האקתון אירוויזיון

כשטכנולוגיה ואירוויזיון נפגשים: הוכרזו הזוכים הגדולים של האקתון האירוויזיון הראשון

צוות Shmueliz, קבוצה משפחתית המורכבת מאב וארבעת בניו פיתחו מערכת מיוחדת למעקב אחר תוצאות התחרות עבור צופים עם מגבלות ראייה, וזכו בהאקתון האירוויזיון הראשון ובכרטיסים לגמר הגדול. מה עוד התרחש באירוע? כל הפרטים בפנים
כאן אירוויזיון
30 באפריל 2019
08:00

חגיגת האירוויזיון הגדולה של אומת הסטארט-אפ הגיעה אמש (ב') לשיאה במרכז פרס לחדשנות לרגל אירוע הגמר הגדול של ה-Eurohack, האקתון האירוויזיון המתקיים זו הפעם הראשונה, שהפגיש את החדשנות הטכנולוגית והיזמות של ישראל עם התרבות והמסורת של התחרות המוזיקלית הגדולה באירופה.

שריקת הפתיחה החלה לפני כשלושה שבועות - 150 מתכנתים, מעצבים, יזמים וחובבי התחרות התקבצו בצוותים למרתון אינטנסיבי של 24 שעות לפיתוח פתרונות טכנולוגיים אשר יעמדו באחד משני האתגרים שעמדו במוקד ההאקתון - אתגר הנגשת האירוויזיון של כאן, לפיתוח פיתרון להנגשת השידורים עבור אוכלוסיות המתמודדות עם מוגבלויות שונות, ואתגר החוויה של OGAE (מועדון המעריצים של האירוויזיון), לפיתוח מימד אינטרקטיבי חדש עבור חווית הצפייה של התחרות.

כך זה נראה: האקתון האירוויזיון הראשון >

האירוע נפתח עם יון אולה סאנד, המפקח על תחרות האירוויזיון, שהגיע לארץ לקראת ההכנות האחרונות של אירועי אירוויזיון 2019 בתל אביב. הוא ניצל את הבמה לסלפי ספונטני עם הקהל, אבל גם לכמה מילים על חשיבותו של האקתון האירוויזיון הראשון: "חדשנות תמיד הייתה חלק חשוב מתחרות האירוויזיון. לא רק בצד היצירתי אלא גם בצד הדיגיטלי - כיצד אנחנו מתקשרים עם קהלים שונים ואיך אנו מפיצים את האירוויזיון לכמה שיותר אנשים." אמר אולה - "התרשמתי מהמיצגים ועם המוטיבציה של הצוותים, ואנחנו מקווים שנוכל להשתמש בפיתוחים שהוצגו כאן בעתיד".

אלעד טנא, סמנכ"ל הדיגיטל של "כאן", הצטרף לדבריו של סאנד והדגיש את החשיבות של שידורי האירוויזיון, שלראשונה יועברו במתכונת מונגשת: "רק לפני שלוש שנים הקמנו את התאגיד וסימנו את החדשנות וההנגשה כחוד החנית שלנו. כך גם באירוויזיון, אנחנו רוצים שהאירוע יהיה הכי מונגש והכי חדשני".

 להפיץ את תחרות האירוויזיון לכמה שיותר אנשים. יון אולה סאנד. צילום: טל צ'אפל

מתוך עשרות הצוותים שהחלו את ההאקתון, נבחרו 10 צוותים בידי שופטים שבחן את הפתרונות שפותחו בפרק הזמן הקצר על פי מספר פרמטרים (נגישות, שימוש בטכנולוגיה, כדאיות וכו'). הפיינליסטים שעברו את המשוכה הראשונה קיבלו פרק זמן של שלושה שבועות ללטש ולשייף את הפיתוחים שלהם לכדי מוצרים מוגמרים ומוכנים להצגה בפני צוות שופטים שכלל בכירים במחלקת הדיגיטל של "כאן", נציגים מטעם החברות השותפות בהאקתון וגם את אולה סאנד. כל צוות קיבל לפני אירוע הגמר 3 דקות להציג ולהדגים בפני חבר השופטים את הפיתוח שלהם, עליו העניקו השופטים ניקוד בפורמט האירוויזיון של 1-12 נקודות. במהלך ערב הגמר, קיבלו הצוותים גם הזדמנות להציג את הפיתוח בפני קהל הנוכחים באולם המרכזי של מרכז פרס לחדשנות.

