רמי פורטיס
יח"צ

שאלון לשבת עם פורטיס

האלבום הראשון שהוא התאהב בו, הרגע שבו בחר להקדיש את חייו למוזיקה ופסקול הסרט שהיה רוצה לכתוב. שאלון לשבת עם רמי פורטיס
מערכת כאן
22 באפריל 2019
15:30

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את הראשון לשמו - רמי פורטיס.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

"מג'יקל מיסטורי טור" של הביטלס. זה היה איפשהו בשנות בית הספר היסודי, כשרק התחלתי להקשיב למוזיקה והוא מסמן בעצם את תחילת המסלול שלי עד היום.

מהו האלבום או השיר היותר טובים ששמעת לאחרונה?

עלייתם ונפילתם של זיגי סטאר דאסט והעכבישים ממאדים. מבחינתי – זה עדיין לאחרונה – אין מה לעשות – מבחינתי זה לא מתיישן לעולם.

מהו השיר הכי יפה שלך שאיש לא מכיר?

"מול הקניון". זה שיר שהוקלט בין אלבומים אבל עד היום לא הצלחתי ממש להבין אותו. אפתיע אתכם ואומר שזה שיר מזרחי! שיר שהוא חברתי, עוקצני אפילו. מכיון שהוא נפל בין אלבומים הוא נשאר בגדר שיר שהוקלט ולא ייצא לעולם. שיר שהיה אנקדוטה נעלמת ויישאר כזה.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת?

ממש לא. אני  לא מתחרט על  שום שיר שפירסמתי.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה?

בתחילת דרכי, חברים טובים שלי היו מנגנים קאברים וגם אני. עם הזמן הבנתי  שהקאברים שאני ניגנתי נשמעים על הפנים, ורצוי שאמצא לי ערוצי התבטאות אישיים יותר שמייצגים אותי. באותו רגע הבנתי שאני צריך לכתוב שירים משלי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש או לוותר על החלום?

כן, בהרבה רגעי משבר אתה אומר לעצמך: פאק, בשביל מה אני צריך את כל זה? תחושה שיש לך הרבה מזוודות על הגב. היום המזוודות האלה גדלו והפכו לקונטיינרים.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד, איזה אלבום זה היה?

רוק בוטום של רוברט וייט. בעיקר בגלל רוברט וויט. כי אני כל כך מתחבר לאנרגיה שלו, היא מחשמלת אותי. הוא יוצר אצלי את האשליה כאילו אני כתבתי את המוסיקה הזאת ולכן –אם כבר להציל מגזרת שמד – אז  אלבום של רוברט וויט.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

"מפגשים מהסוג השלישי", הסצנה של המפגש עם החייזרים. זאת סצנה מופלאה. עומד שם נגן סינטיסייזר מול צלחת מעופפת, מנגן לה, ובעצם מתקשר איתה – והיא עונה לו באורות ובצלילים. זה כל כך מאפיין את התקשורת שלנו! הרי מה אנחנו עושים? מתקשרים באמצעות מוסיקה. אז הפנטזיה שאוכל לכתוב מוסיקה לסצנה כזאת – מעיפה אותי.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?

טייס. אני לא צוחק. הרבה שנים, עד לא מזמן, עסקתי בזה כמעט באמוק. הייתי טייס וירטואלי. היה לי בבית סימולטור רציני. לא כמו בחיל האוויר – אבל ממש רציני. הייתי משקיע בזה שעות ארוכות. פעם אפילו טסתי לניו-יורק 12 שעות וירטואליות אמיתיות!!! היו לי שני חלומות נעורים. להיות מוסיקאי ולהיות טייס. אחד הגשמתי בענק. חוץ מזה, ברי סחרוף אמר לי שהוא לא היה טס איתי מטר!

ברגעים קשים מה השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך

Once in a lifetime – Talking Heads זה שיר שמח, זה האופי שלו. פשוט שיר שמזיז אותך. לדיוויד בירן יש חוש מופלא ויכולות לחבר אותך לחלקים המשמחים של החיים.

איזה שיר תרצה שישירו בהלוויה שלך?

מכיון שכל החיים שלי אני שובר את הראש בהחלטות בשבילי - אני מציע שפעם אחת, כשאני מת – תשברו את הראש בשבילי. אני סומך עליכם. לכן, גם לא איכפת לי אם זה יהיה שיר שמח או עצוב. זאת בעיה שלכם, כל מי שיישארו בחיים אחרי!