בנימין נתניהו וישראל כץ ברכבת
צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

נתניהו על השיבושים ברכבת: אקים צוות שימנע השבתות

ראש הממשלה אמר כי "אין שום הצדקה לכך שקומץ אנשים ישביתו את הרכבות למיליוני אזרחי ישראל ולחיילים". יו"ר ההסתדרות אמר בתגובה: "מי שינסה להעמיד במבחן את עוצמתה של העבודה המאורגנת, יגלה מהר מאוד את גודל הטעות שלו"
שרון עידן
15 באפריל 2019
14:13

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שני) לשיבושים ברכבת ישראל, והצהיר כי יפעל למניעת השבתות דומות לאלו ששהתרחשו בימים האחרונים. "השבוע אני עומד להקים צוות שימנע השבתת שירותים חיוניים במדינה ויאפשר את חופש התנועה לכל אזרחי ישראל" אמר נתניהו בטקס הרמת כוסית של משרד ראש הממשלה לכבוד חג הפסח.

נתניהו הוסיף: "הרכבת צריכה לנסוע, אנחנו הנחנו פסי רכבת ואין שום הצדקה לכך שקומץ אנשים ישביתו את הרכבות למיליוני אזרחי ישראל ולחיילים, זה לא יהיה". כפי שפורסם בכאן חדשות בשבת האחרונה, שר התחבורה ישראל כץ שוחח עם נתניהו בנוגע לחקיקה של הנהגת בוררות חובה בסכסוכי עבודה ברכבת. זאת במטרה להחליש את הוועדים.

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד אמר בתגובה לדברי נתניהו: "הכוונה לכרסם בזכות השביתה ולהחליש את ציבור העובדים, מערערת את יסודות הדמוקרטיה ותפגע בכל אזרחי ישראל. כל מי שינסה להעמיד במבחן את עוצמתה של העבודה המאורגנת, יגלה מהר מאוד את גודל הטעות שלו".

אמש ועד עובדי הרכבת וההנהלה דחו את הצעת שופטת בית הדין לעבודה לקחת 45 ימים, שבמהלכם ינסו להאיץ את המשא ומתן. השופטת ציינה כי קשה לה לקבוע מי מהצדדים צודק. בפתח הדיון אמרה יו"ר ועד העובדים של רכבת ישראל גילה אדרעי: "לא עשינו כלום. לא נתנו הוראה. ביקשנו ועדת חקירה גם מהשר. העובדים עצמם אמרו שלא קיבלו הוראה מהוועד. אני עמדתי בהבטחה שלי לשר לא לפגוע בנוסעים. זה יום עצוב גם לעבודה המאורגנת".

אתמול חלו שיבושים קשים בתנועת הרכבות מאזור אשקלון ויבנה למרכז הארץ. ארבע רכבות שהיו אמורות לצאת מאשקלון בוטלו. לנוסעים נאמר שמדובר בבעיות טכניות שונות. כתוצאה מכך, נרשמו עומסי צפיפות חריגים במיוחד ברכבות במרכז ובצפון הארץ, והם סיימו את נסיעתן ביעדים שונים מהמתוכנן. 

יו"ר איגוד עובדי התחבורה אבי אדרי התראיין אתמול בכאן רשת ב ואמר על נהגי הקטר שהודיעו שהם חולים ביום שישי בשבוע שעבר כי "נמנה שופט בדימוס שיחקור את האירוע - מי שאחראי עליו ישלם מחיר. זאת הפעם האחרונה שמישהו ייקח את החוק לידיים. אני לא משחרר את האחריות של ההנהלה, יש פה אווירה קשה שצריכים לשנות. ישראל כץ לא פעם הוכיח שכשהוא רוצה, לפעמים הוא לא רוצה, הוא יודע להתערב ולפתור בעיות. אני מאוד מקווה שאם יישאר הוא אכן יושיט יד לשלום". 

כמו כן, הבוקר הופסקה תנועת הרכבות בקו שבין נמל התעופה בן גוריון לירושלים, לאחר שמוט חישמול חיצוני נפל על הקטר תוך כדי נסיעה, מזרחית לכפר דניאל. טכנאי הרכבת פועלים לתיקון התקלה ולהחזרת התנועה בקו. זו הפעם ה-71 שמתרחשת תקלה בקו, שנחנך בחודש ספטמבר האחרון. לאחר כשעה נפתח המקטע בין נתב"ג למודיעין. 

הפעלתו המלאה של הקו המהיר בין ירושלים לתל אביב תידחה לשנת 2020, כך פורסם בשבת האחרונה בחדשות השבת בכאן 11. העבודות לחשמול המסילה מנמל התעופה בן גוריון לתחנת ההגנה בתל אביב, שהיו אמורות להסתיים בימים אלה, יושלמו בסוף השנה, לכל המוקדם. לדחייה אחראים הן עיכובים מצד ועדי העובדים והן ההיערכות הלקויה של הנהלת הרכבת ושל קבלני המשנה המתמהמהים בעבודתם. אי ההיערכות גם ישפיע על חשמול קווים אחרים, שהיו אמורים לעבור תהליך דומה.