פרופסור מרדכי עקיבא פרידמן
צילום: באדיבות אוניברסיטת תל אביב

פרופסור מרדכי עקיבא פרידמן הוא חתן פרס ישראל בתחום ההיסטוריה ועם ישראל לשנת תשע"ט

שר החינוך בירך בטוויטר: "בזכותו למדנו על קהילות מצפון אפריקה וארץ ישראל ועד הודו. הוא מחבר עבר עם הווה ומביא לנו כבוד רב"
לירן כוג'הינוף
28 במרץ 2019
17:07

שר החינוך, נפתלי בנט, בישר היום (חמישי) לפרופסור מרדכי עקיבא פרידמן כי הוא חתן פרס ישראל בתחום ההיסטוריה של עם ישראל לשנת תשע"ט. בנט בירך אותו על הזכייה בטוויטר וכתב: ״פרופסור פרידמן הוא גדול חוקרי הגניזה בדורנו.‬ ‫בזכותו למדנו על קהילות מצפון אפריקה וארץ ישראל ועד הודו. הוא מחבר עבר עם הווה ומביא לנו כבוד רב.‬ הצלחתו היא גאווה גדולה".‬

פרידמן הוא פרופסור מן המניין לתלמוד באוניברסיטת תל אביב, מופקד הקתדרה לתרבות היהודים בארצות האסלאם ולחקר הגניזה, וחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. הוא זכה במספר פרסים, בין היתר, בפרס יצחק בן-צבי על ספרו Jewish Marriage in Palestine, פרס העיר חולון לחכמת ישראל ופרס גולדשטיין-גורן למחשבת ישראל באוניברסיטת בן-גוריון.

ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי "פרופסור עקיבא פרידמן, גדול חוקרי הגניזה בדורנו שפתח צהרים לתולדות ישראל בימי הביניים במזרח, תקופה שההיסטוריונים ידעו עליה מעט. יצירותיו מקיפות עולם ומלואו וחושפות פרקים שלמים בתולדות ישראל שהיו עלומים עד לאחרונה, לדוגמה, תולדות אברהם בן הרמב"ם, חיי נשים ונישואים והיסטוריה חברתית ותרבותית של ימי הביניים במזרח".