צילום: בחדרי חרדים

לחתן שבעה ילדים ולהישאר בחיים

אין מגנטים, אין אלכוהול, אין צ'קים. ככה החרדים מחתנים את הילדים בלי להיכנס לחובות
עקיבא ווייס
11 בדצמבר 2016
15:12
עודכן ב 19 מרץ 11:18

קנס. זה מה שאומר לעצמו חילוני כשהוא מקבל הזמנה לחתונה. הוא מתחיל לחשב כמה לרשום בצ'ק, כיצד להתלבש לאירוע, לפעמים גם בודק ביומן אם יש אירוע נוסף באותו הערב. אבל אצל חרדים, זה סיפור אחר לגמרי. בכמה מילים: אין אישורי הגעה, אין ארוחה המורכבת מארבע מנות, אין וודקה רד-בול והכי חשוב: אין צ'קים. ברוכים הבאים לעולם החתונות והאירועים של העולם החרדי. פה הכל עובד אחרת.

לא הולכים לחתונה חרדית על בטן ריקה

חתונה במגזר החרדי היא חוויה הרבה פחות מחייבת מחתונות שחילונים מכירים. תושב בני-ברק, למשל, יכול ללכת בערב 500 מטר ברחוב "שלמה המלך" בעיר, ועל-הדרך להשתתף בתריסר אירועים באולמות לאורכו. למעט בני משפחה וחברים קרובים, לפעמים ההחלטה האם להגיע או לא, מתקבלת באותו ערב. כיצד זה קורה? אצל החרדים יש שני מסלולים: אפשר להגיע לחתונה לערב שלם, ואפשר רק לקפוץ לומר מזל טוב. מיד נרחיב על כך.

בחתונה חרדית טיפוסית, החתן והכלה הרבה יותר צעירים מאשר בחתונה חילונית. הוא בדרך כלל יהיה תלמיד ישיבה, בן 19-25, והיא בת 18-23. שניהם נטולי אמצעים, כך שמי שמממן את החתונה ואת כל ההוצאות שלפניה ואחריה, הם ההורים.

מי שאינם בעלי יכולת של ממש, מעדיפים לחסוך את הכספים עבור דירה לזוג, ולערוך חתונה צנועה מאוד. חתונה חרדית, אומר ישראל כהן מאתר "כיכר השבת", עולה בערך חצי מחתונה חילונית. "משקיעים הרבה פחות באולם ובמנות, כמו גם בתזמורת. מצד שני, צריך לזכור שאין גם את הסכומים הגדולים שמקבלים כמתנות, ולכן מטבע הדברים לא מכסים את הוצאות החתונה".

צילום: בחדרי חרדיםחתונה חסידית. חסידים ירושלמים נוהגים ללבוש את החליפה הלבנה הזו בשבתות ובשמחות. צילום: בחדרי חרדים

העלויות המשמעותיות ביותר בחתונה הן האולם והאוכל. "החרדים לא עורכים אירועים בגני-אירועים או אולמות יוקרתיים, אלא במקומות פשוטים יותר, בהם נערכות לעתים כמה שמחות במקביל", אומר כהן. אולם פשוט יחסית עולה בסביבות 15 אלף שקלים לערב, ויש גם זולים בהרבה. ולגבי האוכל? קבלו טיפ: אם אתם מגיעים לחתונה חרדית, ולא מדובר בחתונה של משפחה עשירה במיוחד, אל תבואו על בטן ריקה. ברוב החתונות לא תמצאו תפריט של ארבע מנות. בדרך כלל תקבלו מנה ראשונה של בורקס מסוים, ובמנה העיקרית – "עוף או שניצל".

אלכוהול בדרך כלל אין – לא "אין תוצרת חוץ", אלא פשוט אין. בחברה החרדית מבינים שחתונה אינה פתיחת מסעדה לערב, אלא שמחה שאמורה להתרכז בבני הזוג וביום המאושר בחייהם. לכן, גם לאורך רוב החתונה תמצאו את בני המשפחה והחברים של הזוג במעגלי ריקודים סוערים. "יש כאלה ששמחים בערב החתונה שיש להם חתונה מפוארת וגדולה עם תפריט עשיר ויקר", אומר אברך חרדי. "אני מעדיף לשמוח ביום שאחרי עם מינוס קטן יותר בבנק".

