טראמם וחמינאי, ארכיון
צילום: אי-פי

שר ההגנה האיראני: נביס את חזית ארה"ב-ישראל

במוסקבה הבהירו כי לא קיבלו ערבויות מפומפאו בעניין איראן וכי המצב בדרך להסלמה. במקביל, מחלקת המדינה האמריקנית הורתה על פינוי עובדי ממשל לא חיוניים מעיראק
גיא בריצמן
15 במאי 2019
13:15
עודכן ב 14:20

המתיחות בין ארה"ב לאיראן: דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב אמר היום (רביעי) כי "מוסקבה לא קיבלה שום ערבויות ממייק פומפאו בעניין איראן והמצב מוביל לכיוון של הסלמה, וזאת בשל הלחץ של וושינגטון על טהרן". במקביל, ועל רקע המתיחות, הורו במחלקת המדינה האמריקנית על פינוי עובדי ממשל לא חיוניים מעיראק.

שבעה מל"טים ממולכדים של המורדים בתימן, הנתמכים על ידי איראן, תקפו אתמול מתקני שאיבה של ענקית הנפט עראמקו, לא הרחק מבירת סעודיה ריאד, במטרה לפגוע בייצוא הנפט העולמי ולהשפיע על מחיר הנפט בבורסת וול סטריט. הפתרון לא נראה באופק - והחשש הוא שהאיראנים יבצעו פגיעות נוספות שישפיעו על ייצוא הנפט העולמי.

בתגובה, בארה"ב דווח כי הנשיא דונלד טראמפ גיבש תוכנית לשליחת 120 אלף חיילים לאזור. זאת לאור הדיווח כי המודיעין האמריקני מעריך כי איראן היא האחראית לפגיעה במכליות. טראמפ הכחיש את הדברים ואמר: "האם אני עשוי לעשות זאת? כן, בהחלט, אבל אנחנו לא מתכננים זאת". 


במקביל, גם בישראל מעריכים כי איראן היא האחראית לפגיעה במכליות הסעודיות. אולם, מוסיפים גורמי מודיעין, כי ייתכן והמעשה עצמו בוצע על ידי גורמים הנתמכים על ידי איראן. השאלה היא האם רצף הפעולות האחרון במפרץ מסמן את שריקת הסיום של הפעילות האיראנית נגד ארה"ב ובעלות בריתה, או שמדובר רק בהצהרות כוונות של איראן לגבי ההמשך.

הנזקים למכליות הנפט, לפי הגרסה הסעודית, לא חמורים, אך העברת הנפט לנמל ינבוע האסטרטגי נפסקה אתמול. חברת עראמקו הסעודית ניסתה לשדר עסקים כרגיל והבהירה שייצוא הנפט רק יגדל אבל התקיפה גרמה לאי יציבות בבורסה ולעליית מחירי הנפט בעולם.


המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר אתמול כי "לא תהיה מלחמה עם ארה"ב. אין לנו עניין במלחמה עם ארה"ב". מצד שני הוא הוסיף כי הוא לא מתכוון לנהל משא ומתן עם ארה"ב על הסכם הגרעין.

האיראנים מנסים לפגוע במטרות לא אמריקניות כי הם מנסים להימנע מתגובה ישירה של ארה"ב – מצד שני הם רוצים להגיד לעולם: אם אתם חונקים אותנו, גם הנפט שלכם ייפגע. חמינאי נתן שבועיים לאיחוד האירופי לספק פתרונות – אבל בינתיים לא רואים פתרון באופק.