אסתר חיות
מאיר וקנין, פלאש 90

חיות: העצמאות ואי התלות של השופטים - מאבני היסוד בכל משטר דמוקרטי

בנאום בנירנברג בגרמניה הזהירה השופטת אסתר חיות כי עקרונות אלה הן ערובות חשובות לכך שתישאר בידי הפרט כתובת לפנות אל המערכת לצורך הגנה על זכויותיו
אמוץ שפירא
14 במאי 2019
11:00

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, אמרה היום (שלישי) כי השמירה על עיקרון העצמאות ואי התלות של השופטים היא מאבני היסוד בכל משטר דמוקרטי. את הדברים אמרה בכינוס השנתי של עמותת המשפטנים ישראל גרמניה ועמותת המשפטנים גרמניה ישראל בנירנברג.

בנאום שנשאה בכינוס הוסיפה השופטת חיות כי "העצמאות השיפוטית ואי התלות של השופטים ברמה המוסדית וברמה האישית, הן אחת הערובות החשובות לכך שתישאר בידי הפרט כתובת לפנות אליה לצורך הגנה על זכויותיו".

דבריה של חיות נאמרו על רקע דיווחים על כך שממשלת נתניהו החדשה תפעל לאחר הקמתה, לקצץ בסמכויות הרשות השופטת. על תפקיד בית המשפט העליון בישראל אמרה חיות: "בית המשפט העליון בישראל אכן מקיים מזה כ-25 שנים ביקורת שיפוטית על תוקפם של חוקים. במסגרת ביקורת שיפוטית זו פיתח בית המשפט העליון את התפיסה המשפטית לפיה כבוד האדם היא "זכות האם" אשר ממנה נגזרות רוב זכויות הפרט ובהן הזכות לשוויון, לחופש הביטוי, לקיום אנושי בכבוד, לשלמות הגוף והנפש, לחופש הדת ולחופש מדת, לאוטונומיה של הפרט ולחיי משפחה".