מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר

דיווח: סינוואר יבהיר למצרים שחמאס דוחה את עסקת המאה

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווח הבוקר כי מנהיג חמאס בעזה יאמר בפגישתו בקהיר כי עזה תהווה מכשול בניסיון לבצע את תוכנית השלום האמריקנית. מקור בחמאס אמר לעיתון כי סינוואר יוסיף שיש לחדש את תהליך הפיוס הפנים-פלסטיני
אלון אמיצי ומעין אלטמן
03 במאי 2019
09:01

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווח הבוקר (שישי) כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, יאמר למצרים כי חמאס דוחה לחלוטין את עסקת המאה של הממשל האמריקני, וכי עזה תהווה מכשול בניסיון לבצע אותה. מקור בחמאס אמר לעיתון כי בפגישתו עם המצרים בקהיר, סינוואר גם יאמר שיש לחדש את תהליך הפיוס הפנים-פלסטיני בין חמאס לפתח. עוד צוין כי למשלחת מטעם החמאס והג'יהאד האסלאמי, שיצאה אתמול למצרים, צפוי להצטרף סגן מנהיג חמאס, סאלח אל-עארורי.

אתמול התייחס גם הרמטכ"ל הירדני, מחמוד פריחאת, לעסקת המאה ואמר כי ירדן דוחה את האיומים והתכתיבים שמנסים להטיל עליה במסגרת קידום העסקה. בנאומו באוניברסיטה בירדן, הוסיף כי השמועות בנוגע לתוכנית הן "לא יותר מהצעות לא ברורות". 

הלילה אמר יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, בנוגע לתוכנית השלום האמריקנית כי: "ישראל היא מדינה מיוחדת מאוד ובעלת ברית חשובה שלנו. הביטחון שלה חשוב לנו ולנשיא. כדי שישראל תהיה בטוחה - היא צריכה לפתור את הסכסוך". קושנר תקף את ההתנגדות של ההנהגה הפלסטינית לתוכנית: "ציער אותנו לראות את ההתנגדות לתוכנית לפני שההנהגה הפלסטינית ראתה אותה. אם היה איכפת להם מהאזרחים שלהם הם היו מסתכלים על תוכנית השלום אחרת".

על המצב ברצועת עזה, הוסיף קושנר כי "במצב הנוכחי יש את חמאס, שהורס את המקום. האנשים שם שבויים של המצב. עולה שאלה אם ההנהגה באמת מתייחסת לאינטרסים של האזרחים או לא". יועצו של טראמפ התייחס גם לתהליך בניית תוכנית השלום, וסיפר: "דיברנו עם שני הצדדים וניסינו להבין מה יעבוד. אי אפשר לעזור למזרח התיכון בלי לפתור קודם את הסכסוך הישראלי-פלסטיני". 

לפני כשבועיים תקף את התוכנית גם ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ואמר: "אין לארצות הברית מה להציע לנו בעסקת המאה". בישיבת שרי החוץ של הליגה הערבית, האשים אבו מאזן כי ישראל הפרה את כל ההסכמים עם הרשות ותקף את התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא אינו מאמין בשלום עם הפלסטינים ותמיד אומר שאין פרטנר בצד הפלסטיני. אנחנו הושטנו יד לשלום". 

ראש הרשות תיאר את פגישותיו עם טראמפ, ואת ההבדלים בין הנאמר בפגישות לבין המדיניות שנקט הממשל האמריקני: "בפגישתנו הרביעית טראמפ לא הביע התנגדות לפתרון שתי המדינות בקווי 67'. כעבור שבועיים הנשיא הכריז פתאום על העברת השגרירות לירושלים, ובהמשך על הפסקת הזרמת הכספים לסוכנות הפליטים של האו"ם - אונר"א".

לפני כשבועיים הודיע קושנר כי תוכנית השלום למזרח התיכון צפויה להתפרסם לאחר חודש הרמדאן, ההערכות הן שתתפרסם במהלך חודש יוני. על אף שפרטי התוכנית עדיין לא נחשפו במלואם, גורמים בכירים ברשות הפלסטינית הביעו התנגדות ואף ציינו: "תוכנית השלום תושלך לפח ההיסטוריה, אם לא תכלול מדינה פלסטינית".