התפרעויות בגבול עזה, מרס 2019

ההפגנה ההמונית בגדר: מפגינים מתאספים במזרח הרצועה

לקראת הפגנת הענק לציון יום האדמה ויום השנה לצעדות השיבה, הגיעו הנייה והמשלחת המצרית למוקד התכנסות המפגינים. צה"ל מפזר את ההתקהלות באמצעים לפיזור הפגנות. דווח כי שוטרים מתפרסים בשורות המפגינים כדי למנוע מהם להתקרב לגדר
רועי קייס, סולימאן מסוודה וערן זינגר
30 במרץ 2019
08:18
עודכן ב 11:52

לקראת הפגנת הענק לציון יום האדמה ויום השנה לצעדות השיבה שמתוכננת היום (שבת) בצהריים סמוך לגדר, הוכרזה בעזה שביתה כללית. מקורות פלסטיניים דיווחו כי מפגינים החלו להתאסף במזרח הרצועה, כשבינתיים יורדים גשמים כבדים. על פי רשת אל-מיאדין ורשת אל-ג'זירה - צה"ל מפזר את ההתקהלות באמצעים לפיזור הפגנות.

מנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, הגיע למוקד התכנסות המפגינים, וקודם לכן הגיעה לאותו מקום במזרח הרצועה גם המשלחת המצרית. רשת "סקיי ניוז" בערבית מדווחת כי שוטרים בבגדים מיוחדים מטעם הפלגים הפלסטיניים מתפרסים בשורות המפגינים כדי למנוע מהם להתקרב לגדר.

בתוך כך, העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, מדווח מפי גורמים פלסטינים כי מצרים ביקשה מהפלגים הפלסטיניים לשמור על איפוק ועל אופי לא אלים של ההפגנות היום. זאת על מנת שלא להעניק לישראל תירוץ לפעול לפני הבשלת ההסכם בין הצדדים.

מנהיג הג'יהאד האסלאמי, זיאד א-נח'אלה, וסגנו של מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי, הדגישו בפגישה אמש שהתקיימה בין הארגונים בביירות כי כל תוקפנות ישראלית נגד ההפגנה על הגדר היום, תיענה בתגובה שתעלה בקנה אחד עם גודל התוקפנות. הצדדים הדגישו את הצורך בתיאום הצעדים שיש לנקוט מול כל תוקפנות נגד ההפגנות.

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי פנה ברשתות החברתיות לתושבי עזה, והזהיר אותם שלא לנהוג באלימות במסגרת ההפגנות: "אם לא תנהגו בטרור, יתבצעו צעדים משמעותיים שיוכלו לשפר תחומים אזרחיים מגוונים ברצועת עזה. תחשבו טוב לפני שאתם מפעילים אלימות וטרור. ישראל נחושה להגן על אזרחיה וריבונותה", כתב סא"ל אדרעי.

מוקדם יותר היום הודיע משרד הבריאות בעזה כי מת מפצעיו פלסטיני שנפגע מרסיסים בראשו מירי צה"ל במזרח הרצועה. אתמול דיווח משרד הבריאות בעזה על 11 פלסטינים שנפצעו מירי צה"ל, בעיקר באזור מזרח הרצועה.

במקביל, בכמה יישובים ערביים בארץ צפויות להתקיים במהלך הבוקר עצרות ותהלוכות לציון 43 שנים לאירועי יום האדמה. אחר הצהריים תיערך העצרת המרכזית בסח'נין. בעראבה הוחלט לבטל את התהלוכה היום, לאחר ששתיים מתושבות העיר נהרגו אמש בתאונת דרכים.

אמש תקף טנק של צה"ל עמדת חמאס ממזרח לעיר עזה, בתגובה לפעילות של יחידת ההטרדות הליליות של הארגון. היחידה הפעילה לאורך ערב שישי מטענים עוצמתיים במיוחד, שההדים שלהם נשמעו עד אשדוד מצפון ועד נתיבות מדרום.


אתמול דיווח העיתון הפלסטיני "אל חדת'" כי הפלגים הפלסטיניים הסכימו לרגיעה החל מהיום. על פי הדיווח, במסגרת ההבנות המתגבשות בתיווך מצרי - תיפסק פעילותה של "יחידת ההטרדות הליליות", וכן ייפסקו הפרות הסדר על הגדר. 

על פי הדיווח, ההסכם כולל גם את הפגנת השנה לצעדות השיבה. עוד נמסר כי ישראל תספק "הקלות ישנות-חדשות" בנושא מרחב הדיג. בנוסף, ההסכם כולל גם הבנות בנוגע לכניסת הכסף הקטרי לרצועה, פיתוח קו החשמל מישראל לעזה והגדלת אספקת החשמל לרצועה במימון הבנק האסלאמי. בנושא אספקת המים לעזה, ישראל תמשיך לדון עם האו"ם, האיחוד האירופי וקטר.