אבו מאזן
צילום: אי-פי

שר החוץ הפלסטיני: אבו מאזן ייפגש עם נתניהו, אם רוסיה תיזום מפגש

על רקע הפרסומים על תוכנית השלום של טראמפ, ריאד אל-מאלכי אמר בריאיון לסוכנות הידיעות של ספוטניק כי אבו מאזן יבקר במוסקווה בקרוב, וכי "הפלסטינים לא יקבלו פתרון לסכסוך שאינו כולל מדינה עצמאית"
נורית יוחנן
16 באפריל 2019
07:48

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאלכי אמר כי ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מוכן להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ללא תנאים מוקדמים, במידה שהרוסים ייזמו מפגש כזה. את הדברים אמר אל-מלאכי אתמול (שני), בריאיון לסוכנות הידיעות ספוטניק, והוסיף כי אבו מאזן צפוי לבקר במוסקווה בעוד כחודשיים.

בהתייחסו לפרסומים בנוגע לתוכנית השלום של טראמפ, שר החוץ הפלסטיני הבהיר כי הפלסטינים לא יקבלו פתרון לסכסוך שאינו כולל מדינה פלסטינית עצמאית. אל-מאלכי גם אישר את הדיווחים, לפיהם  הפלסטינים פנו לבית הדין הבינלאומי בהאג, על מנת שידון ב"איומים האמריקנים" והמעשים שמבצעת ישראל.


בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, הגיב אתמול על הפרסום בוושינגטון פוסט לפיו, תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כוללת אוטונומיה בלבד לפלסטינים, ואמר כי "אי אפשר לקרוא לזה תוכנית שלום - זו תוכנית שנועדה להרוס את תהליך השלום ואת החוק הבינלאומי". לדברי עריקת, "לא יהיה שלום בלי הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 ובירתה מזרח ירושלים".

בוושינגטון פוסט דווח אתמול כי "עסקת המאה", שממשל טראמפ צפוי להציג בחודש הבא, מבטיחה שיפור בחיי הפלסטינית, אך לא תציע הקמה של מדינה פלסטינית עצמאית, אלא רק אוטונומיה. דיווח העיתון מבוסס על דברי גורמים המקורבים לנושא.

לפי הדיווח, בכירים פלסטינים ציינו כי יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ראד קושנר, לא חשף מידע רב על התוכנית, אך דיבר על אפשרויות כלכליות לפלסטינים, ובמקביל הבטחה לשליטה ישראלית באזורי מחלוקת. עם זאת, על פי הערכות, לקושנר יש סיכוי נמוך להצליח ב"מכירת" התוכנית, בעקבות התפיסה כי טראמפ הראה כבר את העדפתו לישראל.