אשכנזי, ארכיון
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

אשכנזי בנאום בכורה: נוודא שנתניהו לא ייצור לעצמו עיר מקלט

חבר הכנסת מכחול לבן הצהיר בנאומו הראשון במליאת הכנסת כי "כשתנסו לשים למרמס את עקרונות הדמוקרטיה - אנחנו נהיה חומת מגן שלא ראיתם כמותה"
זאב קם
14 במאי 2019
17:56

בנאומו הראשון במליאת הכנסת הצהיר הערב (שלישי) חבר הכנסת גבי אשכנזי מכחול לבן כי "מחויבותנו יחד עם האופוזיציה לוודא שראש הממשלה נתניהו לא יצליח להעביר את חבילת החוקים האנטי דמוקרטיים שלו, וליצור לעצמו עיר מקלט".


"אנחנו אמנם אופוזיציה, אבל נהיה אופוזיציה אחראית", המשיך אשכנזי. "בכל מקום בו קיימת טובת הציבור, נפעל באחריות. אבל באותה מידה, אנחנו מתחייבים שכשתנסו לשים למרמס את עקרונות הדמוקרטיה, לפלג, ולשסע, אנחנו נהיה חומת מגן שלא ראיתם כמותה". 

"כל בני האדם נולדו שווים ועלינו לוודא שלכל אחד ואחת מהם תהיה הזדמנות שווה", המשיך אשכנזי. "מניסיוני, כל צעיר, בהינתן הזדמנות שווה ואמיתית, יכול להיות בבוא היום רמטכ"ל בצה"ל ואני ההוכחה לכך".

עוד אמר אשכנזי כי "מדינת ישראל היא מדינה חזקה, מדינה ללא איום ביטחוני קיומי. האיום הממשי שנשקף למדינה הוא האיום הפנימי על אופייה, דמותה, לכידותה וחוסנה החברתי. זהו האתגר הגדול שאנחנו ניצבים בפניו. לא לאפשר חסינות לחשודים. אף אדם אינו מעל החוק - גם אם הוא ראש הממשלה".

בזמן נאום הבכורה של חבר הכנסת הטרי עופר כסיף מחד"ש-תע"ל יצאו החוצה מהמליאה חברי הכנסת מכל מפלגות הימין. כסיף נפסל מלהתמודד בבחירות על ידי ועדת הבחירות המרכזית בשל אמירות קיצוניות שנתפסו כמבטלות את אופייה היהודי של מדינת ישראל. הוא הוחזר לרשימת המועמדים לכנסת רק לאחר התערבות של בית המשפט העליון, שהפך את ההחלטה.