העירייה נגד שילוב חרדיות באקדמיה

עיריית ירושלים משתתפת במימון אירוע חנוכה שהוסב למחאה נגד לימודי נשים מחוץ לסמינרים. חבר מועצה: "יש מי שדורש את הכינוס, לכן תמיכת העירייה מוצדקת". העירייה: "הכספים הועברו באישור היועץ המשפטי"
עקיבא ווייס
19 בדצמבר 2016
12:02

אירוע מחאה של המגזר החרדי נגד שילוב נשים חרדיות בלימודים אקדמיים יזכה למימון של עיריית ירושלים. הכינוס השנתי בחנוכה של בנות הסמינרים יוקדש השנה למאבק בלימודי הבנות מחוץ לסמינרים, והוא נערך בחסות מנהלי סמינרים, רבנים ואדמו"רים בכירים במגזר. העירייה תתמוך באירוע, שיתקיים ביום שלישי, ותעביר עבורו כ-200 אלף שקל מתוך עלות כוללת של 350 אלף שקל.

איך עיריית ירושלים מממנת כנס שיוצא נגד השכלה? "יש מי שדורש את הכינוס נגד האקדמיה, ולכן התמיכה של העירייה מוצדקת", אומר חבר חרדי במועצת העיר ירושלים, שביקש שלא להזדהות בשמו. "אנחנו מתנגדים למכביה, שנערכת בעיר בעלות של מיליוני שקלים, כי זה מחלן את העיר, ולמרות זאת העיריה תומכת כי יש ציבור שרוצה את זה". הנציגים החרדים שדאגו לחסות מהעירייה הם סגן ראש העיר יוסי דייטש וחבר המועצה אליעזר ראוכברגר. 

מודעה לקראת הכנס בעיתון מודעה לקראת הכינוס בעיתון "יתד נאמן"

במגזר חוששים שלימודים אקדמיים מחוץ לסמינרים יפגעו בקשר של הסטודנטיות לדת. "הבעייתיות בלימודים האקדמיים היא כפולה: המרצים מעבירים את השקפת עולמם ופוגעים בחינוך שהנשים קיבלו בסמינר", אומר אחד ממארגני הכנס, ששוחח עם כאן אך סירב להופיע בשמו בכתבה, "וגם הפתיחות לעולם הגדול. אם עד היום הראש של האישה החרדית היה לצאת לעבודה כדי להביא פרנסה הביתה, הלימודים לתואר גורמים להן לתפוס את הלימודים כדרך לקריירה, מה שמשנה את הצביון של המגזר החרדי".

מכבים ומתיוונים

מה קרה פתאום? מדוע ההנהגה החרדית מוטרדת כל כך מלימודים אקדמיים של נשים? הסיבה טמונה בשינוי כולל שהחברה החרדית עוברת בשנים האחרונות. בעקבות העלייה ביוקר המחיה וקיצוץ הקצבאות, יותר ויותר נשים וגברים חרדים יוצאים לעבודה, לומדים לימודים אקדמיים במכללות ובאוניברסיטאות לא חרדיות, ומשתלבים בעבודה בחברה הכללית.

לימודי נשים הם לא דבר חדש כמובן בחברה החרדית: ההנהגה הרוחנית של המגזר החרדי עודדה מאז ומעולם לימודי נשים – מתוך הבנה שהאישה החרדית היא המפרנסת המרכזית בבית. אבל הלימודים האלה נבנו כך שנשים חרדיות יישארו בתוך המגזר. הן יכולות ללמוד בסמינרים החרדיים תחומים רבים – מראיית חשבון והנדסת מחשבים ועד אדריכלות, אך בכל המקרים מדובר בלימודי תעודה ללא תואר, מה שמאפשר להן לעבוד בתוך המגזר בשכר נמוך יחסית, ולא יותר מזה.

הידיעה לקראת הכנס בעיתון הידיעה לקראת הכנס בעיתון "יתד נאמן"

המקצוע הנשי הנפוץ ביותר בקרב נשים חרדיות היה במשך שנים הוראה, עד כדי כך שהיום יש הצפה של עובדות הוראה במגזר, ונשים מחפשות תחומים מקצועיים אחרים להיכנס אליהם. הסמינרים החרדיים מנסים להיענות לכך, ומציעים מסלולי לימוד במקצועות כמו ראיית חשבון ובאדריכלות. אבל אלה לא מסלולים אקדמיים לכל דבר, אלא לימודים לתעודה בלבד. המסלולים האלה קיבלו הכרה על ידי משרד התמ"ת ולשכת רואי החשבון, והם מאפשרים לנשים לעבוד במקצועות האלה, אבל לא בכל במקום, ובשכר נמוך יחסית למי שיש לה תואר. יותר ויותר נשים אינן מעוניינות במסלולים האלה, ומעדיפות לימודים לתואר אקדמי לכל דבר ועניין.

מאמר המערכת ביתד נאמן שפורסם בסוף השבוע האחרון תחת הכותרת "מתייווני האקדמיזציה" נותן מושג על הבהלה החרדית מתופעת הלימודים האקדמיים. "במשך קיומה של היהדות החרדית בארץ הקודש היא סגרה את חומותיה וינקה רק מנביעתם של מעיינות פנימיים שסיפקו מים זכים ומסוננים", נכתב שם. "סגירת מקורות הפרנסה בפני מקצוענים ואינטליגנטים ופתיחתם רק לבעלי 'תואר' נועדה לאלץ את החרדים לעבור את כור ההיתוך האקדמי, משנה אידאולוגיה מסודרת שנועדה לייצר זן אחר של חרדי שטוף מוח שתודעתו נפרצה לרוח זרה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי הכספים הועברו באישור היועץ המשפטי של העירייה לאחר עיון ברשימת המרצים.