מפרץ חיפה

דליפת הגז במפרץ חיפה: הדיון הסתיים ללא החלטה

בית המשפט המחוזי בחיפה דן במשך ארבע שעות בעתירת דור כימיקלים נגד עיריית חיפה, שביקשה לשלול את היתר החברה להוביל חומרים מסוכנים בשטח העיר. השופטת: "הכי קל והכי בטוח זה לסגור הכל - אבל זה לא עובד ככה"
מיכל וסרמן
27 במאי 2019
14:21

בית המשפט המחוזי בחיפה דן היום (שני) במשך ארבע שעות בעתירה שהגישה חברת דור כימיקלים נגד עיריית חיפה, בשל החלטת ראש העיר, עינת קליש-רותם לשלול את היתר החברה להוביל חומרים מסוכנים בתשתית תת-קרקעית בשטח העיר. זאת בעקבות אירוע של דליפת גז תעשייתי במפרץ לפני כעשרה ימים. ההחלטה בנושא תימסר בימים הקרובים.

החלטתה של קליש-רותם הותלתה על ידי בית המשפט בצו ביניים. בדיון נכחו ראש העיר, מהנדס העיר, מנכ"ל איגוד ערים לאיכות סביבה ויו"ר האיגוד. כמו כן, השתתפו בו בכירים מקבוצת דור כימיקלים. השופטת תמר שרון נתנאל אמרה במהלך הדיון כי "הכי קל והכי בטוח זה לסגור הכל, אבל זה לא עובד ככה. אי אפשר לסגור הכל. מצד שני, צריך לקבל את כל המידע בנושא הסיכונים".


אתמול התקיים במשרד להגנת הסביבה שימוע לדור כימיקלים, וטרם התקבלו תוצאותיו. לא הוחלט אם לשלול את היתר הרעלים באופן גורף בעקבות האירוע החמור, או להשבית באופן ממוקד את שני הצינורות שבהם התגלתה דליפה. במהלך הדיון התברר כי לדור כימיקלים ניתן רישיון על ידי העירייה, בזמן שלא היו בידי החברה אישור כבאות כנדרש לפי החוק.

בשבוע שעבר פורסם כי לפי גורמים שתחקרו את האירוע, הדליפה בצנרת החלה כמה ימים לפני כן. עוד נבדק כיצד ייתכן שאף אחת ממערכות הבקרה לא איתרה את הדליפה, ולמעשה האינדיקציות הראשונות לקיומה הגיעו בעקבות תלונות של תושבים.