המדינה תקלוט את כל עובדי בתי החולים הממשלתיים

פרסום ראשון: שר הבריאות יעקב ליצמן מוביל רפורמה להעסקה ישירה של עובדי התאגידים הרפואיים. המהלך אמור להגביר את השקיפות במערכת הבריאות, אך ראשי בתי החולים חוששים כי לא יוקצה לכך התקציב המתאים
יערה שפירא
09 בדצמבר 2016
13:43

משרד הבריאות יוזם קליטה של כל עובדי בתי החולים הממשלתיים, כולל הרופאים, כעובדים מן המניין עד שנת 2018. המהלך, שנחשף כאן לראשונה, יכלול את מאות עובדי תאגידי הבריאות שיעברו להעסקה ישירה, והוא עשוי להגביר את מידת השקיפות במערכת הבריאות, כולל בפעילות השר"פ ותיירות המרפא. בבתי החולים מביעים חשש שהמהלך, שמוביל השר יעקב ליצמן, לא יגובה תקציבית על ידי משרד האוצר, ובכך למעשה יפגע בפעילותם השוטפת.

תאגידי הבריאות, הידועים גם כ"קרנות המחקרים", הם גופי ענק המגלגלים כרבע מהמחזור השנתי של בתי החולים הממשלתיים בזכות שירותים "עצמאיים" של בתי החולים, המנותקים מהתקינה שמאשר משרד האוצר. עם זאת, תקנות שירות המדינה אינן חלות עליהם, ובשל כך הם נתונים לפיקוח רופף ואינם עומדים בסטנדרטים גבוהים של שקיפות ובקרה.

פעילות התאגידים נוגעת ברובה לשעות אחר הצהריים בבתי החולים הללו, והכנסותיהם מגיעות מהשירות הרפואי הפרטי (שר"פ), מתיירות המרפא, משטחי מסחר וחניונים בבתי החולים, מגיוס תרומות ומפעילויות רפואיות נוספות שאינן כלולות בסל הבריאות.

טקס קליטת עובדי הקבלן בהלל יפה (צילום: אורן כהן, ההסתדרות)טקס קליטת עובדי הקבלן בהלל יפה (צילום: אורן כהן, ההסתדרות)

העובדים המועסקים בהם נמנים על כל אגפי בתי החולים - רופאים, אחים ואחיות, עובדים סוציאליים, עובדי רנטגן וגם עובדי ניקיון ותחזוקה – ומרביתם שכירים, אך הם אינם נהנים מכלל ההטבות הסוציאליות המקנות לעובדי מדינה ביטחון תעסוקתי מוגבר. כסנונית ראשונה של המהלך, עברו בשבועות האחרונים מאות עובדי ניקיון שהועסקו כעובדי קבלן בבתי החולים להעסקה ישירה, כחלק מהסכם שהושג בין שר האוצר משה כחלון ליושב ראש ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ביולי 2015.

"התקנים הקיימים מתאימים לשנות ה-90"

לדברי מנהל אחד מבתי החולים הממשלתיים, אין מנוס מהעסקת רופאים ואנשי צוות רפואי דרך התאגידים, בשל היעדר תקינה רגילה לאיוש המשרות הללו, בעיקר בשעות אחר הצהריים. ההעסקה העקיפה מאפשרת קיצור תורים משמעותי במוסדות הרפואיים, ומתן מענה טוב יותר לציבור.

"התקנים הקיימים היום הם אנכרוניסטיים לחלוטין ומתאימים לשנות ה-90", אומר המנהל. "אנחנו רוצים לתת לקרן המחקרים כוח וגמישות להעסיק כוח אדם מקצועי שעוסק בפעילות בית החולים, כי היא מאפשרת להתאים את התקינה לצרכים האמתיים שלנו.

"גם בחוק ההסדרים רצו להשית גזרות על קרן המחקרים ובסוף ריככו את זה, אבל ברור שמנסים לצמצם את כוחן של הקרנות ולמנוע מהן חלק מהדברים שהן עושות היום. צריך לראות לאן זה יתפתח - המהלך הזה נכון, אך רק בתנאי שבאמת יתנו את התקנים ואת התקציבים לשלם שכר לעובדים האלה במסגרת העסקה ישירה".

המשמעות התקציבית היא תוספת של מיליוני שקלים למערכת הבריאות – מהלך שאנשי המערכת תומכים בו - המגולמים בעשרות תקנים שכל בית חולים יוכל להוסיף למצבת כח האדם שלו. "הצעד הזה נכון חברתית והוגן כלפי העובדים בקרנות המחקרים", מסבירים גורמים המעורבים בתוכנית. הגורמים מציינים כי טמונה בכך גם הזדמנות להגביל את פעילות השר"פ והתיירות הרפואית בבתי החולים, המשמשים מקורות הכנסה מרכזיים לתאגידי הבריאות, ולהגביר את הפיקוח עליהם: תחימה של שעות הפעולה המותרות לשר"פ, והטלה של מגבלות אתיות נוקשות יותר על הטיפול בתיירי המרפא.

האוצר והבריאות: "יינתן מענה תקציבי"

ממשרד הבריאות נמסר: "התכנית לקליטת עובדי התאגיד תבוצע במסגרת ההסכם שנחתם בין ההסתדרות לממשלה ביחס לקליטת עובדים בתאגידי הבריאות העובדים כתף אל כתף עם עובדי בתי החולים הממשלתיים. בתקופה האחרונה נקלטו עובדי הרנטגן והמעבדות בבית החולים הלל יפה ובהמשך ייקלטו שאר עובדי התאגיד שעובדים כתף אל כתף תוך מתן מענה לצרכים התקציביים של בתי החולים בשל הקליטה".

סיכום עקרוני עם האוצר. שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: פלאש 90)סיכום עקרוני עם האוצר. שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: פלאש 90)

בלשכת שר הבריאות ליצמן אישרו כי השר אכן מתכוון להוביל את המהלך, ומסרו כי הוא יתחיל בבית החולים ברזילי באשקלון כפיילוט, ומשם צפוי להתרחב. בנוסף, נמסר כי השר סיכם עקרונית עם משרד האוצר על העברת רופאי קרנות המחקרים להעסקה ישירה. 

ממשרד האוצר נמסר: "ישנה תכנית מסודרת של משרדי האוצר והבריאות לפעול להפסקת העסקת עובדי בוקר בתאגידי הבריאות ולהעסקה אך ודרך דרך בית החולים הממשלתי, בהדרגתיות ועד יולי 2019. בהתאם, התקבלה החלטת ממשלה בנושא באוגוסט האחרון. לצורך יישום ההחלטה, יוקצו התקנים הנדרשים לשם הקליטה, יועברו לבתי החולים המשאבים המשמשים כיום את התאגיד לשם העסקת העובדים, ויתבצעו ההתאמות הנדרשות בתקנות התאגידים ובצעדים המנהליים הנדרשים. זאת, לאחר השלמת עבודת המטה הנדרשת בנושא".