פליטים מסודן

פליט מסודאן בת"א על הדחת הנשיא: "בחיים לא הייתי מבסוט כמו היום"

פליטים שגרים בתל אביב הגיבו ברגשות מעורבים לחדשות על הדחתו של אל-בשיר: "שום דבר לא ישתנה". לעומת זאת, פליטים אחרים חגגו וחילקו סוכריות לישראלים במקום
דניאל אלעזר
11 באפריל 2019
18:18

"מה שהיה - זה מה שיהיה": פליטים מסודאן שחיים בתל אביב קיבלו ברגשות מעורבים את החדשות היום (חמישי) כי שר ההגנה בסודאן יהיה זה שיוביל את הנהגת השלטון בשנתיים הקרובות. ״לא נראה שום שינוי״, אמר באכזבה בסו בלולה, לאחר שלטענתו שר ההגנה היה חלק מהשלטון הקודם בהנהגתו של הרודן עומר אל-בשיר. 


לעומת זאת, חלק מאנשי הקהילה הסודאנית בתל אביב פתחו בחגיגות בעיר והקימו דוכן עם שתייה קלה, סוכריות ותמרים, אותם חילקו לעוברים ושבים, כולל לישראלים שעברו במקום. ״אנשים מגיל 35 עד היום, לא היה להם יום אחד טוב, היה להם יום חושך. אני בחיים שלי לא הייתי מבסוט כמו היום. בחיים שלי לא הרגשתי שאני סודאני, היום הרגשתי שאני סודאני״, אמר אדם חסן.

הפליטים ציינו כי הם מחכים לראות כיצד ייראו הימים הקרובים, ורק לאחר מכן יוכלו לדעת אם יש בכוונתם לחזור לארץ מולדתם. ״דבר אחד אני לא שוכח בחיים - מירי רגב אמרה שאנחנו סרטנים, בחיים אני לא אשכח את זה. זה נשאר לכל החיים״, ציין פליט סודאני אחר. בשבת, בכוונת הקהילה הסודאנית לקיים הפגנה גדולה בגינת לוינסקי.

מוקדם יותר היום הודיע שר ההגנה הסודאני, עוואד בן עוף, באופן רשמי על הדחתו של נשיא סודאן, עומאר אל-בשיר, מהשלטון. לדברי בן עוף, הוחלט לעקור את המשטר הסודני מהשורש ולעצור את מי שעומד בראשו, ש"נמצא במקום בטוח". בנוסף, הוחלט להקים מועצה צבאית שתנהל במשך שנתיים את המדינה.

הצבא הכריז בשלב זה על מצב חירום במדינה למשך שלושה חודשים, והחליט לפזר את מוסדות הנשיאות, הממשלה, הפרלמנט וממשל המחוזות ברחבי המדינה. לטענת הצבא הסודאני, המשטר הוזהר מחומרתו של המצב הכלכלי במדינה, וגם בלם את ההתעקשות של אל-בשיר לפתור את המשבר באמצעות פתרונות ביטחוניים. בהודעתו, התנצל שר ההגנה הסודאני על האבידות שנגרמו לאזרחים ולאנשי כוחות הביטחון במהלך ההפגנות.