תומר ישעיהו

שאלון לשבת עם תומר ישעיהו

האלבום הראשון שהוא התאהב בו, פסקול הסרט שהיה רוצה להלחין ומתי הוא מעדיף רק שקט. שאלון לשבת עם תומר ישעיהו
מערכת כאן
21 במאי 2019
12:15

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את האיש והבוזוקי - תומר ישעיהו.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

האלבום "שמועות" של פליטווד מק. זוכר את היום הזה בחדר, בבית הורי ברעננה. היה לי דיסק-מן. אני זוכר ששמתי את האוזניות ומיד נשביתי בהרמוניות ובגיטרות היבשות של הלהקה. התרגשתי בכל הגוף ואני חושב, שבדרך כלשהי האלבום הזה נטמע ברקמות שלי, ביצירה שלי. הייתי אז בן 15, בסביבה שבה כולם אהבו את נירוונה ופרל ג'אם,  ואני בכלל אהבתי את הביטלס. הרגשתי חריג בטעם שלי ולא הרגשתי שאני יכול לבוא עם פליטווד מק, כך שהעדפתי להסתיר את ההתרגשות שלי.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר  טובים ששמעת לאחרונה?

באיחור אופנתי, את השיר "לווי אותי",  של שי צברי, עם המילים של יהודה עמיחי.  כמה מרכיבים שבו אותי בשיר הזה. הנזקקות והטרוף, שעומדים ביחד בו זמנית, המטוס הלבן הזכיר לי את השיר שאהבתי בילדותי, "טרמינל לומינלט" של מאיר אריאל. ההרגשה הזאת, של לעזוב את הכל ולטוס היא יוצאת דופן. כל מי שרואה מטוס לבן – נפעם מהרעיון שמכונה ענקית כזאת מעיפה אותך ומעבירה אותך ממקום למקום. זה מן סמל של חופש וכשזה בא עם מנגינה יפה, ועיבוד טוב – זה נוגע. וזה נגע בי.

מהו  השיר הכי יפה שלך שאיש  לא מכיר?

אני לא יודע לענות על שאלה כזאת. כשאני כותב את השירים שלי אני תמיד משתדל להיות במקום ובמרחק נכון עם הלב. זה קורה לי בכל שיר ולכן הבחירה קשה לי. נדלג.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאתה מתחרט על פירסומו?

זה נורא משתנה. אני יכול לקום בעשר בבוקר ולהיות מאוד שלם עם שיר. בשתיים בצהריים להתהפך עליו ולהרגיש מאוד לא ובתשע בערב - ממש לא. יש לפעמים חרטה על שיר – אבל גם היא בתנועה. למשל השיר "שבועיים בשנה", מהאלבום השני שלי - יש שם משפט: "טוב שיש פלאפל. אין אלוהים". בהופעות, לפעמים, אני משאיר את המשפט הזה ריק. לא שר אותו. רק אחרי שהקלטתי הבחנתי בחד משמעיות של זה. ואני הרי לא התכוונתי לומר שאין אלוהים. חוץ מזה, אני לא מרבה  לאכול פלאפל. בשבילי זה מן משפט כזה כמו סטיקר, או סלוגן גרפיטי על קיר. משהו שאתה רואה, קולט, אבל לא לגמרי מבין את המשמעות שלו.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

היו הרבה רגעים כאלה, אבל בשבילי בעצם כל יום הוא כזה. אין לי רגע כזה שמחובר לזמן או מקום כלשהם.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?

מחזיר לשאלה הקודמת. הרי רוב הזמן לא הרוב מצליח. לא ברדיו ולא בהופעות ולכן יש כל הזמן תנודות בין להיות או לחדול. נו, טוב, לא כמו בדרמה השייקספירית – אבל כן עוברת המחשבה שאולי אני צריך לעשות משהו שתורם יותר לאנשים. לא רק לי. משהו שקשור בטיפול אבל כרגע זה גדול עלי.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד -  איזה אלבום היית מציל ולמה?

השאלה היא אם בהקשר הישראלי או העולמי-כללי. אם זה ישראלי -הייתי מציל את "מזל גדי" של אריק איינשטיין. אם אני חושב באופן עולמי יותר, מקיף, גלובלי אז "סרג'נט פפר" של הביטלס. כי האלבום הזה הוא כל-כך הכל! לי, הקטן, אין מספיק מילים כדי לומר למה אני בוחר בו. זה כמו שנמלה תנסה לתאר את מגדלי עזריאלי או בניין הבורסה. בקיצור – קטונתי.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

לסרט "כלבי אשמורת" של טרנטינו. כי זה סרט ענק. הרבה פעמים, כשאני עובד באולפן, זה כבר הפך למושג: אני מחפש את "הסאונד של טרנטינו". הוא אמנם במאי אבל הוא הפך להשראה מוזיקלית. לו ניתנה לי ההזדמנות – נראה לי שיכולתי להתבטא באופן מלא במוזיקה לסרט.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

אין שיר כזה. ברגעים קשים אני מעדיף שקט. שלא יהיה שום שיר ברקע. אני מרגיש שהרבה פעמים מקור הקושי הוא דווקא ברעש, בצלילים, הם שמייצרים מצב רוח רע. שקט מנקה בשבילי, הוא בריאות. עוד רעש, גם אם הוא בא ממוזיקה – לא מיטיב איתי. ברגע של קושי אני מעדיף לשתק את החושים.

לו לא היית מוסיקאי -  מה היית?

אני צריך לצבור עוד כמה וכמה שנים  ביצירת מוזיקה – כדי להשיב באמת על השאלה הזאת. אני מרגיש שאני עדיין בהתהוות. אני מחפש, אני חוקר, מין הוויה של מהיד אל הפה. אני מרגיש שעוד לא התיישבתי על שום בלאטה ואני בטח רחוק מאיזו פיסת נדלן - ולכן לא יכול לענות בכנות על השאלה הזאת.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

מנגנים שירים בהלוויות? זה קורה? נראה לי שגם פה אבקש שקט. שפשוט ישתקו עלי.


תומר ישעיהו יתארח בג'אם 88 ב-29 במאי עם אלבומו החדש "מונומנט". ככה זה נשמע כשהוא הגיע אלינו בפעם הקודמת.

לכל הטורים של שאלון לשבת