אפרת בן צור

שאלון לשבת עם אפרת בן צור

האלבום הראשון שהיא התאהבה בו, הדבר הכי טוב ששמעה לאחרונה והשיר הכי יפה שלה שאתם לא מכירים. שאלון לשבת אפרת בן צור
מערכת כאן
29 במאי 2019
18:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו אפרת בן צור.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

קשה לי להחליט או לזכור, אבל קופץ לי האלבום של קרול קינג Tapestry. הקול החם שלה, הפסנתר, Home Again, השירים באלבום הזה מתחברים לזמן ילדות, לחלק נעים ורגוע.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?

הייתי חוזרת ובוחרת מהאלבום הלפני-אחרון של ניק קייב Push the Sky Away. כל פעם מתאהבת בשיר אחר שם. ממליצה גם לראות את הסרט "20 אלף ימים על פני האדמה", יש רגע בסרט שבו הם מנגנים את Higgs Boson Blues, זה חזק ביותר.

מהו השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר? 

שירים שאוהבת דואגת להוציא לאור, כך שכרגע אין אחד כזה. בימים אלה יוצא לי אלבום חדש וזה גרם לי לחזור אחורה ולהקשיב לאלבומים הקודמים. אני אוהבת מאוד את השיר ״חושבת על זה״ מהאלבום השני שלי, שהפיק אסף תלמודי. מרגישה קצת שהזנחתי אותו וחושבת להחזיר אותו לרפרטואר בהופעות. אולי גם את ״אם זה ככה״. ואת ״שטה״.

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו? 

בכל מה שקשור למוזיקה הלב שלי דווקא סלחן ומתמלא באהבה די מהר. אני לא מתחרטת על כלום עד כה וזה לא אופייני לי, אני די ביקורתית. בינתיים הכל התאים לזמן שלו ואולי היה יכול להיות צורם בזמן אחר. העניין בשבילי במוזיקה  - הוא להיות בתנועה ובתהליך, ולהתחרט על מה שאולי לא העזתי לעשות אבל לא על מה שעשיתי.

את זוכרת את הרגע שבו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

מעולם לא הקדשתי את עצמי רק למוזיקה. זה לא קרה ככה, בקושי יודעת לנגן. מאוד אוהבת להלחין ולשיר, אבל אני גם שחקנית וזה חלק מאוד נוכח בחיי. שני תחומים שחיים זה בצד זה וממלאים את ליבי ואת הקיום שלי במשמעות.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?

כן, מודה. חשבתי בשנים האחרונות לוותר על המוזיקה. לעשות אלבום דורש ממני הרבה כוחות נפשיים שקשורים בהפקה ולא בתוכן עצמו. להשיג תקציב ולהצליח לקדם את ההופעות ולכסות הוצאות. הכל הרגיש נגד ונראה חסר סיכוי. אבל המוזיקה והיצירה האישית הם כמו אויר לנשימה, ובלי אוויר...

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד -  איזה אלבום היית מצילה ולמה?

אוי, זה לא נעים. לא יודעת להגיד. אולי את האלבום השני? יש בו שירים שמאוד אוהבת והוא אלבום עם הפקה מוסיקלית טובה ממש ובעצם זה אלבום שאולי קיבל את הכי פחות מקום שרציתי שיקבל.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

כל סרט שמנסה לחשוב עליו בדרך כלל כבר יש לו פסקול אדיר וזה לא משאיר מקום לרצות לנסות משהו אחר. יודעת עם איזה בימאים הייתי רוצה לעבוד כשחקנית. יש לא מעט. הרבה כבר מתו בעצם אבל אם מרשים רגע לפנטז אז קלוד שברול, אינגמר ברגמן, מיכאל הנקה (שיזכה לעוד הרבה ימים טובים).

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

לכל מצב רוח ולכל זמן יש השיר שמפעיל ונוגע יותר. וזה כמובן משתנה. היום זה פול סיימון מחר זה ניק קייב. לפנות ערב זה שוברט ובלילה טינה צ׳ארלס! ככה זה אצלי בכל אופן.

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?

אם לא הייתי מוזיקאית הייתי שחקנית ואם לא שחקנית אז מוזיקאית. ואם היתה עוד אפשרות הייתי עוברת לכפר ומעבירה חוג לילדים, תנועה במרחב, משהו כזה.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

בהלוויה שלי הייתי מעדיפה שקט. אפשר כמה מילים אבל זהו. שקט. רוח סתיו. עננים. שלא יהיה חם מדי. הסאונד של המעדרים זה יופי.


אפרת בן צור בג'אם 88