לירון עמרם

שאלון לשבת עם לירון עמרם

האלבומים הראשונים שהוא התאהב בהם, הרגע שבו החליט להקדיש את חייו למוזיקה והשיר שתמיד מנחם אותו. לירון עמרם משיב על השאלון שלנו
מערכת כאן
08 במאי 2019
10:30

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את לירון עמרם.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

מוזיקה תימנית ומזרחית היתה הצליל של הילדות שלי. האלבום הראשון שנחשפתי אליו בגיל 12 והמשיך איתי לחיים הבוגרים הוא Ladies & Gentlemen של ג׳ורג׳ מייקל. בגיל 14 The Miseducation של לורן היל - ובגיל 16 ג׳ימי הנדריקס אקספריינס. התחושות שהרגשתי אז כילד הן אותן התחושות שאני מרגיש גם היום כשאני שומע מוזיקה טובה.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?

The Claypool Lennon Delirium של שון לנון ולס קלייפול. זה אלבום רוק חדש ומעניין ושון לנון לוקח סאונד ישן של הביטלס ושל אבא שלו למקומות מודרניים ומשוייפים יותר, כמו שאני אוהב. קצת מזדהה עם הסיפור של שון לנון. הוא לוקח את המוזיקה של אבא שלו, שהוא גדל עליה, אבל לוקח אותה למקום שלו.

מהו השיר הכי יפה שלך שאיש לא מכיר?

"בין מציאות לסרט" - שיר שעדיין לא קיבל את הכבוד שלו גם ברמת העיבוד וגם ברמת החשיפה. הוא עדיין סוג של סוד שמור. השיר לא מופיע באלבום החדש, הוא מהחומרים הישנים. אני מופיע איתו, לא הרבה, וחושב להקליט אותו. זה שיר עם מילים בעברית על מקצב ולחן תימניים, ואני רוצה לתת לו ביטוי מהודק יותר בעתיד. הוא סוד שמור כי הוא פנינה לא מלוטשת, שצריך להסתכל פנימה כדי להבין את היופי שלו.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת?

לא משהו שקופץ לי לראש. אני משחרר שיר לאוויר העולם רק בנקודה שבה אני מרגיש שלם עם התוצאה, ולרוב זה לא משתנה.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

אני זוכר את היום שבו השתחררתי מהצבא והחלטתי שאני מקדיש את החיים שלי למוזיקה. אני זוכר גם שהצבתי לעצמי תנאי: אם עד גיל 27 אני לא מוצא את המקום שלי בעולם הזה - אני מחשב מסלול מחדש. למזלי מצאתי את המקום, ואני שמח שניתנה לי הזכות לעשות את מה שאני הכי אוהב.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?

מאז שקיבלתי את ההחלטה, שזה מה שאני עושה -  לא היתה שום חרטה.

לו כל אוסף המוסיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד -  איזה אלבום היית מציל ולמה?

הייתי לוקח את הדיסק און קי עם 500 השירים האהובים עלי מסודרים לפי ז'אנר.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

לסרט הבא של טרנטינו. אני אוהב את האקשן ואת הריתמיות של הצילומים שלו. אם טרנטינו היה עושה סרט במידל איסט הייתי שמח לכתוב לו פסקול. נשמע גם אחלה רעיון בשבילו.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

Love Sick של מורה מאסה ו- A$AP Rocky. רוקי הוא הראפר שאני הכי אוהב והיפ הופ תמיד מקליל את האווירה ונותן אנרגיה. בשיר הזה אני אוהב את הליין ואת האווירה הכללית של השיר. יש בו משהו אופטימי בעיני. מזכיר לי קצת תקופות שהייתי צעיר יותר. בכלל אני אוהב אותו כי הוא גם קליל וגם מגניב ומעניין.

לו לא היית מוסיקאי - מה היית?

ארכיטקט. התלבטתי מה אני רוצה לעשות בחיים, אם ללכת ללמוד ומה. התלבטתי בין מוזיקה לבין ארכיטקטורה וציור ושרטוט. אני מצייר כל החיים וארכיטקטורה זה הכי פרקטי שיש בשביל ציירים. זו גם יצירת אמנות שחיה ונשארת במרחב במשך שנים וזה יתרון על אמנויות אחרות. אולי הייתי מצליח לשנות את הלנדסקייפ של תל אביב והבנייה העירונית בארץ.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

לא נהוג אצלנו לנגן שירים בלוויות, אבל אם צריך אז את A Change Is Gonna Come של סם קוק. זה שיר שנשמע כמו צוואה לאנושות. סוג של הבקשה האחרונה של האדם. סם קוק מת אחרי שהוציא את השיר וזה נשמע כמו הצוואה האישית שלו.

 


לירון עמרם מבצע את "מילה" באולפן כאן 88

 

לכל הטורים של שאלון לשבת