הרוצח בבית המשפט, ארכיון

מאסר עולם ועוד 20 שנים למחבל שרצח את החייל רון קוקיא

השופטים כתבו בהחלטתם: "רון היה קורבן רק בגלל היותו יהודי, מעשיו של הנאשם תוכננו מראש, בקפידה ובקור רוח. אין לגלות הבנה לרצח כזה"
איציק זוארץ
01 באפריל 2019
12:27

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שני) מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר על חאלד אבו ג'ודה, שהורשע ברצח החייל רון קוקיא בערד לפני שנה וחצי. בנוסף הוטל על המחבל לשלם פיצויים בסך 288 אלף שקלים.  

השופטים קבעו בהחלטתם כי "רון היה קורבן רק בגלל היותו יהודי, חייל חמוש שנמצא לבדו. השתלשלות האירועים החלה כשגמלה בליבו של הנאשם לבצע פיגוע רצחני. הוא הצטייד בסכין וברכב רק כדי לבצע הפיגוע, הנאשם הוא שהגה את הרעיון... מעשיו תוכננו מראש, בקפידה ובקור רוח. רון התנגד לנאשם". עוד כתבו השופטים כי "אין לגלות הבנה לרצח כזה, הנאשם שלל את זכותו לחיים של רון". 

בחודש שעבר הרשיע בית המשפט  את אבו ג'ודה ברצח חייל הנח"ל. בהכרעת הדין נכתב כי המסקנה היחידה מכלל הראיות היא שהנאשם רצח את החייל: "אבו גו'דה הודה בחקירותיו בשב"כ ובמשטרה. גם אחיו הודה ושניהם גוללו את אותה גרסה: ניסיון לחטוף ולרצוח חייל כנקמה לאומנית".

השופט ציין כי הראיות בשטח תאמו את גרסתו של אבו ג'ודה. כך למשל, כתם דם עם הפרופיל הגנטי של רון קוקיא שנמצא במקום שהניח את הסכין ברכבו. כמו כן אבו ג'ודה הוביל את החוקרים למקום שבו החביא את נשקו של החייל .

אביו של קוקיא, בועז קוקיא, אמר לפני הדיון כי אם לא עונש מוות, הוא ובני משפחתו מצפים ללא פחות ממאסר עולם. עשרות רבות של בני משפחה וחיילים הגיעו לאולם בית המשפט, ובהם גם משפחות שכולות התומכות במשפחתו של קוקיא וכן גם נציגי המגזר הבדואי. בבית המשפט תגברו את האבטחה במקום לאחר שבדיון הקודם היו פרצי אלימות בין בני משפחת הנרצח לעורך דין הנאשם. 

הפיגוע התרחש בדצמבר 2017. קוקיא, בן 19 מתל אביב, עמד בתחנת הסעה ברחוב הקנאים בערד, כשבשלב מסוים הגיח אבו ג'ודה ודקר אותו בצווארו. קוקיא ניגש לרכב סמוך, ביקש עזרה מהנהג – והתמוטט. הוא פונה במסוק אל בית החולים סורוקה בבאר שבע, אך מת במהלך פעולות ההחייאה. 

לפני כחודש וחצי הוגשו לבית משפט המחוזי בבאר שבע כתבי אישום נגד האחים למחצה חאלד וזאהי אבו ג'ודה, תושבי הפזורה הבדואית מכסייפה שבנגב בגין רציחתו של קוקיא. בדיון בבית המשפט שבו הוצג כתב האישום תקף האב בועז קוקיא את חברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת. "הם עושים הסתה עקיפה, הם מעלילים עלילות דם על המדינה ומעבירים מסר לקהל שלהם", האשים. "זאת הסתה שגורמת לבוחרים שלהם לפעול באלימות". 

הוא הוסיף כי ידאג שהמחבל ימות או ישב בכלא כל חייו. "כלבים בני כלבים, אם תגיעו לידיים שלי אני אשחט אתכם. אנחנו יודעים איך אתם נראים", הטיח בשני הנאשמים שכיסו את פניהם.

תגיות:
רצח