אנשי הצלה באתר ביבנה, אתמול
צילום: פלאש 90

בתו של הרוג בקריסת המנוף: עדיין לא מבינה מה קרה

לידר חזאזי סיפרה בריאיון לכאן רשת ב: הוא עבד בתחום הזה מספר שנים והיה מקצועי מאוד. כל מי שהכיר אותו יעיד שהוא לא החסיר פרט". מנכ"ל ההסתדרות: אם לא נתעשת - התאונות יימשכו
מערכת כאן חדשות
20 במאי 2019
08:00
עודכן ב 09:35

לידר חזאזי, בתו של גיל חזאזי שנהרג אתמול (ראשון) באסון קריסת המנוף ביבנה, אמרה הבוקר כי עדיין אינה יודעת את הנסיבות שגרמו למותו. "אני לא יודעת מה היה הקשר שלו לאירוע הזה ספציפית, אני יודעת שאבא יצא בבוקר לעבודה - ולא חזר בערב", אמרה בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם חזאזי בכאן רשת ב

לדברי הבת, "הוא עבד במקצוע הזה מספר שנים. הוא נהנה מאוד, אהב את האקסטרים שבגובה, הוא היה מקצועי מאוד. כל מי שמכיר יעיד שהוא לא החסיר פרט, הוא היה 'יקה'.

"כשהוא היה שומע על אירועים כאלה הוא היה מזדעזע, נחרד. אני לא מאמינה שאבא שלי הוא חלק מדבר כזה. אבא שלי היה אדם מדהים, כל כך אהב אותנו, כל כך אהב את החיים. לא מזמן הוא חגג 50, התקופה הכי יפה בחיים פשוט נקטעה לו".

בתיה אסי, גיסתו של גיל חזאזי, סיפרה  בריאיון לאסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' כי חוץ מהמשטרה שהודיעה להם על מותו, איש לא יצר עמם קשר. "אנחנו רק ניזונים מהתקשורת, מהאינטרנט, מתמונות מזעזעות שאנשים מעלים", אמרה. "אף גורם לא הגיע לכאן, אף אחד לא נותן לנו תשובות, אנחנו חסרי ידיעה... מחכים שמישהו ידבר איתנו".

אסי הוסיפה: "הוא היה איש מדהים, נשמה טובה, אהב לעזור לאנשים. אהב ללכת לבית הכנסת בערב שבת, חוזר הביתה לקידוש של ערב שבת עם הרבה שירה, אשת חיל, מחפש את הבנות, מלכד אותן ביחד, מחבק ומנשק ומברך אותן "ישמרך אדוני בבואך ובצאתך". איש משפחה, הבנות שלו ואשתו היו הכול עבורו".

האזינו לריאיון עם אסי בכאן רשת ב

מנכ"ל ההסתדרות, אופיר אלקלעי, אמר בתוכנית כי יו"ר הארגון ארנון בר דוד זימן את כל הגורמים המקצועיים בהסתדרות לבדיקת הנושא וכן זימן כנס חירום היום עם הקבלנים לביצוע צעדים אופרטיביים יחד עם הממשלה להגנה על העובדים.

"אין ספק שהיישום של ההסכם (שנחתם עם הממשלה בשנה שעברה) עדיין לא מלא, עדיין חלקי, ואני חושב שכולנו נדרשים לעשות חישוב מסלול מחדש כי מדובר בהצלת חיים", אמר. "צריך לגייס את כוח האדם, לפעול במספר מישורים. אבל אם כל הגורמים לא יתאחדו ולא יתעשתו, אני חושב שתאונות העבודה האלה יימשכו ואנחנו צריכים פה לשנס מותניים כולנו ולפעול למען העובדים.

עוד אמר מנכ"ל ההסתדרות: "אני סבור שנדרשת פה עבודה משולבת גם של הקבלנים, גם של המדינה, בתמיכה של ההסתדרות, שכל עובד בענף הבנייה יעבור השתלמות בסיסית בבטיחות, הדבר הזה הוא מחויב".

האזינו לריאיון עם ניסנקורן בכאן רשת ב

ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן), לשעבר יו"ר ההסתדרות, אמר בקלמן ליברמן כי התאונה היא אירוע קשה מאוד שמצטרף לעוד הרבה אירועים קשים מאוד בשנים האחרונות. אתה שומע מהתיאור שכל אחד פשוט מגלגל את האחריות לשני, זה כמו מגדל בבל, יש לך שם אין סוף קבלנים, ויזם וקבלן מבצע, וקבלן משנה, וקבלן משנה של קבלן המשנה, וזו שיטה נהדרת להתחמק מאחריות".

בהתייחס לסיכומים שהשיג כיו"ר ההסתדרות בחודשים האחרונים אמר ניסנקורן כי "הסעיף של תקינות המנופים, שזה האסון שקרה אתמול, לא קודם בכלל. במאבק אני איתרתי את שתי הבעיות העיקריות. בעיה אחת זו הפיגומים, שבאמת עברו תקנות אבל המשיכו את זה ובאמת זה אמור להיכנס לתוקף בפועל עוד חודש. הדבר השני זה תקינות המנופים ואיכות המנופאים, אלה שתי הבעיות הבסיסיות הכי קשות בענף הבנייה".