גטאס מגיע לראמה

באסל גטאס שוחרר מהכלא: "תנאי האסירים הביטחוניים קשים"

חבר הכנסת לשעבר - שריצה שנתיים מאסר לאחר שתועד מעביר טלפונים סלולריים לאסיר תוך ניצול חסינותו - התראיין ל"אל-ג'זירה" עם שחרורו וטען כי "אי מתן טלפונים לאסירים כדי שיהיה להם קשר לעולם הוא פשע"
אורלי אלקלעי, מעין אלטמן וערן זינגר
27 במאי 2019
12:05

חבר הכנסת לשעבר באסל גטאס, שוחרר הבוקר (שני) מן הכלא בתום שנתיים של מאסר. בשירות בתי הסוהר הוחלט לשחררו מוקדם מהצפוי, בכדי למנוע התקהלות במקום ומסיבות עיתונאים, וכן למנוע תמונות ניצחון של האסיר המשוחרר.

לאחר שחרורו התראיין לערוץ "אל-ג'זירה", שם טען כי ישראל עוצרת אנשים ללא ההבחנה וזו אחת הדרכים שלה להנציח את הכיבוש. עוד הוסיף גטאס כי תנאי האסירים הביטחוניים קשים - בניגוד למה שמוצג בתקשורת הישראלית: "מונעים מהם ביקורי משפחות. מנתקים אותם מהעולם החיצון, מטילים עונשים על כל דבר קטן".


עוד אמר חבר הכנסת לשעבר כי אי מתן טלפונים לאסירים כדי שיהיה להם קשר לעולם הוא פשע: "ניסיתי לעבוד על הנושא הזה כחבר כנסת. זה המחיר הכבד ששילמתי". חבר הכנסת לשעבר טען כי כיוון שבמשא ומתן האחרון עם האסירים נתנו להם טלפונים ציבוריים, יש לשאול מדוע לא עשו את זה קודם והאם מדובר באמצעי לחץ על העצירים.

גטאס תועד לפני כשנתיים וחצי כשהוא מעביר לאסיר וליד דקה בכלא קציעות טלפונים סלולריים וחומרים נוספים, תוך ניצול של חסינותו - שאינה מחייבת אותו לעבור בדיקה בכניסה לכלא. גטאס הואשם במרמה והפרת אמונים ומתן אמצעים לביצוע טרור. נגזרו עליו שנתיים מאסר וקנס בסך 120,000 שקלים. כמו כן, הוטל עליו קלון.

גטאס ריצה את עונשו בכלא גלבוע כאסיר ביטחוני, ובמהלך מאסרו עתר לבית המשפט על תנאי כליאתו כשלטענתו, פוגעים בזכותו לכבוד. הוא הועבר לכלא רמון ובהמשך להדרים. לפני שבעה חודשים ועדת השחרורים סברה שאין מקום לשחרור מוקדם במקרה שלו, וטענה שלא היה מעורב בהליך שיקומי או טיפולי והוא מתקשה להביע חרטה על המעשים בהם הודה.