תיעוד הנזק על ידי הרחפן
משה אלימלך

מתחזק החשד שהשריפה במבוא מודיעים נגרמה מהצתה

צילומי הרחפן גילו ארבעה מוקדי בערה שאינם קשורים אחד לשני. המשמעות עבור התושבים - פיצוי שיקבלו ממס רכוש
רועי ינובסקי
26 במאי 2019
20:50

מתחזק החשד שהשריפה במבוא מודיעים נגרמה מהצתה: במסגרת החקירה בכבאות והצלה העלו לאוויר רחפן ובצילומים התגלו ארבעה מוקדי שריפה שונים בקטע כביש צר המוביל לבית העלמין, מוקדים שאינם קשורים אחד לשני.


הממצא חיזק מאוד את הסבירות שמדובר בהצתה, אחרי שבתחילה נבדק אם עובדים שביצעו ריתוך גרמו לשריפה ברשלנות. בעקבות זאת הובאו כלבנים שמטרתם לאתר שרידי חומר דליק והממצאים נשלחו למז"פ.

המשמעות עבור תושבי מבוא מודיעים, שם נשרפו 40 בתים, היא אדירה משום שבמקרה שיוכרז שהאירוע הוא תוצאה של הצתה הם יקבלו פיצויים ממס רכוש. ההערכה היא שבגלל הממצאים שנאספו עד כה הדוח שיועבר למס רכוש יקבע כי בסבירות גבוהה מדובר בהצתה וזה יביא לכך שעשרות בעלי הבתים יפוצו.

תושבי המקום סיפרו היום בכאן רשת ב על רגעי הפינוי הדרמטי ועל הבית שעלה באש. "הסתכלתי על הבית שלי, איך שהוא עולה באש. הכי כואב שנשרפו כל הזכרונות", אמרה זלדה ברקי, תושבת המקום, בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד.

"כשיצאנו מהבית זה לא נראה כל כך קרוב. מה שקרה הוא שהרוח שינתה את כיוונה", סיפרה. "היה לי בית עץ וכל החלק העליון נבנה על ידי בעלי שנפטר לפני שבע שנים. רהיטים וכלי בית אפשר לקנות, אבל את הזכרונות אי אפשר לשחזר".

אלישבע סולומון, תושבת מבוא מודיעים, סיפרה לקרן נויבך בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב היכן תפסה אותה ואת משפחתה השריפה ומה עשו כשהבינו כי יש להם זמן מועט בלבד לחלץ כמה דברים מן הבית ולהתפנות מהמקום: "העשן נראה רחוק ולא חשבתי שזה כל כך קריטי. אחרי עשר דקות הודיעו במערכת הכריזה שצריך להתחיל להתפנות. התחילו טלפוים ושאלו 'לאן הולכים'? אמרתי לכל ילד לקחת שניים-שלושה דברים מהבית. הבנות לקחו כרית ושמיכה, הבן לקח האברבורד והבת בת השמונה לקחה גומיות לעשות צמידים. לא חשבתי שצריך לקחת משהו. הייתי באמצע הכלים והבית היה הפוך. זה מטורף. חשבתי שזה לכמה שעות, עד שהתחילו משטרות להשתולל ביישוב וקראו להתפנות".

במהלך סוף השבוע התקבלו תרומות רבות של בגדים וציוד לתושבי המושב. המועצה הקימה האנגר בטירת יהודה, שבו יוכלו התושבים להצטייד. הם מבקשים גם תרומות של מוצרי חשמל וציוד כדי להיערך להקמת הקרווילות הזמניות. תושבי מבוא מודיעים עברו מכפר הנוער בן שמן, שם שהו בסוף השבוע, לפנימיות ביישובים יד בנימין וחפץ חיים.