אתר בנייה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

קריסת המרפסות בחדרה: התיק נסגר ללא אשמים

הפרקליטות טענה כי הראיות בתיק מעלות "מציאות קשה ומדאיגה בענף הבינוי בישראל", אך עם זאת טענה כי "לא נמצא מענה הולם בדין הפלילי לתופעה"
חן ביאר
13 ביוני 2019
18:56

פרשת קריסת המרפסות בחדרה: הפרקליטות הודיעה היום (חמישי) לחשודים בפרשה כי הוחלט לסגור את התיק בעניינם, זאת משום שלא נמצא "מענה הולם בדין הפלילי לתופעה". ביחס לחשודים עליהם חל חוק המהנדסים והאדריכלים, הוחלט על העברת הנושא לבחינתה של תובעת ועדת האתיקה כדי לבדוק את האפשרות להעמידם לדין משמעתי.

כזכור, בשנת 2013 קרסו מרפסות הקומה השמינית של בניין מגורים בחדרה, וכתוצאה מכך גם מרפסות הקומה השביעית. איש לא נפגע באירוע. על פי החקירה, הסיבה המרכזית לקריסה היה חוסר במוטות ברזל, שכן לפי תוכנית הקונסטרוקציה של הבניין, במקום 11 מוטות ברזל שתוכננו על ידי המהנדס, נמצאו 2 מוטות בלבד. 

הפרקליטות טוענת כי לאחר בחינה מעמיקה של נסיבות האירוע הם הגיעו למסקנה שבהיעדר סעיף עונשי ייעודי לתופעת הבנייה הרשלנית, לא ניתן להעמיד לדין פלילי במקרה זה בגין עבירות מתחום התכנון והבנייה.

עוד ציינו בפרקליטות כי "תמונת הראיות בתיק העלו מציאות קשה ומדאיגה בענף הבינוי בישראל. מבנה הענף מאפשר לכל חוליה בשרשרת להתנער מאחריותה לכשלים מהותיים בבנייה. למרות זאת, וחרף הרצון למצוא מענה בדין הפלילי לאירוע מסוג זה - על מנת להעניש את האחראים ולהרתיע אחרים העוסקים בענף הבנייה - הרי שלא נמצא מענה הולם בדין הפלילי לתופעה, וכיום המענה לה מצוי בתחומים אחרים של המשפט".