כמה זול האוכל? רוב המשפחות משלמות בין 30 ל-100 שקלים למנה. ב"אולמי תמיר" למשל, שנמצאים על כביש רמות בירושלים, אולם עם 600 מקומות ישיבה עולה 17 אלף שקלים, ומנה עולה 45 שקלים. אפשר לבחור מנות פרווה כמו כדורי פירה, צ'ולנט ובורקס, ומנות בשריות כמו שניצלונים או פלפל ממולא.

אולם "בית ישראל" בירושלים נחשב יוקרתי: מנה עולה 130 שקלים, והתפריט עשיר במיוחד ביחס למגזר - אפשר לבחור בין סוגים שונים של עוף ודג, ותוספות כמו פירה ברוטב בצל, אורז צימוקים ושקדים, ותערובת ירקות בקטשופ. שם יהיו גם דברים שלא תראו בכל חתונה חרדית - פרחים ונרות על השולחנות, ופינוק יוצא דופן: יין חצי יבש, אדום ולבן, על כל שולחן.
בפסגת המחירים המגזרית נמצא אולם "כתר הרימון" בבני-ברק, שם עולה מנה החל מ-200 שקל וחייבים להזמין לפחות 400 מנות. באולם הזה נישאות בעיקר משפחות אנשי העסקים והשכבה העשירה של העיר.

פה לא מסעדה. ארוחת בר בחתונה חרדית, צילום: בחדרי חרדיםפה לא מסעדה. חתונה חרדית, צילום: בחדרי חרדים

אלכוהול? אין. בר שתיה בחתונה חרדית. צילום: עקיבא ווייס.אלכוהול? אין. בר שתיה בחתונה חרדית (צילום: עקיבא ווייס)

אבל כל האוכל הזה הוא בשביל האורחים הרציניים. כמו שאמרנו קודם, הרבה אורחים מגיעים לחתונה רק כדי לברך. להם מציעים "ארוחת בר": בעולם החרדי, הכוונה במילה "בר" היא לבופה של שתיה קלה, עוגה, או ארוחה קטנה שעולה כמה שקלים למנה. מי שבא לברך פשוט משמח את הנוכחים בנוכחותו, וגם האורחים האחרים לא מביאים צ'קים, אלא מתנות – כלי בית שימושיים עבור הזוג. אם מישהו מביא במתנה כסף, זה כי הוא מאוד עשיר, או כי הוא חבר חילוני שלא עשה תחקיר.

על המוזיקה בחתונות חרדיות אחראית תזמורת. "תזמורת ממוצעת של שלושה נגנים וזמר עולה במגזר האשכנזי כ-8,000 שקלים". אומר ישראל הירשמן, מנהל משרד ההפקות "ישמח ישראל". "בירושלים, בה רוב האשכנזים נוהגים שלא להזמין תזמורת בשל האבל על חורבן ירושלים, מסתפקים ב'פויקער', כלומר תופים וזמר או שניים, במחיר ממוצע של 5,000 שקלים". כהן מספר שבדרך כלל החתן מזמין תזמורת דרך מארגן בישיבה, שמשיג מחיר נמוך יותר לכמה בחורים ביחד. לעתים קרובות מוותרים על וידאו, ויש צלם סטילס בלבד, שעולה בדרך כלל בסביבות 3,000 שקלים.

צילום: בחדרי חרדיםכלה מובלת לחופתה בחתונה חסידית. ההינומה האטומה אופיינית למגזר. צילום: בחדרי חרדים

26 שקלים למנה למי שיקח צלם זול

אז נכון, החתונה החרדית הסטנדרטית עולה הרבה פחות מטווח המחירים המופרע של המגזר הכללי, אך היא עדיין עולה כמה עשרות אלפי שקלים, והמשפחות החרדיות צריכות לחתן הרבה יותר ילדים. כששאלנו הורים חרדים את השאלה הזאת, קיבלנו את אותן תשובות שקיבלנו כמו בפרקים הקודמים בסדרה: מעורבות הדדית, גמ"חים, ונסים.

