ג'ארד קושנר
צילום: אי-פי

קושנר: "למען ביטחונה, ישראל חייבת לטפל בסכסוך"

יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, התייחס ל-"תוכנית המאה" באירוע רשמי של מכון וושינגטון: "ישראל היא בעלת ברית חשובה לנו, ביטחונה חשוב לנו ולנשיא"
מערכת כאן חדשות
03 במאי 2019
01:45

יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר התייחס הלילה (שישי) לתוכנית השלום האמריקנית: "ישראל היא מדינה מיוחדת מאוד, היא בעלת ברית חשובה שלנו. הביטחון של ישראל חשוב לנו ולנשיא. בשביל שישראל תיהיה בטוחה היא צריכה לפתור את הסכסוך". קושנר תקף את ההתנגדות של ההנהגה הפלסטינית לתוכנית: "ציער אותנו לראות את ההתנגדות לתוכנית לפני שההנהגה הפלסטינית ראתה אותה. אם היה איכפת להם מהאזרחים שלהם הם היו מסתכלים על תוכנית השלום אחרת".

על המצב ברצועת עזה הוסיף "במצב הנוכחי יש את חמאס, שהורס את המקום, האנשים שם שבויים של המצב. עולה שאלה אם ההנהגה באמת מתייחסת לאינטרסים של האזרחים או לא". 

על תהליך בניית תוכנית השלום סיפר קושנר: "דיברנו עם שני הצדדים וניסינו להבין מה יעבוד. אי אפשר לעזור למזרח התיכון בלי לפתור קודם את הסכסוך הישראלי-פלסטיני". לפני כשבועיים הודיע קושנר כי תוכנית השלום למזרח התיכון צפויה להתפרסם לאחר חודש הרמדאן, ההערכות הן לגבי חודש יוני.

במהלך האירוע התייחס קושנר להכרה האמריקנית ברמת הגולן: "ירושלים היא הבירה של ישראל, וזה מרכיב חשוב. אותו הדבר עם רמת הגולן. אין באמת שאלה אם הגולן הוא חלק מישראל ולכן הכרנו בזה".

על אף שפרטי התוכנית עדיין לא נחשפו במלואם, במערכת הפולטית בישראל  הביעו חשש מפרטיה. גם גורמים בכירים ברשות הפלסטינית הביעו התנגדות ואף ציינו : "תוכנית השלום תושלח לפח ההיסטוריה, אם לא תכלול מדינה פלסטינית".