נציגת מלטה לאירוויזיון

הו, הדרמה | סיכום חצי הגמר השני של אירוויזיון 2019

חצי הגמר השני מילא את הציפיות הגבוהות וצירף למופע הגמר עשיריית שירים שהתיישרה רובה ככולה עם תחזיות טבלאות ההימורים. ועם זאת, הערב הזה סיפק כמה הפתעות ואפס אכזבות. מירב קאופמן עדיין מסדירה נשימה ומתכוננת לאירוע הגמר
מירב קאופמן
17 במאי 2019
12:05

אלפית שניה אחרי הכרזתה של מלטה כמדינה העשירית שמצטרפת לערב הגמר, כבר היה ברור – הטבלה לא משקרת. השירים שסומנו כמובילים טרם חצי הגמר השני יישרו קו עם התחזיות, וסגרו רשימת גמר חזקה ומסקרנת שבה שוכנים לא מעט כרישי ענק, לצד דגיגונים קטנים אך רעבים בכדי להילחם ולשפר עמדות בטיפוס אל עבר פסגות הגמר.

אם לשפוט על פי ביצועי השישייה המובילה שעשתה "העתק+הדבק" מטבלאות ההימורים אל רשימת הגמר הסופית, ישנו סיכוי קלוש עד לא מציאותי שערב הגמר ישנה לגמרי את התמונה. עכשיו, כשמובילי חצי הגמר השני נמצאים כתף אל כתף לצד אוסטרליה, איטליה וצרפת, נותר רק לתהות מי יאכל את מי בקרב הגלדיאטורים עקוב הגלאם הזה.

אז מה היה לנו אתמול בלילה? סיקור קצר של שירי חצי הגמר השני >

צפויים להתברג בעשיריית הגמר
באופן אובייקטיבי, כולם הרוויחו ביושרה את מקומם בגמר - צינג’יז, נציג אזרביג’אן המצודד וכעת האיש המודפס הראשון, לא היה צריך דבר חוץ מאת עצמו על הבמה וזה בהחלט הספיק. כך גם סרגיי לזרב הרוסי במופע שיבוט גשום ומרשים וביצוע חסר דופי. לעומתם,  נציגי מלטה ושוויץ הביאו שואו צבעוני וצעיר שמילא את הבמה בקצב ואווירה קלילה, כאשר לוקה האני תופס את משבצת היורו-לטינו ומיקלה המלטזית מתיישבת לצד זאנה מבלרוס על המדף של רוח הנעורים.

במבט פחות אובייקטיבי: ובכן, הולנד. דאנקן לורנס בהופעה מינימליסטית משובחת של אדם ופסנתרו, אשר הצליחה למלא אולם שלם ומרקעי טלוויזיה ביתיים בגילטי פלז’ר רגשי נטול רגשות אשמה וחיזק את מקומו המובן מאליו כמועמד המסומן לנצחון.

בתיאוריה: היו אוכלים את כל הנ"ל ללא מלח – להקת "שלוה".

צנוע, מינימליסטי, ועשה את העבודה. דאנקן לורנס, נציג הולנד. מקור: ESC

פייר, הגיע להם
את הכסאות הפנויים שנותרו בגרין רום יתפסו מדינות שאמנם לא היו ועדיין לא נמצאות במרום תחזיות ההימורים, אבל לאחר ביצועים מושלמים בחצי הגמר לא היה ספק כי הן ראויות להמשיך לגמר הגדול. ההרכב הנורווגי Keiino, שהביאו עמם שפע אנרגיות ואווירת אתנו-דאנס, הרימו על הבמה מופע קצבי ואנרגטי שממקם אותם, נכון להיום, במקום העשירי בטבלאות ההימורים. לצידם, יונידה מאליצ'י האלבנית הביאה שיר שהיה עובר בקלות לזמר לדינו עתיק יומין, אך הבעיר את הבמה באש יוקדת שהפכה אותו לרלוונטי וראוי, למרות שלא זז משמעותית ממקומו הנמוך בתחזיות.

שאפו נוסף מגיע לתמרה טודבסקה: נציגת מקדוניה הצפונית: אמנם היא הציגה הפקה דלה יחסית וטעונת שיפור בתחום הסטיילינג, אך פיצתה בשירה מושקעת ובמיתרי קול איתנים. לצידה בעשיריית הגמר, המופע המתוק והילדותי של לאונורה מדנמרק אולי דחף בכפית את מוטיב האהבה הנצחית והדביקה, אך נסלח לה בהתחשב בכך שלא תפסה את מקומו של שיר ראוי יותר.

הביאו הרבה אנרגיות לבמה. להקת Keiino מנורווגיה. צילום: אנדראס פוטינג

קצת חבל להיפרד
וכמו בכל חצי גמר, מעט עצוב להיפרד משירים לא רעים, אבל לא מספיק טובים, כמו Limits של פאנדה האוסטרית, שבמקום לשמור על קו אחיד של שיר קטן ועצמתי, הביאה ביצוע היסטרי ומבועת, או כמו Walking Out של סרבוק הארמנית - זמרת עצמתית ועצמאית אך לא בשלה מספיק, שכשלה בביצוע מהוסס ובדלות בימתית, שהגשימה את הנבואה הטמונה בשמו של השיר.

יצפו בגמר עם החבר’ה
אל אולם היוצאים של אירוויזיון 2019 הגיעו בעיקר שירים שהפרידה מהם לא ממש טראגית, כמו שירי ברירת המחדל של מולדובה וליטא, או מופע הקרינג’ של רוקו מקרואטיה, אך גם ביצועים לא גרועים בהכרח כמו מופע הדיינר של שרה מקטרנן מאירלנד ושיר הקומזיץ המלטף של "קרוסל" מלטביה. ראויה לחיבוק מנחם – אסתר פאוני מרומניה, שמאוד השקיעה בשואו ובשירה אך זה לא היה מספיק בכדי לצלוח את המירוץ לגמר.

עדיין לא בשלה למעמד האירוויזיון. סרבוק, נציגת ארמניה. צילום: אנדראס פוטינג

אז מה צפוי לנו בערב הגמר במוצ”ש הקרוב? קרב ענקים בין מועמדים חזקים, הופעות של בוגרי אירוויזיונים וכמובן, המופע המלכותי של קווין אסתר, הלא היא מדונה, במופע האינטרבל הגדול והמשמעותי ביותר בתולדות האירוויזיון.

זה הזמן להצטייד ברגיעון.

גמר אירוויזיון 2019 ישודר מחר החל מ-21:40 בערוץ כאן 11, בכאן 88 ובדיגיטל. השידור יועבר גם במתכונת מונגשת לחירשים, עיוורים וכבדי ראייה וכן צופים עם מוגבלויות קוגניטיביות.

 

עוד אירוויזיון 2019 כאן >>

הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון בפייסבוק >>