"אכן מדובר בהוצאות גדולות וכבדות", אומר למשל יהודה שכטר, אברך שחיתן כבר חמישה ילדים. "המשימה של כל משפחה חרדית היא לחתן את הילדים, וזה קודם לכל פינוק של יציאה לנופש או הוצאה חריגה אחרת. ההורים לוקחים על עצמם חובות, בדרך כלל מגמ"חים, בגלל שמדובר בסכומים של כמה עשרות אלפי שקלים שמתחלקים בין שני הצדדים. אישית קיבלתי עזרה כספית מההורים שלי, אך ללא ספק אם תשאל אותי איך כל זה לא קורס - אין לי באמת תשובה. יש פה הרבה סייעתא דשמיא והמון ברכה".

שכטר מוסיף: "היה לי בן בגיל השידוכים ולא היה לי כסף אפילו לחשוב מאיפה להביא כסף, אבל האמונה שלי ניצחה בסוף. קיבלנו הצעה לשידוך ממשפחה מאוד אמידה כלכלית שהודיעה כי היא לוקחת על עצמה את רוב הוצאות החתונה, אין ספק שזה שהבן שלי היה עילוי עזר לי מאוד, אבל ההצלחה של משפחות חרדיות לחתן ילדים זה נס משמים".

ננסה בכל זאת לתאר חלק מהפתרונות שעוזרים למשפחות לעמוד במשימה. כמו בכל תחומי החיים החרדיים, גם בחתונות יש גמ"חים. אולמות במחיר מסובסד מופעלים על ידי ארגוני חסד, שגם תורמים את הרווח. כך למשל, אולם "ארמונות פרידמן" בבני-ברק, ומקבילו "ארמונות וולף" בירושלים, אשר הוקמו על ידי ארגון "יד-אליעזר", מאפשרים לערוך חתונה במחיר מוזל – 300-400 מנות במחיר 36.5 שקלים למנה, ועוד 9,000 אלף שקלים על האולם. לאולמות גם יש מבצע מיוחד כדי לעודד חיסכון: מי שיצטנע ויגביל את עצמו לתזמורת ב-5,500 שקלים ולצלם ב-3,500 שקלים בלבד, יקבל הנחה של עשרה שקלים על כל מנה.מחירון החתונות של חסידות צאנז. גראמער הוא מנחה טקס המצווה טאנץ - ראו בהמשך הכתבה.

באולם "ארמונות חן" בבני-ברק, שהוקם על ידי ארגון החסד "חסדי נעמי", גובים על האולם 6,000 שקלים, ועוד 44 שקלים למנה ו-13.5 שקלים למנת בר. המינימום להזמנה הוא 350 מנות, אך האולם נותן הנחות משמעותיות ליתומים ואלמנות.

גמ"חים עוזרים גם בהוצאות האחרות. מחיר סטנדרטי של שמלת כלה במגזר עומד על 6,000 שקלים ומעלה, אבל אפשר למצוא גם סלונים שהם בעצם גמ"חים למטרת חסד. "אנחנו סלון - אבל גם גמ"ח ללא כוונת רווח", אומרת אורית כוכב, בתו של שר הפנים לשעבר אלי ישי. "אנחנו תופרות 200 שמלות בשנה, ואלה שמלות ברמה גבוהה, כאלה שלא נופלות באיכות משום סלון אחר, אבל בחצי מחיר ואפילו בפחות. טווח המחירים אצלנו הוא בין 1,000 ל-3,000 שקלים ויש לנו מאות דגמים, בכל המידות".


מי זכאי לזה? 

