מוזיאון הלובר
צילום: אי-פי

לראשונה: שיתוף פעולה בין הלובר למוזיאון ארצות המקרא

בלובר בפריז תפתח היום תערוכה חדשה - "ממלכות נשכחות: מהאימפריה החיתית עד הארמים". בין הפריטים שיוצגו בתערוכה, יהיו ארבעה מוצגים נדירים המהווים חלק מתערוכת הקבע של מוזיאון ארצות המקרא
דורית מזרחי
01 במאי 2019
06:51

במוזיאון הלובר בפריז תפתח היום (רביעי) תערוכה חדשה - "ממלכות נשכחות: מהאימפריה החיתית עד הארמים". מדובר בשיתוף פעולה ראשון בין הלובר, אחד המוזיאונים הגדולים והמוערכים בעולם, לבין מוזיאון ארצות המקרא בירושלים.

בין הפריטים שיוצגו בתערוכה, יהיו ארבעה מוצגים נדירים המהווים חלק מתערוכת הקבע של מוזיאון ארצות המקרא. הפריטים עברו למוזאון הלובר לאחר מבצע העברה ארוך ומורכב.

צילום: משה קיין

במוצגים שהושאלו ללובר - מצבה נדירה ועתיקה הנושאת כתובת של חַמִיאַתַס מלך מַסוּוַארִי, ממלכה ניאו-חיתית. המצבה עשויה מאבן בזלת ומתנשאת לגובה של כ-130 סנטימטרים. מיצג נוסף הוא חותם טביעה מאבן כלקדון כחולה עליו מתוארים אריה מכונף וראש גבר מזוקן.

עוד יוצגו בלובר מצבת אבן מהמאות השמינית והעשירית לפני הספירה מממלכת מַרַש, שעל גביה חקוק תבליט של זוג במשתה משני צדיו של שולחן עמוס כיכרות לחם שטוחות וכלי אבן לנסכים מממלכת כַּרכּמִיש אשר שימש למזיגת נוזלים שהוקרבו לאלים.

התערוכה החדשה תעסוק בממלכות ניאו-חיתיות וארמיות שקמו לאחר נפילת האימפריה החיתית, יריבתה הגדולה של מצרים העתיקה שהשתרעה על פני אנטוליה ושלטה בארצות החוף המזרחי של הים התיכון עד שנת 1200 לפני הספירה לערך. ממלכות אלה התקיימו בין המאות השמינית וה-12 לפני הספירה והמשיכו את המסורות המדיניות, התרבותיות והדתיות של האימפריה האבודה. 

צילום: משה קיין

התערוכה תחשוף מחדש בפני הקהל הרחב את האתרים האגדיים של ציוויליזציה נשכחת זו. ארבעת המוצגים שהושאלו מהמוזיאון יציגו היבטים שונים של התרבות הניאו-חיתית, ובמיוחד את עולמה הדתי ותפקידי השליטים של הממלכות הניאו-חיתיות ביחס לאלוהיהן.

מנכ"לית מוזיאון ארצות המקרא, אמנדה וייס: "מדובר בשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין המוזיאון לאחד המוזיאונים הגדולים והמשפיעים ביותר בעולם. בזכות שיתוף פעולה זה, יזכו מיליוני אנשים מרחבי העולם לקבל הצצה להיסטוריה המרתקת של אזורנו. אני מברכת על שיתוף הפעולה וסבורה כי מדובר באבן יסוד בתחילתה של ידידות מופלאה בין מוזיאון ארצות המקרא הירושלמי ומוזיאון הלובר הצרפתי".