לפיד, ארכיון
צילום: גילי יערי, פלאש 90

הליכוד מציג: כך קרא לפיד לחוקק את החוק הצרפתי

על רקע הפרסומים בדבר כוונת הליכוד לחוקק את החוק המונע את העמדתו לדין של ראש ממשלה מכהן והגינויים מצד האופוזיציה, פרסמו בליכוד טור של מספר 2 ברשימת כחול לבן משנת 2008 ובו הוא דווקא תומך בחוק שכעת הוא מתנגד לו
מיכאל שמש ויואב קרקובסקי
14 במאי 2019
18:14

על רקע ההתקפה באופוזיציה על הליכוד בעקבות הדיווחים כי בכוונת המפלגה להעביר את חוק החסינות ואת החוק הצרפתי בשבועות הקרובים, מפרסם היום (שלישי) הליכוד טור שכתב יאיר לפיד לפני 11 שנה בעיתון "ידיעות אחרונות" ובו הוא קורא דווקא לחוקק את החוק הצרפתי, המונע מהעמדתו לדין של ראש ממשלה מכהן.

הטור נכתב על רקע החשדות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, מי שנחשב ידידו של לפיד. "האם אנחנו מתכוננים להמשיך ככה? האם לא ברור שאי אפשר לנהל מדינה בצרה כזו?" פתח לפיד את טורו והמשיך כשהוא מסביר כיצד ארבעת ראשי הממשלה האחרונים שכיהנו עד אותה התקופה, ברק, נתניהו, שרון ואולמרט, נחקרו כולם במשטרה ושלפחות במחצית המקרים לא העלו החקירות דבר.

"אם ראש הממשלה מרגיז אותך, אתה מגיש תלונה. אם אתה מרגיש שכך תציל את ארץ ישראל כמצוות אלוהינו, אתה מגיש תלונה. אם בא לך להתפרסם אתה מגיש תלונה. אם נדמה לך שדפקו אותך, אתה מגיש תלונה. אם אתה יריב פוליטי אתה כבר מוצא מישהו שיגיש תלונה ואז אומר בעיתון כמה אתה מזועזע", כותב לפיד.

לפיד מסביר כיצד תנוע כל מערכת המשפט סביב הפרשה, ראש הממשלה יצטרך לשכור עורכי דין ויגיד שהוא ממשיך כרגיל אך איש לא יאמין לו, בעוד שהוא צריך "להישאר מנומס וידידותי ולהבטיח שהוא סומך לחלוטין על המשטרה". לפיד ממשיך וכותב ששלטון נחקר הוא שלטון חלש וסחיט. "הגיע הזמן שנעשה משהו", כותב לפיד. "כי יש שיטה אחרת. היא נהוגה בצרפת ואיטליה, גם במדינות אחרות. לפי השיטה הצרפתית, הנשיא אינו נחקר בזמן שהוא מכהן. אם מישהו מביא לחומר נגדו שמים אותו בכספת ומחכים בסבלנות עד שהוא מסיים את התפקיד. אם מישהו חושד שראש הממשלה קנה את הבית שלו בהנחה של 10 אחוזים כשאיש עוד לא חלם שימונה לתפקיד לא יקרה שום אסון אם הטיפול בזה יחכה קצת. יש תיקים שיושבים בבית המשפט הרבה יותר מזה".

לפיד הסביר בטור כי המהלך אולי נשמע לא דמוקרטי, אך לדבריו "מה שקורה עכשיו הוא דמוקרטי הרבה פחות". לסיום דבריו הדגיש לפיד כי הדברים אינם אמורים לגבי אולמרט, אך יש לחוקק את החוק ביום שאחריו "ואולי לפחות את ראש הממשלה הבא נצליח להציל".