מארינה מקסימיליאן בלומין
צילום: גיא כושי ויריב פיין

שאלון לשבת עם מארינה מקסימיליאן בלומין

האלבום הראשון שהיא התאהבה בו, הדבר הכי טוב ששמעה לאחרונה ומה היא הייתה עושה אם לא הייתה מוזיקאית. מארינה מקסימיליאן בלומין עונה על השאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
07 ביוני 2019
07:00

מדי שישי נפרסם כאן "שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את מארינה מקסימיליאן בלומין.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?

אחד השירים הראשונים שהתאהבתי בהם שייכים לזמר מקסימיליאן הקר. יש לו סגנון שירה מלנכולי ונוגה. שמעתי את שירתו ברדיו והתמגנטתי מיד. זה קרה תקופה קצרה לאחר שרציתי להוסיף את השם מקסימיליאן לשמי הפרטי. כאשר גיליתי את שמו הרגשתי שזהו הסימן לכך שהתחושה שלי נכונה וכל הפרטים מתחברים. הייתי ילדה שמחה ומוצפת רגשות (ועודני...) ולכן תמיד התחברתי לשירים עצובים שנותנים פורקן לרגש - מה שאפשר לי להיות שמחה וחייכנית בשאר הזמן. 

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?

בלקסטאר של דיויד בואי. גם אחד הקליפים מעוררי השראה ואמנותיים ללא פשרה. זה מדהים בעיני שהאיש הזה, שנשק לשנתו ה-70 הוציא את המוזיקה היותר חדשנית ששמעתי בשנים האחרונות. הוא אמן בכל רמ"ח איבריו, לכל אורך חייו. השראה עצומה עבורי. 

מהו השיר הכי יפה שלך שאיש לא מכיר?

האלבום השני שלי שהוא, למעשה, אלבומי הראשון בעברית. הוא יצא ביום שבו נכנסתי ללדת ולכן לא הייתי פנויה לקדם אותו. זה גבה מחיר של מעט פרסום של אלבום שאני מאוד מאוד גאה בו. הוא נוצר באווירה המכונסת שבה הייתי בהריון והופק על ידי בן זוגי, גיא מנטש, ויהל דורון השותף הנפלא שלו, כך שהאווירה האינטימית נשמרה לכל אורך העבודה עליו. הטקסטים באלבום אישיים וכנים ונכתבו מתוך תקופה של משבר ואמונה. הייתי רוצה שהרבה יותר שירים ממנו יגיעו לקהל הרחב ובתקווה שיתגלה עם השנים. 

יש לך שיר אותו היית עושה אחרת? או לחלופין שיר שאת מתחרטת על פרסומו?

כל שיר ניתן להפיק באינספור צורות ואפשר להתעכב עליו לנצח, מה גם שהמפגש בין היוצר למפיק מוליד שלל גישות חדשות לאותו הטקסט ואותו הלחן. מה שעוזר לי לשחרר את השיר לעולם הוא השאלה ״האם הגרסה מעבירה את האנרגיה שלי בתקופה הנוכחית ומשרתת את המטרות הנוכחיות שלי?". אם התשובה חיובית אפשר להמשיך הלאה ולתת לשיר להגיע לקהל.

את זוכרת את הרגע שבו הבנת שתקדישי את חייך למוזיקה, שזה הייעוד שלך?

עשיתי את הבחירה הזאת עוד לפני שאני זוכרת את עצמי. בזכרונות הכי מוקדמים שלי – אני מוצאת את עצמי מתמודדת עם פחד קהל משתק, עם הקושי בלהתמיד באימוני המוזיקה - בזמן שילדים אחרים משחקים בחצר. תמיד עמדה לנגד עיני בהירות ההכרה, שהמוזיקה חשובה לי יותר מהכל. יותר מלהיות מובנת על ידי החברה או אפילו על ידי המורים שלי למוזיקה (שלמורת רוחם עברתי בין הסגנונות). הקשר עם המוזיקה נתן לי בטחון, אמצעים לביטוי, והעניק לי כבר בתור ילדה חיבור מאוד חזק לחיים.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאת צריכה לפרוש ולוותר על החלום?

כאשר היתה לי פציעה במיתרי הקול, עקב שימוש מוגזם, חלפה בי המחשבה שאולי מסמנים לי לעסוק בדבר אחר. אך לאחר הפסקה התשובה הייתה הפוכה. התשובה שהרגשתי מתוכי הייתה, שעלי לשיר גם אם הכלי שלי משתנה וגם אם עלי לשנות את כל ההרגלים והטכניקות שלי, בכדי לאפשר לעצמי לשיר. הייתי מוכנה לעשות הכל בשביל להחזיר לעצמי את היכולת להתבטא באמצעות הקול והמוזיקה.

לו אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מצילה ולמה?

אלבום של הרכב מיוחד שנקרא The Cinematic Orchestra. זה אלבום שהיה פס הקול שלי לתקופה בנעוריי. הוא משלב עיבודי תזמורת לשירים יפים עם זמרות שונות וכל קטע גרם לי להרגיש שאני פוסעת בסרט של חיי. הגישה לשיר כיצירה קולנועית ויזואלית עוררה בי המון השראה ורצון לחזור לעולמות הללו שוב ושוב. 

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?

מוזיקה לסרט ילדים נשמע לי הכי מאפשר ומתגמל. מצד אחד אפשר להתפרע ולהיות מאוד אמנותיים, שובבים ויצירתיים ועם זאת ערכיים. זאת גם הזדמנות להחדיר לתודעת הילדים מסרים שיישארו שם לעד. בנוסף לכל זה, אלה שירים שהילדים שרים ורוקדים לצליליהם בלי סוף וכאשר המוזיקה טובה גם ההורים מברכים על הכתיבה ונהנים יחד עם הילדים - לעומת הפעמים שבהם המוזיקה נעימה לילדים אך מייסרת עבור ההורה. 

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?

A New Error של Moderat. זה כמובן משתנה מתקופה לתקופה ואני עשירה בשירים שיש להם הכוח להפוך את מצב הרוח שלי ברגע. ככל שמצב הרוח יותר קיצוני כך אני זקוקה למוזיקה יותר ״מוחשית״ כדי להירגע :)

לו לא היית מוזיקאית, מה היית?

יש מספר אופציות. אחת: כוריאוגרפית. כי אני אוהבת להתבטא דרך הגוף. שתיים: מטפלת בשילוב של טכניקות בקבוצות .זה תחום שתמיד נוגע ללבי, לעזור לאנשים להתפתח ולהשתחרר מקשיים שמעכבים אותנו. במהלך השנים אני לומדת שיטות שונות של טיפול. שלוש: צלמת טבע. נשמע לי מקצוע הרפתקני וקרוב לטבע. זה מפעים ובריא.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?

בשנים האחרונות אני ובני משפחתי מקליטים שירים עבור הדור הצעיר של המשפחה. זה התחיל בשיר יומולדת עבור האחיינית שלי והמשיך במסורת מקסימה, שבה אני כותבת את השיר. מקליטים אצל גיא באולפן וכל בני המשפחה מוקלטים ושותפים. את השירים האלה אשמח שישמיעו בדרכי החדשה הלאה מהעולם הזה. כי בחיים האלה, ובכל הגלגולים, לתחושתי - המשפחה שלי מעניקה לי את תחושת המשמעות והחיבור העמוקה ביותר ואני לא רוצה להעביר חצי יום בלעדיהם.