המטה הארצי של המשטרה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות הליקויים בדוח המבקר: ייתכנו כתבי אישום נגד קציני משטרה

מח"ש ניהלה חקירה בעקבות החומרים שהעביר יוסף שפירא, ומסקנותיה יפורסמו בקרוב • במשרד המבקר מבהירים: אין חשד לפלילים בהתקשרות של המשטרה עם החברה שבראשה עמד גנץ • מקורבי אלשיך: "משתמשים בדוח לצרכים פוליטיים"
רועי ינובסקי
27 במרץ 2019
21:47

כתבי אישום עשויים להיות מוגשים בקרוב נגד קצינים במשטרה, בעקבות הליקויים החמורים שמצא מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בדוח שפורסם היום (רביעי). חלק מהחומרים הועברו מהמבקר ליועץ המשפטי לממשלה, והמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) קיימה חקירה שמסקנותיה יפורסמו בקרוב.


לצד זאת, במשרדו של מבקר המדינה הבהירו כי לא נמצא חשד לעבירות פליליות סביב ההתקשרות של המשטרה עם החברה שבראשה עמד יו"ר כחול לבן, בני גנץ. זאת, בשונה ממקרה אחרים שהועברו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. גם גנץ עצמו לא נבדק על ידי המבקר.

בעקבות הקריאות בליכוד לפתוח בחקירה פלילית נגד גנץ, מקורבי המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך האשימו בשיחה עם כאן חדשות שנעשה ניצול ציני של הדוח לצרכים פוליטיים. "המניע של אלשיך להכניס את החברה הזו היה רק הטכנולוגיה החדשה שהוצגה (בינה מלאכותית, ר.י). הוא ראה בזה טכנולוגיה חדשה וייחודית, והוא פעל בתום לב להכניס אותה כמו טכנולוגיות אחרות. מנסים להכניס אותו לתוך הקלחת הפוליטית במקום שבו גם המבקר לא מצא היבט פלילי", טענו מקורבי אלשיך.


בתגובה של המשטרה לדוח של שפירא נאמר כי "מדי שנה משטרת ישראל מנהלת 13 אלף הזמנות רכש לערך בהיקף של 2.5 מיליארד שקלים. כלל הליכי הרכש מבוצעים כחוק בהתאם לאמות מידה מקצועיות וצרכי הארגון, ובאופן שנועד להבטיח כי המוצרים והשירותים יעמדו בסטנדרטים הנדרשים ויתאימו לפעילות המבצעית של המשטרה.

"משטרת ישראל מקיימת תהליכי פיקוח ובקרה באופן תדיר, במסגרתם כבר נבחנו ואומצו ע"י המשטרה חלק ניכר מההערות שעלו בדוח המבקר, עוד בטרם פרסומו. דוח הביקורת מעלה סוגיות חשובות ומרכזיות שרובן ככולן מצויות על סדר יומה של המשטרה וזוכות לקשב ארגוני רב מזה תקופה ארוכה. נציין כי משטרת ישראל למדה את דוח מבקר המדינה ותפעל ליישום יתר הנושאים העולים בו".