נחל צפית
צילום: פלאש 90

שנה לאסון נחל צפית: תנועת עזרא יצאה לטיול הכנה בדרום בלי אישורים

למרות שהכשלים שהבילו לאסון נחל צפית עוד נלמדים, בשבוע שעבר יצאו 4 בני נוער מתנועת עזרא לטיול הכנה בדרום ללא הסכמת ההורים, ללא ערכת עזרה ראשונה וללא תיאום עם משרד החינוך - על אף הגשמים. אימהּ של אחת החניכות לכאן רשת ב: "חשבתי שלמדנו לקח מאסון נחל צפית". תנועת עזרא: "אנחנו מקפידים על כל הנחיות חוזר מנכ"ל"
לירן כוג'הינוף
02 באפריל 2019
12:15

שנה לאחר הכשלים הגדולים שהובילו לאסון בנחל צפית - נראה שהלקחים לא נלמדו: בשבוע שעבר יצאו ארבעה בני נוער בני 17 ו־18 לטיול הכנה של תנועת הנוער עזרא בדרום. למרות שתנועת הנוער מחויבת לפרוטוקולים של משרד החינוך - לא התקבל אישור יציאה לטיול מאף אחד מההורים של הנערים, לא היה ברשותם תיק עזרה ראשונה ואישור ממשרד החינוך. משרד החינוך: "הטיול לא עמד בסטנדרטים המחייבים יציאה לטיול ולפיכך לא היה צריך לצאת לפועל".

האזינו לדיווח המלא של כאן חדשות בתוכנית "סדר ים" עם קרן נויבך:

ד"ר רבקה נריה בן שחר, אמא לחניכה בתנועת עזרא שיצאה לטיול ההכנה, מספרת לכאן רשת ב: "חשבתי שאסון צפית היה יום הכיפורים של טיולי הנוער וגיליתי שלא קרה שום דבר. מסתבר שלטיול הכנה לא צריך אישור. אישרנו לה לצאת רק במידה ומישהו מעזרא יחזור אליי בבוקר - ואף אחד לא חזר אליי. הם יצאו בלי נשק ובלי אישור לטיול בדרום אחרי גשמים ובכמעט מלחמה".

"התקשרתי עשרות פעמים לעזרא". הוסיפה בן שחר, "הם לא ענו לי. אמרתי לבת שלי לחזור הביתה אבל שאר הילדים נשארו". אחרי פניית כאן חדשות הורו בתנועת הנוער לעצור את הטיול. אבל בפועל הם לא עשו את זה והמשיכו בסיור עוד שלוש שעות עד שנתקעו בבוץ ונאלצו לחזור בצעדה על כביש 40.

תנועת עזרא מסרה בתגובה: "אנחנו מקפידים על כל הנחיות חוזר מנכ"ל, ועל הנחיות פנימיות של התנועה המחמירים לעיתים אף יותר. ברגע שנודע לנו כי הטיול יצא שלא על פי הנהלים המחייבים, בוטל הטיול בשמורת הטבע "נחל פורה", הסמוכה לבית קמה, עוד בטרם הגיעו המטיילים לתחילת המסלול.

"אנו מודים לאמא על הפנייה ועל עירנותה, אנו רואים בהורים שותפים מלאים לעשייתנו החינוכית וצועדים איתם יד ביד כדי לבנות ערכים משתופים בחניכי התנועה. בעקבות המקרה החלטנו לחדד ולרענן נהלים לקראת יציאה לטיולים הבאים".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מחייב את תנועות הנוער לערוך תיאום מול חדר מצב בעת יציאתם לטיולים. במקרים של הכנות לקראת הטיולים המשרד אינו מחייב תיאום, אך בכל מקרה הוא מעמיד לרשות התנועות את שירותי חדר המצב. במקרה של תנועת עזרא, אלה לא פנו לשירותי חדר מצב. מהפרטים המובאים בפנייה עולה כי הטיול לא עומד בסטנדרטים המחייבים יציאה לטיול ולפיכך לא היה צריך לצאת לפועל".