אחראי הניו מדיה של הליכוד: "בכל קמפיין יש טעויות, התקשורת הבליטה את השלילי"

טופז לוק סיכם בכאן רשת ב את הקמפיין של ראש הממשלה ברשתות החברתיות • על סרטון בית הקברות: "זו הייתה תקלה, הפקנו לקחים" • על החיקוי של אמנון אברמוביץ': "לא הייתה כוונה לפגוע" • וגם על המעורבות של יאיר נתניהו: "זה בסדר להתייעץ עם בני משפחה" • יועץ כחול לבן ישראל בכר: "הצלחנו להביא מנדטים מהימין"
ירון דקל ועמית סגל
11 באפריל 2019
09:30

אחרי מערכת בחירות שכבר הוגדרה כאחת הסוערות והיצריות ביותר שידענו, בעיקר ברשתות החברתיות, אחראי הניו מדיה של הליכוד, טופז לוק, התפנה הבוקר (חמישי) לסכם את הקמפיין המוצלח שזיכה את ראש הממשלה בכהונה נוספת. "בסוף ראש הממשלה הוא שהוביל את הקמפיין הזה. הוא ידע להגיד את המסרים הנכונים, ואנחנו השתמשנו בכל הכלים כדי להעביר את זה", אמר לוק בריאיון לירון דקל ועמית סגן בכאן רשת ב. הוא דחה את הטענות על כך שהקמפיין היה שלילי בעיקרו, ואמר: "זה היה קמפיין רחב הישגים שהראה את כל העשייה של ראש הממשלה, אבל הוא לא קיבל ביטוי. התקשורת מבליטה רק את הנגטיבי".

פרשנות: נתניהו הוכיח שוב שאין קמפיינר טוב ממנו בעולם המערבי

לוק הבהיר כי מה שזכה לכינוי "קמפיין גוועאלד" לא היה ספין, אלא "תחושה אמיתית ונתונים שקיבלנו שלפיהם מחנה הימין לא יוצא להצביע". הוא הוסיף: "הייתה תחושה אמיתית כזו. ראינו את אחוזי ההצבעה וקיבלנו נתונים שבימין האחוזים נמוכים יותר מבחירות 2015. ראינו שהליכודניקים לא הולכים להצביע. הכול היה מגובה בנתונים שקיבלנו".

האזינו לריאיון עם טופז לוק בכאן רשת ב:

על "סרטון הקברים" שהפיץ הליכוד במהלך הקמפיין אמר לוק: "בכל קמפיין יש טעויות. זה משהו שהיה תקלה במערכת. זה עבר בצינורות של המערכת, ואמור היה להיות משהו קליל יותר. התוכן הזה יצא בלי שעבר בדיקה יסודית. הפקנו את הלקחים".

אחראי הניו מדיה בקמפיין של ראש הממשלה התייחס לסערה נוספת במערכת הבחירות, סביב החיקוי הפוגעני של העיתונאי אמנון אברמוביץ': "לא הייתה כוונה לפגוע. אלירז שדה הסביר שזה הסלנג שהוא משתמש בו. אם הייתה אי הבנה ואם מישהו נפגע, אז התנצלנו. העניין לא היה לדבר על הנראות שלו. היה רצון לעשות קליפ בשפה אינטרנטית ורגועה יותר, אף אחד לא בא לעשות חיבור לאירועים שהוא עבר. התנצלנו והורדנו את הדבר הזה".

לטענת לוק, בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, לא היה מעורב באופן חריג בקמפיין הבחירות: "נתניהו היה הקמפיינר הראשי. לא הייתה ליאיר השפעה ייחודית. הוא כמו כל בן משפחה, וזה בסדר להתייעץ עם בני משפחה. יאיר אדם פרטי".

היועץ האסטרטגי של כחול לבן: "המצביעים החדשים בישראל נוטים ימינה"

בתוכנית דיבר גם ישראל בכר, ששימש יועץ אסטרטגי בקמפיין הבחירות של כחול לבן. בכר סיפר על מאחורי הקלעים של מהלך האיחוד בין בני גנץ, יאיר לפיד ומשה יעלון: "אני המלצתי לעשות את זה, ובני גנץ החליט. הוא חזר מפגישה שלא צלחה עם אורלי לוי-אבקסיס. אמרתי לו - אם זה ככה, המלצתי היא שתלך לאיחוד עם לפיד. היה ברור שאם הוא לא יתאחד מהר, הם ייכנסו לקניבליזציה אחד מול השני על קהל די דומה".

האזינו לריאיון עם ישראל בכר בריאיון לכאן רשת ב:

בכר ניסה להסביר את הפערים הגדולים בין גוש הימין לשמאל-מרכז: "בהצבעה לפי המבנה האלקטורלי של המגזר היהודי, המספרים הם 40-60 לטובת הימין. יש כאן פער אדיר של 50% שכמעט בלתי ניתן לסגור אותו. אפשר לצמצם אותו. ביום ראשון ראינו במחקרים שלנו ששלושה מנדטים ממצביעי הליכוד של 2015 מצביעים לנו. במרכז שנוטה לימין קיבלנו שליש מהקולות. נתניהו קיבל 'פיצוי' מאותו איבוד של הקולות ממצביעים חדשים והכנסה של כל האגף של האיחוד הלאומי". לדבריו, "הקמפיין כן הצליח להביא מנדטים מהימין. לא מספיק כמו שרצינו, אבל הצליח. בסופו של יום הפיצוי האלקטורלי הוא לא חד-צדדי. יש זרימה של קולות, והמצביעים החדשים בישראל נוטים במובהק ימינה".

לשאלה אם ההסלמה בדרום במהלך מערכת הבחירות לא "נוצלה" מספיק על ידי כחול לבן, אף על פי שהיא מובלת על ידי שלושה רמטכ"לים לשעבר, אמר בכר: "הקמפיין לא היה על נושא הביטחון. כשיש לך שלושה רמטכ"לים לשעבר, הדבר האחרון שהם אוהבים לעשות זה להגיד באולפנים דברים על נושאי ביטחון בזמן שרקטות נוחתות. הבחירות לא היו על נושאי ביטחון".

היועץ האסטרטגי של כחול לבן דיבר גם על הפריצה לטלפון של גנץ וטען: "התחושה הייתה שזה כן מעיב על הקמפיין, כי זה מייצר סדר יום אחר שאתה לא רוצה אותו. זה מייצר הפרעות. זו בהחלט הייתה הפרעה כי אתה רוצה לדבר יותר על מהות".

בכר החמיא לראש הממשלה ואמר: "הוא בהחלט קמפיינר מאוד מאוד כישרוני. עבדתי איתו תקופה ארוכה. אם הוא מנוצח? ימים יגידו, אף אחד לא נשאר לנצח. בסוף יש תהליך שגם בימין לא מצליח לקום שום מנהיג חלופי".