חבר צוות ZAZIM בעת הצגת הפיתוח של הקבוצה בפני הקהל. צילום: בן אליעד

דביר צנוע, ממייסדי Blee Hackathons שיזמה וארגנה את האקתון האירוויזיון, הגיע נרגש למעמד הגמר: "זו פעם ראשונה שאנחנו לא עושים האקתון רק עבור מישהו או גוף מסוים, אלא קודם מתוך תשוקה לנושא. אפשר להגיד אפילו מתוך תחושת ציונות אמיתית. אנחנו רוצים להכניס את ישראל לאירוויזיון, בדרך הכי מילולית שיש" סיפר צנוע, מצויד בחגורת עור עם קריצה לנציגים האיסלנדים של תחרות האירוויזיון השנה -"יש פה עשרה צוותים שעבדו מאוד קשה במשך שלושה שבועות בשביל להפוך לחלק מהעתיד של האירוויזיון. המטרה שלנו פה היא להכניס טכנולוגיה ישראלית ויזמים ישראליים לעתיד של התחרות, זה  יותר מלנצח באירוויזיון אחד, זה לנצח בכל האירוויזיונים. בשביל זה אנחנו כאן".

"ציונות אמיתית". דביר צנוע עם אורחת הגמר טלולה בונט (משמאל). צילום: בן אליעד

בתום הצגת הפיתוחים של הצוותים הפיינליסטים ואחרי הופעת אורח מקפיצה של טלולה בונט, הגיעו תוצאות ההצבעה מפי צוות חבר השופטים של ההאקתון: למקום השלישי הגיע צוות Pro Watchers - על פיתוח המאפשר לצופים לצרף בזמן אמת פרשנים ולהנות מפרשנויות וחוות דעת על האירוע ועל ביצועי השירים במהלך השידור חי. למקום השני הגיע צוות SynaVote - מיזם משותף של כרמל 6000, תעאל, וסינמדיה, שפיתח את אפליקציית Stargiver המציעה עבור צופים המתמודדים עם מוגבלויות קוגניטיביות פתרון מונגש ונוח לבחור ולהצביע עבור השירים האהובים עליהם.

והצוות שזכה בהאקתון האירוויזיון הראשון, בהכרזה שאליה הצטרך זוכה האירוויזיון הישראלי הראשון יזהר כהן, היא קבוצת Shmueliz. צוות משפחתי המורכב מאב וארבעת בניו שפיתחו את DeepVision, פיתוח ייעודי לצופים עם לקויות ראייה, המאפשר לעקוב אחר תוצאות התחרות באמצעות אפליקציה לסמארטפון או פקודות קוליות דרך רמקולים חכמים.

חברי צוות Shmueliz חוגגים עם יזהר כהן (שלישי משמאל). צילום: בן אליעד

הצוות המנצח זכה בכרטיסים לגמר האירוויזיון הגדול שייערך ב-18 במאי. הצוותים שהגיעו למקום השני והשלישי זכו בכרטיסים לחצאי הגמר שיתקיימו ב-14 וב-16. בנוסף, הצוותים המנצחים יוזמנו לפגישות המשך עם איגוד השידור האירופי ותאגיד השידור "כאן" לבחינת פיילוט עם הפתרונות שלהם. מי יודע - אולי נזכה לראות את החידושים הטכנולוגיים שפותחו בהאקתון כבר באירוויזיון 2020.

אירוויזיון 2019 ישודר בכאן, תאגיד השידור הישראלי, ב-14, 16 וב-18 במאי בטלוויזיה ובדיגיטל. לראשונה בישראל יועברו שידורי האירוויזיון במתכונת חדשנית ומונגשת לצפייה עבור אוכלוסיות העיוורים, חירשים ובעלי מוגבלות קוגניטיבית.

הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון בפייסבוק >> 

עוד אירוויזיון 2019 >