בן פורסט

הפגנה בחדרה נגד הרב אסולין: "מועל ולא מוהל"

עשרות מחו מול משרדי הרבנות בעקבות תחקיר המוהלים: "תינוקות הם לא בשר תותחים". אסולין הושעה מתפקידו כמסמיך מוהלים, אך ימשיך לבצע בריתות בעצמו
אוריה אלקיים
13 בדצמבר 2016
17:41

עשרות בני אדם הפגינו אחר הצהריים (שלישי) מול משרדי הרבנות הראשית בחדרה במחאה על ממצאי "תחקיר המוהלים", שחשף בחודש שעבר כיצד מוהלים בכירים נתנו למתלמדים להתנסות על תינוקות בני העדה האתיופיות ועל ילדים של עובדים זרים.

המפגינים דרשו, בין היתר, את פיטורי המוהל הבכיר אליהו אסולין, רבה של שכונת בית אליעזר בעיר, שעמד במרכז התחקיר. על שלטי המפגינים נכתב "מועל ולא מוהל", ו"תינוקות הם לא בשר תותחים".  לאחר סיום ההפגנה מול הרבנות, עברו חלק מן המפגינים למחות מול ביתו של הרב אסולין בחדרה.

בתחקיר כאן ועכשיו תועד הרב אסולין כשהוא מתבטא בגנות בני העדה האתיופית, וכן נגד עובדים זרים מאריתריאה ומהפיליפינים: "הם בשר תותחים. גם אם תחתוך עקום, לא יגידו לך כלום כי הם לא מבינים כלום". לצד אסולין נחשפו שלושה מוהלים נוספים, ו"מאעכר" אחד שתפקידו לתווך בין משפחות עובדים זרים למוהלים ותיקים שמביאים עמם את המוהלים המתלמדים ללא ידיעת ההורים.

ההפגנה בחדרה (צילום: בן פורסט)ההפגנה מול הרבנות בחדרה (צילום: בן פורסט)

בן פורסט, אחד המפגינים, אמר לכאן ועכשיו: "אני משתגע ונחרד שבן אדם שמייצג את הרבנות ואת הדת היהודית נוהג כך - מדבר על תינוקות כבשר תותחים ועושה עליהם ניסויים בבני אדם. זה חלק מתופעה הרבה יותר רחבה".

מיד לאחר פרסום התחקיר, השעה את עצמו אסולין מתפקידו כמלמד מוהלים, והוא זומן לשימוע ברבנות, שהתקיים אתמול. תוצאותיו הרשמיות של ההליך טרם פורסמו, אך גורם ברבנות אמר לכאן ועכשיו כי אסולין לא יוכל ללמד מוהלים במשך שלוש שנים, אך לא תהיה מניעה שימשיך למול בעצמו. המקרה אף הגיע לדיון בוועדת העליה והקליטה של הכנסת.

אסולין אמר לאחר פרסום התחקיר: "על אף שלא נפל כל פגם בעבודתי, נפל גם נפל פגם מוסרי בסגנון דבריי ועל כך אני מתנצל ומרכין ראש. אכן מעדתי מילולית, אבל עבודתי המקצועית עצמה נעשתה ללא כל דופי". הוא אף הכחיש כי הברית שתועדה בכתבה הייתה הפעולה הראשונה שניתנה לתחקירן כמתלמד.