הבית שנפגע מירי בשרון

הנייה מאיים: "הירי לשרון - דוגמה למה שיכול לקרות"

מנהיג חמאס טען כי הירי נגרם כתוצאה משגיאה טכנית, אך איים: "מה שנסתר - גדול יותר". ברקע, מקורות פלסטיניים דיווחו כי צה"ל תקף היום קבוצה של צעירים במזרח העיר עזה. לא נמסר מידע על נפגעים.
משה ברקוביץ'
02 באפריל 2019
15:33
עודכן ב 16:10

ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, איים היום (שלישי) כי הירי לשרון בשבוע שעבר הוא דוגמה למה שעשוי לקרות אם ישראל תתגרה בחמאס. במפגש עם עיתונאים בכירים בעזה טען הנייה כי הרקטה נורתה כתוצאה מטעות טכנית, אך הוסיף כי מדובר "דוגמית קטנה למה שיקרה אם 'הכיבוש' יבצע איזה מעשה טיפשי נגד העם הפלסטיני". לדבריו, "מה שנסתר - גדול יותר". ברקע, מקורות פלסטיניים דיווחו כי צה"ל תקף היום קבוצה של צעירים במזרח העיר עזה. לא נמסר מידע על נפגעים. 

בתחילת השבוע הוחלט בישראל להרחיב את ההקלות לרצועת עזה שבוטלו בעקבות הירי למושב משמרת, זאת במסגרת מאמצי ההרגעת המתיחות בין ישראל לחמאס. ההקלות כוללות, בין השאר, את הרחבת שטח הדיג בעזה. ישראל צפויה לאשר השבוע גם העברה של כסף קטרי לעזה, כחלק מהסיכומים הקודמים בינה לבין חמאס בתיווך מצרי וקטרי. בנוסף, בישראל שוקלים לאשר את הגדלת המענק מקטר, אחרי שהמדינה מהמפרץ כבר הביעה נכונות להגדיל את הסכום שמועבר לעזה עד 40 מיליון דולר.

מנגד, אתמול פרסמה מערכת הביטחון אזהרה חריגה, לפיה הג'יהאד האסלאמי מתכוון לבצע פיגוע במטרה לשבש את המהלכים שנועדו להביא לרגיעה באזור. בישראל החליטו לפרסם את המידע כדי להרתיע את ארגון הטרור מלבצע את הפיגוע. בנוסף הדבר מהווה מסר לחמאס לפיו בשטח שבשליטתו ברצועה מתרחשים מהלכים שהוא אינו בהכרח מודע להם. בנוסף, הפרסום מצד מערכת הביטחון מהווה מסר לציבור הישראלי לפיו בניגוד לג'יהאד האסלאמי חמאס נוטה כעת ללכת לכיוון של הסדרה.

הנייה עצמו הגיע למוקד הפרות הסדר בגבול עזה בסוף השבוע, ושיבח את המפגינים. בביקור שערך בסוכת האבלים של אחד מהרוגי העימותים, הוסיף הנייה כי "עזה היא שמייצרת את האירועים הגדולים, לא רק כדי להגן על עצמה – אלא גם על ירושלים והאסירים". על פי דובר צה"ל, בשיאו של מפגן הכוח של חמאס בסוף השבוע נכחו 41 אלף מפגינים, שהיו מקובצים בארבעה מוקדים. בסך הכול נהרגו באירוע שני מפגינים פלסטינים ו-112 נפצעו.