אבו מאזן ונתניהו
צילום: הדס פרוש, פלאש 90, אי-פי

מחשש לקריסת הרשות: ישראל תגייס כסף בינלאומי לפרויקטים לפלסטינים בגדה

המשלחת לכינוס המדינות התורמות לפלסטינים תנסה לגייס מימון עבור הפרויקטים שאושרו, בסכום של מאות מיליוני דולרים. גורם ישראלי: הפסקת המימון האמריקני קטעה את הפרויקטים
גילי כהן
29 באפריל 2019
20:15

ישראל תבקש מהמשתתפות בכינוס המדינות התורמות לפלסטינים לגייס כסף עבור שורה של פרויקטים אזרחיים לרשות הפלסטינית בגדה, כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. מדובר בעיקר בפרויקטים בתחום המים ואיכות הסביבה, שאושרו על ידי הגורמים המוסמכים בישראל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים. כעת הם ממתינים למימון שעומד על מאות מיליוני דולרים. 


המשלחת הישראלית לכינוס שיתקיים מחר בבריסל, כוללת את סמנכ"לית משרד החוץ יעל רביה-צדוק, אל"מ שרון ביטחון מיחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ומנכ"ל המשרד לשיתוף פעולה אזורי. הם יציגו את הפרויקטים המדוברים, על רקע מצבה הקשה של הרשות הפלסטינית, וסירובה לקבל את כספי המסים מישראל. 

לדברי גורם ישראלי, במשך כמה שנים ישראל לא הציגה פרויקטים המיועדים לגדה המערבית בכינוס, אלא התמקדה במיזמים שמיועדים לרצועת עזה. הגורם הדגיש כי מדובר בפרויקטים שהיו מקודמים בשטח, אלמלא ארצות הברית משכה את התמיכה הכספית עבור הפלסטינים. לדבריו, "לא היינו רוצים שהפרויקטים האלה ייתקעו כי האמריקנים לא מדברים עם הפלסטינים".


בנוסף, גורמים ישראלים מתכוונים לבקש ממדינות אירופה להפעיל לחץ על אבו מאזן, כדי שיסכים לקבל את כספי המסים שלו מישראל. כפי שפורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11, ישראל פעלה מאחורי הקלעים כדי להעביר את כספי המסים לידי הפלסטינים - ואף העבירה אותם, בניגוד להסכמת הרשות, לבנקים הפלסטינים. הרשות הפלסטינית התלבטה במשך תקופה מה לעשות עם הכסף שהועבר - בגובה של כ-660 מיליון שקלים - ולבסוף הוחלט להחזיר את סכום הכסף במלואו.