דיווח פלסטיני: שורה של הקלות ישראליות בתמורה להפגנות לא אלימות

על פי הדיווח, ישראל הסכימה להפחית את ההגבלות שמוטלות על הרצועה ולהעניק הקלות שישפרו את חיי היום יום של האזרחים ברצועה. בתמורה עלתה דרישה ישראלית להפסיק את הפעילויות של יחידת "ההטרדה הלילית"
שמעון מיג'אן ומשה ברקוביץ'
28 במרץ 2019
07:27

אתר החדשות הפלסטיני "דוניא אל-ווטן" פרסם הלילה (חמישי) פרטים מהפגישה שהתקיימה בין המשלחת המצרית לבין הנהגת חמאס והפלגים בעזה בעניין ההבנות שמתגבשות עם ישראל. לפי גורם יודע דבר שצוטט באתר, ישראל הסכימה להפחית את ההגבלות שמוטלות על הרצועה ולתת הקלות שישפרו את חיי היום יום של האזרחים ברצועה, ובתמורה דרשה להפסיק את הפעילויות של יחידת "ההטרדה הלילית" ושההפגנה הגדולה על הגדר ביום שבת תהיה לא אלימה.

עוד נטען כי במסגרת ההקלות ישראל תגדיל את מכסת העובדים בפרויקט התעסוקה הזמני ברצועה ל-40 אלף עובדים, תקל בעניין הייצוא והייבוא, תפתח את המעברים, תגדיל את מספר המשאיות ותכניס תרופות וסחורות שעד עכשיו לא היה ניתן להכניסן לעזה.

עוד נאמר כי ישראל הסכימה להגדיל את מרחב הדייג לכ-19 קילוטמרים ולתקן את קווי החשמל התקולים. הפלגים הדגישו בפגישה שנמשכה כחמש שעות כי על ישראל לנקוט צעדים מעשיים עוד לפני ההפגנה הגדולה ביום שבת.


בישראל נערכים לאירועי סוף השבוע הקרוב ברצועת עזה, ומביעים חשש בעיקר מההפגנות המתוכננות בשישי ובשבת בגדר הגבול, בין השאר לציון יום האדמה ולציון שנה לאירועים על הגדר. אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל העבירה מסר לחמאס דרך מצרים – הרחיקו את המפגינים מגדר המערכת, כדי להימנע מנפגעים בנפש.

בין השאר, בישראל חוששים משחזור של האירועים אחרי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, שבהם נהרגו כמעט 60 פלסטינים בהפגנות. לכן, המסר שעבר לחמאס דרך המתווך המצרי הוא שהארגון ירסן הפעם את ההפגנות, וכוחות צה"ל בשטח יקבלו הנחיה דומה.

אחרי ההתייעצויות הביטחוניות שנערכו ביממה האחרונה על רקע סבב ההסלמה בדרום, התברר כי לא חמאס אחראי למרביתם של 60 השיגורים מעזה לישראל השבוע. מהנתונים עולה שחלוקת הירי כמעט שווה – שליש מהשיגורים בוצעו על ידי חמאס, שליש נוסף על ידי הג'יהאד האיסלאמי, ועל השליש האחרון אחראיים מה שמכונה בישראל "ארגונים סוררים". הנתון מעיד שהפעלת האש הייתה ככל הנראה מתוכננת בקפידה.