בכיר בחמאס: "ההפגנות בשבת לא יהיו אלימות ב-100%"

איסמאעיל רדוואן שלח מסר מרגיע לקראת ההפגנות הגדולות שצפויות בסוף השבוע: "לא יהיה שימוש באמצעים אגרסיביים, נשמור שהמחאה תהיה עממית" • גורם פלסטיני: הפגישה בין הפלגים למשלחת המצרית הניבה תוצאות חיוביות
שמעון מיג'אן ומשה ברקוביץ'
28 במרץ 2019
12:22

בישראל וברצועת עזה נערכים להפגנות הצפויות בגבול בסוף השבוע, שבו יציינו הפלסטינים שנה לאירועי המחאה בגדר וגם את יום האדמה. בכיר חמאס איסמאעיל רדוואן העביר היום (חמישי) מסר לישראל לקראת ההפגנות, ואמר בריאיון: "ביום שבת נשמור שההפגנות יהיו עממיות, ולא אלימות ב-100%". לדבריו, "המשמעות היא שלא יהיה שימוש באמצעים אגרסיביים".


גורם פלסטיני צוטט בסוכנות "מען" ואמר כי תוצאות הפגישה בין הפלגים ברצועת עזה לבין המשלחת המצרית, שמנסה לייצב את הרגיעה בדרום, היו חיוביות. לצד זאת, הגורם הדגיש כי "התוצאות בשטח הן שיקבעו עד כמה ישראל מחויבת לסעיפי הרגיעה". לפי הערכות, המשלחת המצרית תשוב לישראל היום כדי להעביר את תשובת הפלגים.

מוקדם יותר, אתר החדשות הפלסטיני "דוניא אל-ווטן" פרסם פרטים בנוגע להבנות המתגבשות בין ישראל לחמאס, כפי שעלו מהפגישה בין הפלגים למשלחת המצרית. לפי הדיווח, ישראל הסכימה להפחית את ההגבלות המוטלות על הרצועה, ולתת הקלות הנוגעות לחיי היומיום של אזרחי עזה.


בין השאר, נטען כי ההקלות כוללות הגדלה של מכסת העובדים בפרויקט התעסוקה הזמני ברצועה ל-40 אלף עובדים. בנוסף, צוינו הקלות סביב ייצוא וייבוא, פתיחה של המעברים, הגדלת מספר המשאיות והכנסת תרופות וסחורות שהעברתן נמנעה עד כה. כמו כן, נאמר שישראל הסכימה להגדיל את מרחב הדיג ל-12 מייל ולתקן קווי חשמל מקולקלים ברצועה.

מהעבר השני, באתר הפלסטיני דווח שהפלגים הדגישו בפגישה שעל ישראל "לנקוט צעדים מעשיים" עוד לפני ההפגנה הגדולה שצפויה בשבת. עוד נטען כי ישראל דרשה בתמורה להפסיק את פעילות "יחידת ההטרדה הלילית" של חמאס, ושההפגנה בשבת תהיה לא אלימה.