רורי הרמן זולדן

Jewish קאנטרי | מלכת הזיקוקים של ארצות הברית

פרק אחרון I הקהילה היהודית בעייריה יאנגסטאון אמנם קטנטנה אבל דווקא ממנה צמחה אחת מחברות זיקוקי הדינור הגדולות בארה"ב. הכירו את רורי הרמן זולדן, האישה שעומדת מאחורי סיפור ההצלחה של החברה
מערכת כאן
11 באפריל 2019
10:58

המסע שלנו בלב ארצות הברית מסתיים בעיירת פועלים קטנה בשם יאנגסטאון שבאוהיו. הקהילה היהודית פה היא אמנם קטנטנה, אבל דווקא ממנה צמחה אחת מחברות זיקוקי הדינור הגדולות בארצות הברית - "פאנטום פיירוורקס". אנחנו מגיעים לכאן כדי לפגוש את רורי הרמן זולדן, הישראלית שעומדת מאחורי סיפור ההצלחה של החברה, ועל הדרך ננסה להבין את האובססיה האמריקאית לזיקוקים, שהולכת ומתגברת ככל שמתרחקים יותר מהערים הגדולות.

 "כשבאתי לפה וראיתי זיקוקי דינור אמרתי 'מה עושים עם זה? זה בכלל לא מדבר אליי'", מספרת רורי, "ואחר כך זה היה בשבילי ללמוד על אמריקה".

רורי נולדה וגדלה בישראל. היא שירתה בצבא, למדה פסיכולוגיה, ולפני 38 שנים פגשה יהודי אמריקאי בשם ברוס, אשר בבעלותו הייתה חברת זיקוקים קטנה באוהיו. הם התאהבו והתחתנו, ויחד הפכו את החברה הקטנה לאימפריה. "עבדנו מאוד קשה", מספרת רורי, "זה היה כזה בלי סוף, שבעה ימים בשבוע, וכשאתה משקיע הרבה אתה גם מצליח".

"כל הדברים שבשביל אמריקאים היו דבר מאליו, בשבילי זה לא היה מובן מאליו", אומרת רורי, "אמריקאים חושבים בצורה מסוימת ואני חושבת בצורה קצת אחרת. הסתכלנו כל הזמן על הלקוחות שלנו, הסתכלנו על ההתנהגות שלהם, ולפי זה עשינו את השיווק שלנו וזה הצליח".

"יש לנו 77 חנויות", רורי מרחיבה, "במכירה בחנויות אנחנו הגדולים ביותר בארצות הברית. אמריקאים מאוד אוהבים זיקוקי דינור, וזה מין דבר משפחתי. ההורים באים עם הילדים ולפעמים עם השכנים, והם עושים יחד מסיבות". רורי הזמינה אותנו למסיבת זיקוקים אצלה בגינה, ושלחה אותנו למנהל החנות, סקיפ, שיעזור לנו למלא את העגלה. למזלנו סקיפ יודע בדיוק מה אנחנו צריכים ואילו זיקוקים יתאימו למאורע.

בזמן שאנחנו מחכים לרדת החשיכה כדי להדליק את הזיקוקים שקנינו, רורי שלחה אותנו לסיור מודרך במחסני החברה, שהם מחסני הזיקוקים הגדולים ביותר בכל ארצות הברית. בוב, מנהל המחסן, מנסה להסביר לנו למה אמריקאים כל כך אוהבים זיקוקים: "לדעתי זו פשוט העוצמה שלהם, זה די מלהיב להדליק את הזיקוקים, והם יפים, אולי כי זה פשוט גדול בצורה חריגה".

אחרי שהדלקנו את כל הזיקוקים רורי מתפנה לנסות שוב להסביר לנו את המשמעות שלהם בארצות הברית. "כשבאתי לפה וראיתי זיקוקי דינור אמרתי 'מה עושים עם זה? זה בכלל לא מדבר אליי'", היא אומרת, "ואחר כך זה היה בשבילי ללמוד על אמריקה". ואין ספק שהיא למדה הרבה על המדינה בה היא חיה כבר קרוב ל-40 שנה אם היא מבינה בדיוק מה הם צריכים ולמה. "זיקוקים זה הרבה יותר מסתם צבעים בשמיים וצעצוע", היא מסכמת, "זה שייך להיסטוריה של ארצות הברית, וזה חלק מהתרבות שלהם".