מתפרעים בגבול עזה, בתחילת החודש
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

תושב עזה: אפגין בגבול כי עדיף למות מירי של חיילים מאשר מרעב

סמי עבד בריאיון להבוקר הזה: שלושה גורמים אשמים במצב ברצועה: חמאס, אבו מאזן וישראל. אתם לא רוצים שנחיה, לא תקבלו שקט; ראש מועצת אשכול ירקוני: הפוליטיקאים צריכים להודיע מה רוצים לעשות במצב
הבוקר הזה
29 במרץ 2019
09:04

סמי עבד, תושב רצועת עזה, אמר הבוקר (שישי) כי ישתתף מחר עם ילדיו בהפגנה ההמונית ליד גבול ישראל, משום לדבריו עדיף למות מירי חיילים מאשר למות ברעב.

בריאיון לרונן פולק בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר עבד: "שנה שלמה אנחנו באים לגדר, 250 הרוגים ו-300 קטועי רגליים. עד מתי נחכה? רעב, אבטלה, אין כסף, אין עבודה. למות מרעב או למות מירי של החיילים? יותר טוב למות מהירי של החיילים".


תושב הרצועה הוסיף כי שלושה גורמים אשמים במצב ברצועה: חמאס, אבו מאזן וישראל. "אתם לא רוצים חיים בעזה, אז לא תקבלו שקט", אמר. "אתם לא רוצים אותנו – אז תנו לנו את הים, נגיע לכל מיני מקומות בעולם. תנו לנו לעבוד. אבל אתם רוצים אותנו בבית כלא גדול. עד מתי נמשיך לסבול?".

האזינו לריאיון עם תושב הרצועה בכאן רשת ב

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר בתוכנית כי השגרה ביישובים נמשכת ואין הוראות לתושבים. ירקוני אמר כי הוא סבור שרוב התושבים נשארים בסוף השבוע ביישוביהם. הוא הוסיף כי  הבעיה אינה מה קורה היום, אלא מה קורה במשך 18 שנים ואי אפשר להמשיך עם אותו הדבר.

ירקוני קרא לפוליטיקאים להודיע מה הם מתכננים לעשות בעניין עזה. לדבריו, פעולה צבאית תמיד צריכה להיות החלופה האחרונה, אך צריך לראות מה קורה אחר כך. "המלחמה היא לא מטרה, היא האמצעי, ואני רוצה לדעת מה המטרה".

האזינו לריאיון עם ירקוני בכאן רשת ב

אלוף במילואים גיורא איילנד, שהיה ראש המועצה לביטחון לאומי, אמר במשדר כי נוסחת שקט תמורת שקט שישראל מבקשת לקדם, לא תצלח. "ישראל מנסה לתת לחמאס נוסחה של שקט תמורת שקט, יהיה שקט לא נירה עליכם, לא תירו עלינו ואפילו קצת נגדיל את מספר המשאיות שעוברות במחסום ארז וניתן כל מיני הטבות.

"החמאס אומר 'אני לא יכול לחיות עם זה כי שקט תמורת שקט משאיר אותי במצב שאין חשמל בבתים, אין מים זורמים בברזים, הביוב עולה על גדותיו, אלפי בתים הרוסים ואבטלה של 60% והייאוש הולך וגובר'. ולכן, החמאס אומר 'בעצם, מבחינתי אם רוצים שקט ארוך טווח אני זקוק לשני דברים – לאיזושהי לגיטימיות בינלאומית לשלטוני בעזה ודבר שיביא גם להשקעות בבנייה של תשתית בעזה. זו לא פעולה הומניטרית, זו גם לא פעולה שתיעשה עם הרשות הפלסטינית".


המשלחת המצרית נפגשה אמש בפעם השנייה ביממה האחרונה עם הפלגים בעזה. מקור שנכח בפגישות אמר לעיתון אל-אחבאר כי ישראל דרשה בתחילה מחמאס לבטל את הפעילויות המתוכננות למחר, את ההפגנות הליליות ואת בלוני התבערה, ואמרה כי אם ההפגנה תתקיים ותתפתח לאירוע אלים, בישראל מוכנים למערכה רחבה. בעזה השיבו כי אם יהיה שימוש בכוח כלפי מפגינים, הימים שלפני הבחירות יהיו שונים לחלוטין וישפיעו על עתידו של נתניהו.

המשלחת שבה אתמול בערב לעזה, עם הצעה ישראלית להרחיב שטח הדיג, למכור סולר בלי מסים לתחנת הכוח ולהמשיך להעביר את המענק מקטר למשפחות עניות ברצועה, בתמורה לכך שלא יפרצו את הגבול בהפגנה. מארגני ההפגנה קוראים מאתמול למפגינים לשמור על ביטחונם במהלך האירוע ולהתמקד באירועי התרבות והמורשת שיהיו לאורך הגבול.