הפגנות מול הגדר בעזה
צילום מסך

הותר לפרסום: ראש המטה לביטחון לאומי ביקר במצרים כחלק ממאמצי ההסדרה

מאיר בן שבת ניהל בחודש פברואר שיחות בקהיר שנועדו לבסס את הרגיעה. חלק מפרטי הביקור עדיין אסורים לפרסום
גילי כהן
01 באפריל 2019
18:34
עודכן ב 20:30

הותר לפרסום: ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ביקר בחודש פברואר במצרים כחלק מהמגעים להגיע להסדרה ברצועת עזה. השיחות שניהל בן שבת נועדו לבסס את מאמצי ההסדרה והן חלק מהמגעים המתמשכים בין ישראל לבין חמאס, בתיווך מצרי בסוגיה.


חלק מפרטי הביקור עדיין אסורים לפרסום. בתוך כך, מאמצי ההסדרה מהצד המצרי נמשכים גם היום. על פי דיווחים פלסטיניים משלחת מצרית הגיעה כעת לעזה דרך מעבר ארז כדי להמשיך את המגעים עם הפלגים בנוגע להסדר עם ישראל. 

ישראל הגדילה החל מהבוקר (שני) את מרחב הדיג ברצועת עזה לטווח של עד 15 מיילים ימיים, שהם 27.7 קילומטרים – הטווח הגדול ביותר שאישרה ישראל ברצועה עד כה. בהודעה של מתאם פעולות הממשלה בשטחים נאמר כי הצעד הוא "חלק מהמדיניות האזרחית למניעת הידרדרות הומניטרית ברצועת עזה, וממדיניות המבדילה בין טרור לבין אוכלוסייה בלתי מעורבת".

"מימוש הצעד מותנה בכך שהדייגים בעזה יכבדו את ההסכמות", נאמר עוד בהודעת הצבא בנוגע להגדלת מרחב הדיג. "יודגש כי לא תתאפשר חריגה מהטווחים שסוכמו, וכל חריגה תטופל בהתאם על ידי כוחות הביטחון".

העיתון הפלסטיני אל-איאם דיווח היום מפי מקור יודע דבר כי ההבנות בין ישראל לעזה ייכנסו לתוקף בכמה שלבים. השלב הראשון הוא הרחבת שטח הדיג והכנסה מוגברת של תרופות ומכשירים רפואיים לגילוי מוקדם של סרטן במימון נורווגי.

מאיר בן שבת

בשלב השני תגדל כמות המשאיות הנכנסות לרצועה ל-1,200 יום והיוצאות ממנה ל-800 ליום, כולל 80 סוגי חומרים שישראל אסרה עד היום כיוון שהם עלולים לשמש גם לטרור. כמו כן תגדל כמות התרי המסחר הרגילים ולאנשי עסקים בכירים.

עוד דווח כי קטר צפויה להעביר 40 מיליון דולר נוספים לעזה, 10 מיליון מהם למשפחות נזקקות, 10 מיליון לתעסוקה, 10 מיליון לסולר לתחנת הכוח, ו-10 מיליון לשירותי בריאות. כמו כן יש הסכמה מצד מדינות נוספות במפרץ לתמוך בתחנת הכוח המקומית, גם ללא תמיכת הרשות הפלסטינית.