אביגדור ליברמן, ראובן ריבלין ובנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המו"מ הקואליציוני: התקדמות במגעים בין ישראל ביתנו לליכוד

יו"ר איחוד מפלגות הימין אמר כי תיקי החינוך והמשפטים מגיעים לו ולשותפו בצלאל סמוטריץ' בזכות. על תיקי רה"מ: "לא יכולים להתעלם מזה שהעם שמע את הכל, יודע את כל הטענות ומצביע בהמוניו לנתניהו"
זאב קם
12 במאי 2019
09:30

התקדמות מסוימת בשיחות בין הליכוד וישראל ביתנו במשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה. כך דווח הבוקר (ראשון) ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לפי הדיווח, נושא אחד שבו יש התקדמות נוגע לדרישות התקציביות של ישראל ביתנו ובראשן פנסיית מינימום לקשישים, שעלותה נאמדת בכשני מיליארד שקלים.

נושא שני שבו יש התקדמות נוגע לענייני דת ומדינה. דווח כי בליכוד מגלים הבנה ונכונות לדרישת ישראל ביתנו לנסח סעיף בהסכם הקואליציוני שיקבע כי לא תהיה שום פגיעה או שינוי בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה. לעומת זאת, בנושא חוק הגיוס עדיין לא נרשמה פריצת דרך והשיחות נמשכות סביב נושא זה.

בתוך כך, יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ אישר הבוקר כי תיק המשפטים הוא סלע המחלוקת במשא ומתן הקואליציוני ואמר כי הוא לא מדבר בשפה של אולטימטום, אך "התביעה הזאת ראויה". בריאיון לאסף ליברמן בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב אמר פרץ כי תיקי החינוך והמשפטים מגיעים לו ולשותפו בצלאל סמוטריץ' בזכות.

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ

"נשכבנו על הגדר לטובת הימין. אנחנו בהחלט חושבים שאפשר לסגור את הדברים איתנו מהר, אנחנו רוצים את החינוך והמשפטים ואת כל השאר אנחנו סוגרים ביממה", אמר פרץ. יו"ר איחוד המפלגות בימין הוסיף כי סמוטריץ' ראוי להיות שר המשפטים והוא ראוי להיות שר החינוך – "43 שנים של חינוך לא הולכים ברגל".

פרץ נשאל על חוק החסינות ועל העמדה אפשרית של ראש הממשלה בנימין נתניהו לדין: "העמדה לדין עומדת בפני הכנסת. אנחנו לא יכולים להתעלם מזה שהעם שמע את הכל, יודע את כל הטענות ומצביע בהמוניו לנתניהו".

על סוגיית המסתננים אמר פרץ כי "כל עוד הם כאן יש לנו אחריות גדולה לדאוג לרווחתם ושיחיו חיים נורמליים", אך לדבריו, יש צורך שהמסתננים יצאו מהארץ הכי מהר שאפשר. "הייתי בדרום תל אביב והזדעזעתי מאוד ממה שקורה שם, זאת מדינה בתוך מדינה, אי אפשר שהדבר הזה יימשך", הדגיש פרץ.

האזינו לריאיון המלא עם השר צחי הנגבי

השר צחי הנגבי מהליכוד התייחס הבוקר, בריאיון לאריה גולן ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב, לתהליך הרכבת הממשלה: "אלה השבועות כולם יכולים למקסם את המאוויים שלהם, זה טבעי. בסופו של דבר נמצאות הנוסחאות הגואלות".

"ככל שמתקרבים אל המועד שבו מסתיימים הימים, לכאורה יש יותר כוח סחיטה. זה בדרך כלל לא קורה כי החלופה היא הליכה לבחירות", הוסיף הנגבי.