סירות דיג ברצועת עזה
צילום: אי-פי

הקלות בעזה: ישראל הרחיבה את טווח הדיג לגדול ביותר עד כה

המרחב גדל ל-15 מיילים ימיים. מצה"ל נמסר: "הצעד - חלק מהמדיניות האזרחית למניעת הידרדרות הומניטארית ברצועה" • דובר חמאס טוען: "ישראל הגיבה בחיוב לדרישות שהפלגים העלו בפני המצרים"
רועי שרון ושמעון מיג'אן
01 באפריל 2019
09:10

ישראל הגדילה החל מהבוקר (שני) את מרחב הדיג ברצועת עזה לטווח של עד 15 מיילים ימיים, שהם 27.7 קילומטרים – הטווח הגדול ביותר שאישרה ישראל ברצועה עד כה. בהודעה של מתאם פעולות הממשלה בשטחים נאמר כי הצעד הוא "חלק מהמדיניות האזרחית למניעת הידרדרות הומניטרית ברצועת עזה, וממדיניות המבדילה בין טרור לבין אוכלוסייה בלתי מעורבת".

"מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות", נאמר עוד בהודעת הצבא בנוגע להגדלת מרחב הדיג. "יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון".

העיתון הפלסטיני אל-איאם דיווח היום מפי מקור יודע דבר כי ההבנות בין ישראל לעזה ייכנסו לתוקף בכמה שלבים. השלב הראשון הוא הרחבת שטח הדיג והכנסת מוגברת של תרופות ומכשירים רפואיים לגילוי מוקדם של סרטן במימון נורווגי.

בשלב השני תגדל כמות המשאיות הנכנסות לרצועה ל-1,200 יום והיוצאות ממנה ל-800 ליום, כולל 80 סוגי חומרים שישראל אסרה עד היום כיוון שהם עלולים לשמש גם לטרור. כמו כן תגדל כמות התרי המסחר הרגילים ולאנשי עסקים בכירים.

עוד דווח כי קטר צפויה להעביר 40 מיליון דולר נוספים לעזה, 10 מיליון מהם למשפחות נזקקות, 10 מיליון לתעסוקה, 10 מיליון לסולר לתחנת הכוח, ו-10 מיליון לשירותי בריאות. כמו כן יש הסכמה מצד מדינות נוספות במפרץ לתמוך בתחנת הכוח המקומית, גם ללא תמיכת הרשות הפלסטינית.


העיתון "אל-אחבאר" דיווח הבוקר שמשלחת המודיעין המצרי צפויה לחזור לרצועת עזה בסוף השבוע הקרוב עם לוח זמנים לביצוע ההבנות בין ישראל לפלגים הפלסטיניים. לפי הדיווח, באמצע השבוע הבא ישראל תגדיל את מספר המשאיות הנכנסות לעזה.

בפרסום נטען עוד כי באמצע החודש הנוכחי, משלחת של שגרירים זרים תגיע לביקור ברצועה כדי לעקוב אחר המצב ההומניטרי. עוד נאמר שקטר תמשיך להזרים סולר לרצועה עד סוף השנה, ואף תתרום לפרויקט אנרגיה סולרית שיוקם בעזה, כמו גם לצינור גז שיוקם בעלות של 25 מיליון דולר.

דובר חמאס עבד א-לטיף אל-קאנוע אמר אמש כי ישראל הגיבה בחיוב לדרישות הפלגים בעזה בפגישות שהתקיימו עם המודיעין המצרי. הדרישות כוללות, בין השאר, פרויקטים הנוגעים לתעסוקה זמנית, לתשתיות, להעלאת כמות הסחורות שנכנסות לעזה, הכנסה של חומרים דו-שימושיים (היכולים לשמש גם לחבלה ולטרור, ולכן נאסרו עד היום, ש.מ) ולהקמת אזורי תעשייה.