"עקרונית מי שבאה ממשפחות ללא אמצעים, ממשפחה של אברכים, או שהיא יתומה. אנחנו יושבות גם בוועדה המעניקה תמיכה בנושאים כספיים נוספים במקרים קשים". וכמו שראינו בכתבה השנייה בסדרה, יש גם גמ"חים שמעניקים הלוואות ללא ריבית לצורך חתונת הילדים.

חשוב להדגיש שהיעזרות בגמ"חים היא לא נחלתם של מוכי גורל, אלא דרך לגיטימית המאפשרת למשפחות ממוצעות לשרוד את האתגר הכלכלי הזה. "אין כמעט משפחות שלא משתמשות בגמ"חים בשביל לשלם על החתונה", אומר פנחס רובין, יועץ כלכלי בארגון "מאזנים". "אני מדבר עם הרבה אנשים שמחתנים ילדים והם אומרים שללא סייעתא דשמיא הדבר הזה לא היה מחזיק".


אירוע בשבת לפני, אירוע בשבת אחרי

ההוצאות לא נגמרות בערב החתונה עצמו. למשפחות החרדיות יש שורה של אירועים לפני ואחרי החתונה. הוצאה משמעותית שאינה מוכרת במגזר הכללי היא שמחת האירוסין, שמחה שנערכת מעט לאחר השידוך. אמנם האירוע נערך במתכונת מצומצמת יחסית, אבל עדיין צריך לשכור אולם קטן ולדאוג לאוכל לאורחים. במקרים רבים מוותרים על ארוחה בשרית בחגיגת אירוסין, ומגישים מנות פרווה. מקובל גם להודיע על האירוסין במודעה בעיתון – פרסום מודעת אירוסין ב"יתד נאמן", למשל, עולה 450 שקלים. בדרך כלל מימון והפקת האירוע מוטלים על הצד של הכלה.

אצל האשכנזים נהוג לערוך בשבת שלפני החתונה "שבת אופרוף". בשבת הזו החתן עולה לתורה, ומשפחתו עורכת סעודה עבור קרובי המשפחה. לאירוע מגיעה גם המשפחה של הכלה – למעט הכלה עצמה, שעל פי המנהג אסור לה לפגוש את חתנה בשבוע שלפני החתונה.
בשבת הראשונה שאחרי החתונה חוגגים שבת שבע ברכות, עם שתי המשפחות. אצל האשכנזים הכלה מארחת, ומשפחתה מארגנת את האירוע ונושאת בעלויות, ואצל הספרדים החתן עושה זאת; רוב המשפחות נעזרות בשכנים כדי לארח את בני המשפחה, שבאים מרחוק לשבת; מי שיכול עורך את השבת במלון.

בנוסף, בחודשים שבין האירוסין לבין החתונה מקובל שהמשפחות מעניקות מתנות יקרות ורבות זו לזו. משפחת הכלה קונה לחתן תלמוד בבלי, שעולה כ-2800 שקלים, שעון, טלית, ונרתיק לתפילין ולטלית בכמה מאות שקלים; ומנגד, החתן קונה לכלתו תכשיטים בכמה אלפי שקלים, שעון זהב או שעון של מותג יוקרתי בכ-5,000 שקלים, וסט מחזורים של תפילות החגים בסכום של כאלף שקלים.

ויש עוד: אחד הרגעים המרגשים במיוחד בחתונה חסידית, ויש שיאמרו שיאו של האירוע, הינו מעמד ה"מצווה טאנץ". זהו טקס שמתרחש בשעות הקטנות של הלילה, אחרי שמרבית האורחים הלכו, ונותרים רק בני המשפחה והידידים הקרובים. הטקס הוא ריקוד של בני המשפחה עם הכלה. בעוד שאצל הליטאים ובני עדות המזרח לא מכירים במנהג, מדלגים עליו ואולי אף מלגלגים, הרי שאצל החסידים מדובר בטקס מלא רגש וחן יהודי בטעם של פעם. ברגע השיא של הטקס, החתן והכלה רוקדים יחד, כאשר מעיני כל הנוכחים זולגות דמעות של התרגשות ושמחה על הקמת הבית החדש בישראל. את הטקס מנהל הגראמער – חרזן שחורז חרוזים ופתגמים, ובהם משלב את מעלותיהם ושבחיהם של החתן והכלה, תוך שהוא שוזר את ההיסטוריה המשפחתית. על פי חסידות טאנץ, הגראמער מקבל תשלום של עד 1,200 שקלים.


