ארונו של זכריה באומל נמסר לבנימין נתניהו
צילום: קובי גדעון, לע"מ

שר ההסברה הסורי: משטר אסד לא סייע במציאת גופתו של זכריה באומל

את הדברים אמר השר בריאיון לטלוויזיה הסורית, והוסיף כי סוריה פועלת על פי האינטרסים הלאומיים שלה. במקביל, חבר האופוזיציה הסורית הכחיש בריאיון לערוץ אל-חדת' כי התקיימה עסקה בין המורדים למשטר אסד בנוגע למציאת הגופה
סולימאן מסוודה ועומרי חיים
05 באפריל 2019
11:36

שר ההסברה הסורי הדגיש אתמול (חמישי) בריאיון לטלוויזיה הסורית כי משטר אסד לא סייע במציאת גופתו של זכריה באומל ולא ידע על פרטי חשיפתה עד שהגופה הועברה לישראל. הוא הוסיף כי סוריה פועלת על פי האינטרסים הלאומיים שלה. כבר אתמול פורסמה הודעה בעלי התקשורת הממלכתיים בה הוכחשה המעורבת של משטר אסד בפרשה.

במקביל, פארס אל-חאלדי מהאופוזיציה הסורית הכחיש בריאיון לערוץ אל-חדת' כי התקיימה עסקה בין המורדים למשטר אסד בנוגע למציאת גופתו של הנעדר מסולטן יעקוב. אל-חאלדי הוסיף כי המשטר הסורי פועל מתוך הגיון צר והמדינה הסורית אינה מעניינת אותו.


בתוך כך, ערוץ אל-חדת' דיווח מפי מקורותיו כי רוסיה ביקשה מישראל לתת הארכה ארוכה יותר לפני שהיא תוקפת בסוריה. לא נמסרו פרטים נוספים ולדיווח אין אישור ממקור אחר.

אתמול אמר קצין סורי בכיר שערק מצבאו של נשיא סוריה, לכאן חדשות כי רק למשטרו של אסד היו יכולים להיות פרטים על מקום הימצאות גופתו של זכריה באומל. לדבריו של הקצין, שהובאו בחדשות הערב בכאן 11, למורדים אין שום מידע על הנושא או נגיעה אליו, וגם הטענה שדאעש, שהיה במחנה הפליטים אל-ירמוכ, סייע בהעברת הגופה מחוץ למחנה - לא סבירה. אותו גורם הדף את טענות החזית העממית לשחרור פלסטין בדמשק בנושא, ואמר כי הן נועדו לחפות על המשטר הסורי שמותיר את הגופות של העם הסורי, ואפילו חיילים סורים להיאכל בידי זאבים - ובמקביל מוסר גופות של חיילים ישראלים.

מה שאסד עשה ביממה האחרונה, אמר הקצין הבכיר, הוא להגיש כתבי אמנה נוספים לישראל באמצעות החזרת גופת באומל. לדבריו, הרבה "עסקאות מפוקפקות" מתרחשות מתחת השולחן בין המשטר הסורי לבין ההנהגה בישראל, שמעוניינת בכך שהמשטר הסורי יישמר ומשתפת איתו פעולה. הקצין שערק גם הזהיר שישראל טועה אם היא חושבת שאפשר להפריד בין אסד לציר איראן-חיזבאללה: "בשאר אל-אסד הוא בן ערובה של איראן וסוריה הפכה היום לבסיס צבאי איראני", אמר.