עימותים בעזה
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

על רקע ההסדרה: המהומות בגדר נמשכות

כ-11,000 פלסטינים התעמתו עם כוחות צה"ל בחמישה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. הפלסטינים יידו אבנים וצמיגים לעבר הלוחמים שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות בעזה דיווח על 63 פצועים
איציק זוארץ, סולימאן מסוודה ואסף פוזיילוב
05 באפריל 2019
17:39
עודכן ב 18:55

למרות הדיווחים על הבנות בין ישראל לחמאס: כ-11,000 פלסטינים התעמתו היום (שישי) עם כוחות צה"ל בחמישה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. הפלסטינים יידו אבנים וצמיגים לעבר הלוחמים שהגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. משרד הבריאות בעזה דיווח על 63 פצועים במהומות. 

לוחמי צה"ל עצרו חשוד שחצה את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. על החשוד לא נתפס נשק והוא הועבר לחקירת כוחות הביטחון.

חבר בוועד של מארגני "צעדות השיבה" בגבול עזה אמר אתמול לכאן חדשות כי יצאו הנחיות מטעם המארגנים והפלגים להפסיק את שיגור בלוני התבערה ואת הפעילות של "יחידת ההטרדה הלילית". ההנחיה ניתנה על רקע ההבנות ההולכות ומתגבשות בין הפלגים לישראל בתיווך מצרי.

לטענת אותו גורם, הושגה הסכמה בין הצדדים שההפגנה על הגדר היום תהיה לא אלימה. המפגינים יורחקו מהגבול, וישראל, מצדה, תתחייב שלא לפתוח באש חיה לעבר המשתתפים.

הגורם פירט את לוח הזמנים שהציגו המצרים בפני הפלגים ברצועה. לדבריו, כבר בתוך שבועיים ישראל אמורה לאפשר הכנסה של חומרים דו-שימושיים, העלולים לשמש גם לטרור, ושהכנסתם נאסרה עד כה. בנוסף, אמורים להיכנס לרצועה 100 מיליון דולר – 40 מיליון מקטר ו-60 מיליון נוספים מהאיחוד האירופי.

במקביל לדיווח על ההנחיות של הפלגים בעזה להפסיק את שיגורי בלוני התבערה, אתמול נתגלה בבית העלמין בקריית גת צרור של בלוני תבערה שהגיע לעיר מרצועת עזה. אזרחית התקשרה למשטרה ובתוך זמן קצר הגיעו למקום חבלנים. הם ניטרלו את הפריט שחובר לבלון והסכנה המיידית חלפה.