נכדתו של האדמו
נכדתו של האדמו"ר משומרי אמונים ז"ל רוקדת עמו במצווה טאנץ. זהו כבוד גדול שבנות רבות חולמות עליו. הכלה מכוסה כיוון שהיא רוקדת מול החסידים. צילום: בחדרי חרדים

בחלק מהקהילות החסידיות התפתח עם הזמן לחץ חברתי להפיק אירועים מפוארים ולהביא מתנות יקרות במיוחד לבני הזוג. בעוד שאצל רוב הזרמים ממתינים שלושה-ארבעה חודשים בין האירוסים לחתונה, אצל החסידים מחכים שנה שלמה. במהלך השנה הזו נותנים מתנות יקרות בכל חג או הזדמנות מתאימה. בעקבות כך, תיקנו בקהילות חסידיות מסוימות בארץ ובעולם תקנות המגבילות את העלויות.

כך נוצרה דרך נוספת להתמודד עם מחירי החתונות, כזו שאין כמעט במגזר הכללי: להשתמש בכוח של קהילה מאורגנת על-מנת להוריד מחירים. בחסידות צאנז הנתנייתית הנפיקו ב-2014 תקנון שקובע בדיוק מה המחיר שמותר לחברי הקהילה לשלם עבור כל פרט בחתונה: בין השאר, שמלת כלה לא תעלה יותר מ-3,500 שקלים, וצלם לא יעלה יותר מ-2,500 שקלים - כולל אלבום עם 350 תמונות. סעודת החתונה מוגבלת ל-300 מנות או המינימום האפשרי באולם והיא מיועדת לבני משפחה מדרגה ראשונה בלבד. אפילו עלות דמי השדכנות הוגבלה: מקובל במגזר שכל צד משלם 1,000 דולר לשדכן, אבל בחסידות נקבע שישלמו רק 4,000 שקלים משני הצדדים יחד.

"צריך להבין שהאדמו"רים, שהם בעצם מנהיגי החסידים ומשמשים להם כאבא, יודעים על כל משפחה ומשפחה מה מצבה הכלכלי", מרחיב משה ויסברג, כתב אתר "בחדרי חרדים" המסקר את תחום החסידויות. "הם ישבו על המדוכה והחליטו על תקנות השוות לכולם, כך שכל חסיד וחסיד יוכל להשיא את ילדיו מבלי הוצאות מנקרות עיניים, כדוגמת תכשיטי זהב לכלה בסכומים גבוהים או מסיבות אירוסין וחתונות מפוצצות".

בחסידות סקווירא בארצות-הברית, אשר לה אלפי משפחות, נקבע ב-2008 כי לא עורכים את טקס הוורט, ההכרזה הראשונה על הזוגיות, באולם; גם את האירוסין מותר לערוך בבית הכלה בלבד. בחגיגה מותר להגיש רק שתיה קלה ועוגה.
"בחסידות סאטמר בויליאמסבורג בניו-יורק הקימו שורה של אולמות מפוארים כך שגם החסיד העני ביותר יוכל להשיא את צאצאיו כראוי ובאופן מכובד", ממשיך ויסברג. "גם האדמו"רים עצמם, כשהם משיאים את ילדיהם, העתיקו את החתונות שנערכו בעבר באולמות גרנדיוזיים לתוככי בית הכנסת של החסידות. בכך הם חוסכים לפחות חצי מהוצאות החתונה".

הכלכלה הסודית של החרדים: סדרת כתבות מאת עקיבא ווייס

הכתבות הקודמות בסדרה:
איך מקיימים שמונה ילדים מ-9,000 שקל בחודש?
העולם הסודי של הגמ"חים

תגיות:
חרדים