פלאש 90

אין חיסון נגד בזבוז כסף

היערכות לקויה של משרד הבריאות למתן החיסונים בחורף הנוכחי הובילה לירידה לטמיון של עשרות אלפי מנות: תוכנית החיסונים לתלמידי בית הספר לא יושמה בצורה יעילה, מנות לאוכלוסיה הכללית נרכשו שלא לצורך
יערה שפירא
15 בדצמבר 2016
17:56

משרד הבריאות לא עומד ביעדי החיסון נגד שפעת עונתית לתלמידי בית הספר שהציב בתחילת שנת הלימודים הנוכחית. עד כה קיבלו את החיסון רק שליש מהילדים שנכללו בתוכנית, שכללה הצטיידות ב-150 אלף מנות חיסון בעלות של 1.8 מיליון שקל, שמרביתם יירדו לטמיון.

מנתונים שהציג המשרד בשבוע שעבר בוועדה לזכויות הילד בכנסת עולה כי כלל לא ניתן היה להגיע ל-45 אחוזים מהילדים בכיתות ב', שאליהם כוונה התוכנית. בקרב אלה שכן נוצר איתם הקשר, שיעור המתחסנים עמד על כ-60 אחוז בלבד. סירוב ההורים היה הגורם לרוב המקרים שבהם לא ניתן החיסון, אך כמה מן הילדים סירבו בעצמם, ואחרים נעדרו מהלימודים ביום החיסון.

על פי עדויות הורים לתלמידים בכיתה ב', ההיערכות לתוכנית הייתה לקויה, והיא לא הוצגה להם בצורה אפקטיבית: הורים רבים מספרים שקיבלו את המידע על האפשרות לחסן את התלמידים בבית הספר רק לאחר שכבר התחסנו בקופות החולים; חלק כלל לא קיבלו את ההודעה; ואחרים ויתרו על החיסון משום שהוא נעשה בשלב מאוחר, שכבר איננו אפקטיבי כמו בראשית עונת הגשמים.

חיסוני שפעת (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)חיסוני שפעת (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

"אם זה היה נעשה באוקטובר, הייתי מחסנת את הבת שלי", אומרת אורלי, שבתה לומדת בכיתה ב' באחד מבתי הספר בתל אביב. "אבל בסוף החורף, בדצמבר, זה כבר לא יעיל. אני רופאה, ולכן אני יודעת את זה. במערכת הבריאות מחסנים הרבה לפני. בכיתה של הבת שלי חוסנו תשעה ילדים בלבד מתוך 35, וזה בעיקר בגלל זה".

מטעמים ארגוניים ותקציביים, החיסון אמור היה להינתן השנה לתלמידי כיתות ב' בלבד. ולהתרחב בהדרגה לשכבות הגיל הבאות בכל אחת משלוש השנים הקרובות, עד לכיתות ה' בשנת הלימודים תש"פ.

ייתכן, עם זאת, שחלק מהבעיה טמון בחוסר המעורבות של משרד החינוך בתוכנית. חיסון התלמידים נעשה דרך תוכנית "שירותי הבריאות לתלמיד" של משרד הבריאות; הוא מתבצע בחלקו על ידי אחיות המועסקות בידי לשכות הבריאות, ובחלקו בידי אחיות המועסקות בחברות נטל"י ופמי בריאות, הקשורות בהסכמים עם המשרד. לשאלה על מידת המעורבות שלו בתוכנית, השיב משרד החינוך כי: "שירותי הבריאות לתלמיד הינם באחריות משרד הבריאות באמצעות ספקי שירות. המדיניות ומרכיבי השירות נקבעים על ידי משרד הבריאות ולמשרד החינוך אין שום מעורבות בנוגע לאיזה חיסון לחסן ומה ההיענות של ההורים לחיסונים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "חלה עלייה משמעותית בחיסוני הילדים לשפעת, מפני שההיענות לחיסון עומדת כיום על כ-60 אחוזים, לעומת פחות מעשרה אחוזים בקבוצת גיל זו בשנה שעברה, כשלא חוסנו בבתי הספר. עונת השפעת רק בתחילתה, עדיין רלוונטי להתחסן עוד חודש לפחות, כך שנוכל לדעת אם יוותרו מנות חיסון רק בהמשך".

 ההצטיידות המאוחרת והמופרזת של משרד הבריאות

מבצע החיסונים הכושל לתלמידים הוא לא הפגם היחיד שנפל בהיערכות משרד הבריאות למתן החיסונים בחורף הנוכחי. קופות החולים מתלוננות על עיכוב משמעותי בקבלת ההנחיות להצטיידות בחיסונים, שגרר עיכוב בהזמנת המנות ובזבוז כספים גדול.

 לדברי גורמים בקופות, נהוג להזמין מהספקים את מנות החיסון עבור האוכלוסייה הכללית עד לסוף חודש מאי, כשמרבית הציבור מגיעה להתחסן החל מחודש ספטמבר. אלא שמשרד הבריאות שיגר אליהן הנחיות חדשות להעדיף את רכישת חיסוני ארבעת הזנים רק בחודש אוגוסט. קופה שרצתה לעמוד בבקשה, נאלצה לרכוש חיסונים נוספים בתעריפים יקרים יותר.

"בשנה שעברה הגיעו הקופות לחיסון של כ-21 אחוזים מהמבוטחים", מסביר בכיר באחת מקופות החולים. "משרד הבריאות דרש שנקנה השנה חיסונים בשביל 27 אחוזים, ליתר ביטחון. הסיכוי שנזרוק אותם לפח בסופו של דבר גבוה מאוד. זה נזק של מיליוני שקלים"

 ממשרד הבריאות נמסר כי הקופות לא הונחו לרכוש 27 אחוזים, אלא נתבקשו לרכוש על בסיס הערכת המצב של החיסון בשנה שעברה. עם זאת, בחוזר שנשלח לקופות בנושא והגיע לידי כאן ועכשיו, נכתב במפורש כי "לאור הצפי לעלייה במספר המבקשים להתחסן (...) להזמין חיסונים ל-27 אחוזים מהמבוטחים. מדובר בעלייה של כשני אחוזים מהדרישה של שנה שעברה והיא מבוססת על כך שאנו צופים היענות גבוהה יותר בקרב ילדים".

החוזר שהפיץ משרד הבריאותהחוזר ממשרד הבריאות לקופות החולים

 עד חודש נובמבר חוסנו בישראל רק כ-20 אחוזים מאוכלוסיית היעד – 1.6 מיליון איש – נתון דומה לזה של השנים האחרונות. גם בקרב עובדי מערכת הבריאות שיעור ההתחסנות נמוך יחסית, ועומד על 28 אחוז. בעונת ממוצעת נדבקים בנגיף כשליש מהילדים, וכחמישית מהמבוגרים.