פלאש 90

היכן 5.4 מיליון השקלים שמשרד התרבות חייב לסופרים?

משרד התרבות אמור להעביר בכל שנה תמלוגים לסופרים עבור השאלות בספריות. אבל ההפרטה של המנגנון לא הצליחה, שיטת המדידה מיושנת, ועד שמשרד התרבות יפתור את הבעיה 5.4 מיליון שקל שוכבים בקופת המדינה ולא מגיעים לכיס של הסופרים
עמית תומר
01 בספטמבר 2017
00:00

מי משלם לסופר כשאתם שואלים ספר מהספריה?

מלחין זוכה לתמלוגים בכל פעם ששיריו מושמעים, תסריטאי ובמאי חייבים, על פי חוק, לקבל תשלום בכל פעם שמוקרן סרט. סופרים מקבלים תמלוגים כשקונים את הספרים שלהם, אבל מה קורה כששואלים ספר?

יש לזה פתרון: משרד התרבות והספורט מחלק תמלוגים לסופרים שספריהם מושאלים בספריות הציבוריות, מתוך הבנה שמי שקורא את ספריהם בספריות הציבוריות לא ירכוש אותו בחנות. ההסדר הזה לא מעוגן בחוק, אבל הוא מתקיים מאז שנות השמונים.

רק שבשנתיים האחרונות ההסדר הזה לא ממש עובד. מאז שנת 2015 הסופרים לא קיבלו תמלוגים כלל. החודש הם יצאו למאבק. "לא שאני מרגישה את החוסר של המאות שקלים הבודדים האלו בכיס, אבל מי דמיין שהמצב יכול להפוך ליותר גרוע", אומרת הסופרת הוותיקה לאה איני, מיוזמי המאבק, שפרסמה 18 ספרים, ביניהם רב המכר "ורד הלבנון". "כתבתי גם פזמונים במהלך הקריירה שלי, וכל השמעה - החל מתחנות רדיו, טלוויזיה ועד הקניון הכי נידח - מזכה אותי בתמלוגים. אני לא מבינה למה לספרות יש דין אחר. גם ככה דפקו אותנו עם כל השינויים בחוק הסופרים, וגם מהספריות אנחנו לא מצליחים להרוויח בצורה שתאפשר להתקיים בכבוד".

דין אחר לספרות ולמוזיקה. לאה איני (צילום: אתי פריד)דין אחר לספרות ולמוזיקה. לאה איני (צילום: אתי פריד)

בכוונת הסופרים שמשתתפים במאבק - ביניהם מתן חרמוני, איריס אליה כהן ויונתן יבין - להגיש תביעה ולדרוש ממשרד התרבות לשנות את שיטת חלוקת התגמולים, לחשוף את מספרי ההשאלות בכלל הספריות ברחבי הארץ בשנים האחרונות ולקבל רטרואקטיבית את מענקי ההפרש. "ניהלנו תכתובת עם היועץ המשפטי לממשלה שלא הובילה לתוצאות, והבנו שהפתרון היחיד הוא פנייה להליכים משפטיים", אומרת עו"ד ליאת עזר המייצגת את הסופרים.

בלי מחשוב, בלי היגיון

אז מה השתבש? התשובה היא בשיטה המיושנת שבה משתמשים במשרד התרבות כדי לחשב את התמלוגים. השיטה הזו נקבעה בשנות ה-80, אז התחילו לפצות את הסופרים על ההשאלות. לפי השיטה הזו, בכל שנה משרד התרבות מחלק בין הסופרים תמלוגים בסכום של 2.7 מיליון שקלים. זה תקציב קבוע - אם כולנו נתחיל לשאול פתאום המון ספרים, הוא לא יגדל.

את הסכום הזה מחלקים כל שנה לסופרים. בעקרון, מי ששאלו את ספריו יותר, מקבל יותר. אבל הסכום לא נקבע על פי מספר ההשאלות בפועל - אלא לפי מדגם. מדי שנה נדגמים באקראי 18 ישובים, ולפי מדגם ההשאלות הזה מחלקים את הכסף. הכסף הזה, אגב, לא ניתן אוטומטית לכל סופר שספריו נמצאים בספריות - אלא רק למי ששמע על ההסדר וביקש להירשם.

לאורך השנים עברו כל הספריות הציבוריות להשתמש במערכות ממוחשבות, אבל חישוב ההשאלות המשיך להיעשות על פי השיטה הישנה. במקום לרכז את הנתונים הממוחשבים למערכת אחת שתקבל את המידע בזמן אמת ותגיע לחישובים מדויקים יותר, המשיכו במשרד התרבות לדגום את הישובים ולהעריך כמה השאלות יש. בשנת 2011 משרד התרבות החליט להפריט את השירות הזה והוא עבר לידיה של חברה פרטית, מרטינס הופמן, אבל גם ההפרטה לא כללה מחשוב של התהליך המיושן הזה.

הספריה הלאומית, ירושלים. עמימות משונה בקריטריונים (צילום: פלאש 90)הספריה הלאומית, ירושלים. עמימות משונה בקריטריונים (צילום: פלאש 90)

וכמה כסף מגיע לסופר על כל השאלה? לשאלה הזו אין תשובה ברורה. המשרד קובע מספר מינימום של השאלות ומי שעומד בו אמור לקבל סכום שנע בין 400 שקל - הרף הנמוך ביותר - ועד מקסימום 25 אלף. מה המפתח וכמה השאלות צריך כדי להגיע ל-400 שקל? גם הנתון הזה לא נמסר לסופרים. בנוסף, כל השאלה מתוגמלת באופן שונה, בהתאם לסוגה של הספר: ספר שירה, למשל, זכאי לתשלום השווה לארבע השאלות של ספר פרוזה.

בשנתיים האחרונות, דווקא ניסיונות להוביל לשיפור המצב יצרו סיטואציה הפוכה – בתשובה לקריאה לשנות את שיטת התמלוגים הודיע משרד התרבות שהוא עדיין מאמין בשיטת המדגם, אך פרסם מכרז לאיתור חברה אחרת שתאתר אותה. זה קרה בסוף שנת 2015; המכרז נסגר רק החודש, וטרם נבחר זוכה, בינתיים, עברו שנתיים בלי שניתנו מענקים. "מה שנקרא מהפח אל הפחת", אומרת איני.

ממשרד התרבות לא התקבלה תגובה.