דורון טלמון
צילום: חן תמרי

שאלון לשבת עם דורון טלמון

השיר הכי יפה שלה שאתם לא מכירים, האלבום שהיא הייתה מצילה מאוסף התקליטים שלה ומתי החליטה להקדיש את חייה למוזיקה. דורון טלמון מג'יין בורדו עונה על השאלון לשבת
מערכת כאן
15 במאי 2019
14:00

 מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את דורון טלמון, סולנית ג'יין בורדו.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

האלבום הראשון שאני זוכרת שהתאהבתי בו היה האלבום הראשון של סוזן וגה. הייתי בתיכון, הרגשתי מלא רגשות וגם חיפשתי ביטוי לרגשות האלה, אז לפעמים העצב/ מלנכוליה/ התאהבות היו מגיעים ללא סיבה, ובגלים, מעורבבים בדמיון ובחלומות של ילדה בתיכון, שמחפשת את עצמה ולא מאמינה שאי פעם יהיה לה חבר. הייתי מקשיבה לו שעות, לקול המרגיע שלה ולשירים הנוקבים שלה ומרגישה שאני בוגרת יותר כשאני מסתכלת על העולם בעיניה של סוזן וגה. 

מה הוא האלבום או השיר היותר טובים ששמעת לאחרונה?

האלבום החדש של אלון עדר אהוב עלי במיוחד, כבר הקשבתי לו ברצף כמה פעמים. את השיר החדש של מיילי סיירוס ומארק רונסון Nothing breaks Like a Broken Heart גם אהבתי. אוהבת שהיא חזרה למניירות הקאנטרי שהיו לה פעם וזה שיר טירוף.

מהו השיר הכי יפה שלך שאיש לא מכיר?

״הכאב הזה״. הוא נכתב בסיטואציה שבה גיליתי משהו עצוב ביותר על מישהו שיקר לי, משהו שלא היה לי שום דרך לעזור או לשנות. לרגע, פשוט לא הצלחתי להכיל את הכאב הזה וממש באותו רגע נכתב השיר. הוא השיר שמסיים את האלבום השני ואני מרגישה שזו היתה קצת גחמה שלי להוסיף אותו לאלבום. אנשים לא ממש הגיעו אליו וגם מעולם לא ביצענו אותו בלייב.

יש לך שיר שהיית עושה אחרת?

כמעט בכל השירים באלבום הראשון הייתי מקליטה שוב את השירה.  שרתי אחרת ולא התעסקתי בכלל בהפקת שירה. אני גם חייבת לומר שבשיר ״עיניים ירוקות״, שמסיים את האלבום הראשון, הייתי מרימה את הטמפו די הרבה. הוא כל כך איטי בשבילי שקשה לי להקשיב לו.

את זוכרת את הרגע שבו הבנת שתקדישי את חייך למוסיקה?

תמיד הרגשתי שזה הייעוד שלי,  גם בתקופה שבה בכלל לא התעסקתי בזה (הגעתי למקצוע בגיל מאוחר, אחרי צבא וטיול ארוך). הרגשתי שזה משהו שמחכה לי שם כשאהיה מוכנה – והוא הגיע. זה היה בשיעור בבית ספר רימון, כשמישהי שאלה את המורה: איך יודעים כשלא מצליחים וצריך לוותר. באותו רגע הבנתי שהיא לא במקום הנכון ובטח תעזוב את התחום די מהר ושאני בדיוק איפה שאני צריכה להיות, כי שאלת ההצלחה היא שאלה מיותרת, זה מה שאני עושה. נקודה. אין תוכנית ב'. יש מצב שהייתי גם נאיבית ורומנטית אבל ככה הרגשתי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש?

לא. היה רגע של פחד מהעתיד ורגע של בכי ועד מתי אמשיך למלצר ולקשור את הכיסאות לשולחנות בסוף כל לילה אבל מעולם לא חשבתי שיש בכלל אפשרות אחרת, חוץ מלהמשיך. 

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד אבל היה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד. מה האלבום שהיית מצילה?

יש לי קשר רגשי מאוד חזק ל- Becoming a Jackal של ה-Villagers ולתקופה שבה גיליתי את הלהקה. אפילו נסעתי לראות הופעה שלהם באמסטרדם לפני שהם נהיו ביג. זו היתה תקופה טובה.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

יש כמה. חלום אחד הוא לסרט של דיסני. כי זה מחזיר אותי למוזיקה הראשונה אליה נחשפתי והתאהבתי. מסרטי דיסני גם למדתי אנגלית מה שגרם לי להרגיש נוח וכיף לשיר באנגלית. הייתי רוצה לכתוב גם לג׳יימס בונד. בגלל האייקוניות של סדרת הסרטים הזאת. בכל אחד מהם יש שיר נושא שהופך לשיר אייקון. לכן הייתי רוצה לכתוב את אחד משירי הנושא לג'יימס בונד. וגם לסרט אינדי מהמם כמו ״פרנק״. חוץ מהקצב והסיפור הטוב יש שם להקה שנשמעת כאילו היא להקה אמיתית שאתה רוצה לשמוע, אבל מדובר בלהקה פיקטיבית שקיימת רק בסרט.

ברגעים קשים. מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

Florence and the Machine - Dog Days Are Over זה שיר שהוא כולו חופש ושחרור בשבילי ולכן מחובר אצלי למצב רוח טוב. חברה טובה ואני, נכנסות לאוטו, חופשה, שמות אותו בפול-ווליום, חלונות פתוחים, ריח קיץ, רגליים על הדאש-בורד. הכי קלישאה של שתי חברות טובות בחופשה.

לו לא היית מוזיקאית – מה היית?

משהו בתחום הקולנוע. פעם חלמתי להיות שחקנית, גם למדתי תיאטרון בתיכון אבל אני לא ממש מעזה. לא בטוחה שאני שחקנית טובה. אולי הייתי כותבת תסריטים. בכלל, כל תעשיית הקולנוע קוסמת לי.

איזה שיר היית רוצה שינגנו בהלוויה שלך?

פעם חשבתי על שיר האירוויזיון Save Your Kisses For Me של Brotherhood of Man. רציתי להצחיק את הקהל המתאבל, אבל אחותי אמרה לי שזה נורא אגואיסטי. אז אני הולכת על Who Loves The Sun של הוולווט אנדרגראונד. זה שיר שיעשה את העבודה  ויגרום לאנשים גם ליהנות וגם לבכות.


ג'יין בורדו מבצעים את "התרגעות" מתוך פרויקט "מכונת הזמן" של כאן 88 

לכל הטורים של שאלון לשבת