צילום מסך
הפגנות בעזה

גורם בעזה לכאן חדשות: המו"מ על הרגיעה נמשך בתיווך מצרים

המשלחת המצרית תיפגש ביום ראשן עם מארגני "צעדת השיבה" שידרשו להטיל את האחריות על מותם של שני מפגינים על ישראל. סגן שליח האו"ם למזרח התיכון: ניכר שחמאס פעל לרסן את המפגינים
רועי קייס
30 במרץ 2019
20:59

גורם בעזה המעורה בשיחות ההסדרה אומר ל"כאן חדשות" שהמשא ומתן בין הפלגים לבין ישראל בתיווך מצרים נמשך גם בשעות אלה למרות האירועים על הגדר וכי מחר, טרם הגעתה של המשלחת המצרית לישראל, צפויה פגישה של המשלחת עם מארגני "צעדות השיבה" והפלגים בעזה. בפגישה הפלגים ידרשו מהמשלחת להטיל על ישראל אחריות על מה שאירע היום (2 הרוגים ו-244 פצועים) ולחייב אותה להפסיק לפגוע במפגינים ולעמוד בהתחייבות שלא לפתוח באש חיה.באשר לתגובה על אירועי היום, אמר אותו גורם, כי העיתוי לא חייב להיות היום או מחר והחמ"ל של הפלגים הוא שיחליט כיצד להגיב. הגורם הביע ספק לגבי עמידתה של ישראל בהתחייבויות: "ישראל היא זאת שגוררת להסלמה. אנחנו מחויבים לרגיעה. אבל לא ניתן רגיעה בחינם מבלי שישראל תתחייב להסיר את המצור ולהפסיק לפגוע במפגינים".

הגורם גם מספר לנו על מה שהמצרים הבטיחו להם אתמול בפגישה בהקשר של ההקלות לרצועה: ביטול האיסור על הכנסת חומרים רבים שנכנסים לעזה (החומרים הדו שימושיים), הגדלת מספר המשאיות שמכילות מוצרי מזון לרצועת עזה, לאפשר מרחב דיג מששה מייל עד 15 מייל ולפעול כדי להכניס כספים לפרויקטים הומניטריים, בהם הכספים הקטריים לקניית סולר תעשייתי לתחנת הכוח, הכשרה מחדש של קו החשמל 161 וגם לפעול בנושא של האזורים התעשייתיים במעבר קרני ובמעבר ארז.


הקטרים והאו"ם הבטיחו להגדיל את המענק ל-40 מיליון, כדי שחלק מהם יוקצה לכספים שחייבים לעובדי הממשל ולמקומות עבודה. זאת בנוסף להפסקת הירי לעבר המפגינים. במקביל ג'יימי מגולדריק, סגנו של שליח האו"ם למזרח התיכון, שנמצא ברצועה וסייר בשטח סיפר בשיחה עם "כאן חדשות" כי ניכר מאוד שחמאס פעל כדי לרסן את המפגינים, על רקע הדיווחים על הבנות בין הצדדים.

תגיות:
עזה