הנייה ליד לשכתו שהופצצה בידי ישראל, השבוע
צילום: אי-פי

הנייה: "אנו בצומת דרכים, ההתפתחויות ייקבעו היום ומחר"

לדברי ראש הלשכה המדינית של חמאס, עזה שואפת להגיע להבנות עם ישראל שיכללו הפסקת אש: "ממשיכים בשיחות לקראת המטרה המיוחלת"; דיווח: חמאס הסכים להרחיק את המפגינים מחר 300 מטר מהגדר
ערן זינגר וסולימאן מסוודה
29 במרץ 2019
14:32
עודכן ב 14:58

המתיחות בדרום: ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, אמר היום (שישי) כי ארגונו ערוך לכל תרחיש אפשרי, וכי הוא לא יהסס לקבל החלטה שתשרת את האינטרסים של העם הפלסטיני ולהקריב עוד מהקורבנות שהקריבו הצעירים הפלסטינים בצעדות השיבה.

בהודעה שיצאה מטעמו נאמר כי חמאס שואף להגיע להבנות חדשות שיכובדו בידי ישראל ושיכללו את הפסקת האש, הכנסת סיוע הומניטרי לרצועה, פתיחת המעברים, הרחבת מרחב הדיג, מיזמי תעסוקה, שיפור תשתיות החשמל ועוד. הנייה הוסיף כי "אנו נמצאים בצומת דרכים, שבו תיבחן הרצינות של ישראל ולאור זאת, ייקבע מהלך ההתפתחויות בשעות הקרובות ומחר". הוא הוסיף: אנו נמצאים בישורת האחרונה, ותוצאות האירועים בזמן הקרוב יהיו מכריעות לגבי ההמשך. המנהיג בעזה הזכיר בדבריו גם את ההתפתחויות הקשורות לאסירי חמאס בבתי הכלא בישראל, הודה לקטר על הסיוע הכספי לעזה והדגיש כי המגעים עם המצרים נמשכים "עד שתושג המטרה המיוחלת", כלשונו.

בכיר הארגון איסמאעיל רדוואן אמר, כי ישראל שרויה בהיסטריה בעקבות תהלוכות חמאס לאורך הגדר וכי ארגונו כפה על ישראל משוואה חדשה. בראיון לערוץ אל אקצא של חמאס, הוסיף רדוואן כי כל האפשרויות נלקחו בחשבון וכי יש להקפיד על כך שההפגנות לא ישאו אופי אלים. הוא הזהיר את ישראל לבל תעשה פשעים נגד המפגינים הפלסטינים, שאם לא כן היא תישא באחריות לכך.

בד בבד, מקורות בעזה מסרו לערוץ "אל-ערביה" כי במסגרת המגעים העקיפים עם ישראל, הסכים חמאס להרחיק את המפגינים מחר למרחק של 300 מטרים מן הגדר. קודם לכן דווח כי משלחת המודיעין המצרי צפויה לשוב ולהיפגש הערב עם נציגי הפלגים הפלסטיניים בעזה לקראת ההפגנה הגדולה המתוכננת מחר.

סוף שבוע מתוח: צה"ל בכוננות שיא בגבול עזה

מקור שנכח בפגישות של המשלחת המצרית עם הפלגים הפלסטיניים אמר לעיתון אל-אחבאר כי ישראל דרשה בתחילה מחמאס לבטל את הפעילויות המתוכננות למחר, את ההפגנות הליליות ואת בלוני התבערה, ואמרה כי אם ההפגנה תתקיים ותתפתח לאירוע אלים, בישראל מוכנים למערכה רחבה.

לפי דיווח זה, בעזה השיבו כי אם יהיה שימוש בכוח כלפי מפגינים, הימים שלפני הבחירות יהיו שונים לחלוטין וישפיעו על עתידו של ראש הממשלה נתניהו. המשלחת שבה אתמול בערב לעזה, עם הצעה ישראלית להרחיב שטח הדיג, למכור סולר בלי מסים לתחנת הכוח ולהמשיך להעביר את המענק מקטר למשפחות עניות ברצועה, בתמורה לכך שלא יפרצו את הגבול בהפגנה.

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, אמר כי על ישראל למתן את השימוש בכוח וכי על חמאס להבטיח שהמחאות יעברו בלי אלימות. בחשבון הטוויטר שלו ציין מלאדנוב כי המצב מתוח מאוד.

סגנו, ג'יימי מקגולדריק, פרסם הודעה ובה הדגיש את המחיר הנורא ששילמו אזרחים, בעיקר ילדים בעזה, על שנה של הפגנות ועימותים בגבול הרצועה. לדבריו, 195 פלסטינים, בהם כ-40 ילדים, נהרגו בעימותים עם כוחות צה"ל. כמעט 29 אלף נפצעו, בהם כ-7,000 מאש חיה. מקגולדריק מציין כי המספר הרב של פלסטינים לא חמושים וחובשים שנפגעו מעורר דאגה מן השימוש של ישראל בכוח מופרז.