במחקר, בניהול חפירות ארכאולוגיות, במיוחד מפעל החפירות היוקרתי בחצור, בפרסומן בהרבצת תורת הארכיאולוגיה לדורות של תלמידים ובהכשרת הדור הבא של חוקרים. חפירותיו נוגעות בפרקים שונים בתרבותה החומרית של ארץ ישראל למן האלף השלישי לפני הספירה ועד לראשית האלף הראשון לפני הספירה".

פרופסור בן-תור השתתף בצעירותו בחפירות חצור ומצדה בהנהלת הפרופסור יגאל ידין ושם החל את דרכו כארכיאולוג. עם השנים המשיך את פעילותו של ידין בחפירות חצור, הגדול באתרי כנען באלף השני לפני הספירה, ואתר זה הפך לאחיד משני מפעליו הבולטים ביחד עם הפרויקט האזורי בעמק יזרעאל שכלל חפירה ביקנעם ובאתרים משניים הסמוכים לה בתל קירי ובתל קשיש. 

הוא גר בגבעת אורנים בירושלים, נשוי לד"ר דפנה בן-תור, שעד ליציאתה לגימלאות כיהנה כאוצרת תרבות מצרים במוזיאון ישראל. לזוג שתי בנות וחמישה נכדים.

השר נפתלי בנט כתב בעמוד הטוויטר שלו: ״‫פרופסור בן תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל ועשייתו הפכה לנכס צאן ברזל.‬ ‫הוא מחבר בין עבר להווה, מנציח תרבות מפוארת ומביא כבוד רב למדינת ישראל בעולם.‬ מזל טוב אמנון״.